Газлайтинг — це форма маніпуляції, яка виникає в аб’юзивних (образливих), часто співзалежних відносинах, коли маніпулятор намагається змусити когось іншого (або групу людей) поставити під сумнів їхню власну реальність, пам’ять або сприйняття.
Простими словами Газлайтинг — це підступний, а іноді й прихований тип емоційного насильства, коли кривдник змушує жертву поставити під сумнів свою адекватність та розум. Зрештою жертва газлайтингу починає ставити собі питання, чи не втрачає вона розум.
Газлайтинг відбувається у відносинах, де є нерівна динаміка сили. Насамперед він виникає
Токсичні люди використовують цей тип емоційного насильства, щоб впливати на інших, маніпулювати друзями, членами сім’ї, а іноді колегами.
Термін «газлайтинг» використовувався всюди з моменту інавгурації Дональда Трампа настільки часто, що Оксфордські словники назвали його одним з найпопулярніших слів 2018 року. У нічному зведенні новин Андерсона Купера «Андерсон Купер 360» є спеціальна рубрика під назвою «Ми залишимо газове світло увімкненим», присвячена брехні політиків.
Термін “газлайтинг” походить з п’єси Патрика Гамілтіона 1938 року, відомої в Америці як “Ангел-стріт”, яка пізніше стала основою для створення фільму “Газове світло” Альфреда Хічкока.
У цьому фільмі-саспенсі чоловік, схильний до маніпуляцій, намагається змусити свою дружину думати, що вона божеволіє, вносячи незначні зміни в її оточення, у тому числі повільно і неухильно приглушуючи полум’я газової лампи. В одній ключовій сцені чоловік змушує блимати газові ліхтарі у будинку, запалюючи їх на горищі будинку. Проте, коли дружина запитує, чому блимають газові ліхтарі, він наполягає, що насправді цього не відбувається, і що це все в її уяві, змушуючи її сумніватися у своєму сприйнятті. Він не тільки руйнує її оточення і змушує її повірити у своє божевілля, але також ображає і контролює дружину (прояв аб’юзу), ізолюючи від сім’ї та друзів.
Отже, дружина постійно сумнівається у собі, своїх почуттях, сприйнятті та спогадах. Крім того, вона почувається невротичною, надчутливою та неконтрольованою, що і є метою газлайтингу – зробити жертву невпевненою в тому, що правда, а що ні.
Оскільки цей фільм був точним зображенням контролюючих та токсичних дій, які використовують маніпулятивні люди (аб’юзери), психологи та консультанти почали називати цей тип емоційно образливої поведінки «газлайтингом».
Ось приклади того, що найчастіше можна почути від газлайтерів:
У своїй книзі «Ефект газового світла» доктор Стерн каже, що існує три типи газлайтерів:
Він створює особливий світ спеціально для вас. Ви та ваші друзі вражені тим, наскільки він романтичний. Він досить привабливий у більшості ситуацій. Але вам, він здається двоособовим, тому що ви знаєте, яку отруту він викидає за спиною тих, до кого він найдобріший на публіці.
Хороші хлопці повинні здаватися хорошими та розумними, щоб досягти свого. Ви не можете точно вказати, що не так або відчути незадоволеність, адже він, здається, завжди допомагає і підтримує вас. Він працює, щоб принести задоволення вам та іншим, але ви почуваєтеся невпевнено. Ви відчуваєте, що врешті-решт він завжди досягає свого, але ви не можете зрозуміти, як це сталося. Ви бачите прекрасні стосунки з ним, але дедалі більше відчуваєте депресію та розчарування з приводу життя загалом.
Залякує, стримує та звинувачує. Часто істерить. Жертва його боїться. Здається, що ви йому зовсім не подобається (ваші погляди, переконання і т. д.). Він загрожує піти, забрати ваших дітей, залишити вас ні з чим тощо.
Існує чотири основні форми поведінки газлайтингу:
Пряма брехня найменш руйнівна, але все ж таки дуже шкідлива. Цей тип брехні переважно спрямований на приховування таємної поведінки. Невірний партнер може швидко брехати про те, де він був, що він робив. З ким був і скільки часу він витратив на щось чи куди насправді пішли гроші. Цей тип брехні викликає глибоке почуття недовіри у відносинах, оскільки партнери часто бувають приголомшені легкістю, з якою партнер неодноразово брехав їм. Це також створює подвійний удар зради для партнерів, тому що вони відчувають себе зрадженими з боку своєї другої половинки, але також зраджені самі собою, оскільки вони вірять брехні.
Цей тип газлайтингу може змусити вас відчути, що ви повільно і невблаганно втрачаєте контроль над своїм розумом. Це тому, що ваша здатність сприймати те, що реально, і довіряти своїй пам’яті та міркуванням – це саме те, що газлайтер атакує і намагається підірвати.
Наприклад, Ви з чоловіком пішли поїсти до чудового ресторану. Ваш чоловік відкрито фліртує з офіціанткою під час їжі. Коли ви кажете про свій дискомфорт із цього приводу, ваш чоловік це заперечує. Але, крім того, він також перевертає це проти вас. Він може сказати вам, що ви ханжа і чіпляєтеся до дрібниць, що ви стали параноїком і бачите речі, яких не існує. Він може сказати вам, що турбується про вас, тому що ви, здається, настільки невпевнені в собі, що засмучуєтеся через безневинний флірт з офіціанткою, і, можливо, вам буде корисна терапія.
Замість брехати про власну поведінку, газлайтер атакує почуття реальності свого партнера. Цей тип маніпуляції з реальністю неймовірно руйнівний, тому що він порушує самовідчуття партнера та підриває душевну рівновагу, впевненість у собі та самооцінку.
Це дія чи практика покладання провини іншого з метою відвернути увагу чи відповідальність від себе. Газлайтери використовують цапів-відбувайлів, щоб таємно звалити провину на свого партнера для виправдання власної поведінки. Наприклад, невірна людина відкрито звинувачує свого партнера у своїй невірності. Це може виглядати як скарги на те, що партнер недостатньо сексуальний або поводиться не так, як подобається зраднику. Це може виглядати як критика того, як партнер виглядає, як він одягається, його риси характеру і т.д.
Для відданих партнерів пошук цапів-відбувайлів може бути особливо небезпечним, оскільки вони намагаються розібратися, в чому їхня відповідальність і вина у відносинах, а в чому – ні. Немає жодних сумнівів у тому, що всі ми привносимо до наших відносин глибоку недосконалість та недоліки характеру. Однак недолік характеру однієї людини не може бути виправданням для порушення угод про взаємини з боку іншої.
Примусова поведінка охоплює діапазон від атаки чарівністю, з одного боку, до знущань чи агресивної поведінки з іншого.
Чоловіки та жінки, які приховують зраду, можуть бути дуже привабливими. Вони використовують дотепність, гумор та здатність маніпулювати. Це може бути схоже на турботу, сексуальну спокусу та флірт, забаву та гру. Віддані партнери часто зазнають атак чарівності та спокуси на повну силу, і всі вони спрямовані на те, щоб приховати зрадницьку поведінку. Атаки чарівністю можуть виражатися у формі подарунків. Вони мотивовані почуттям провини за зраду і є способом «примирення» за невірність за збереження таємного подвійного життя. Атаки чарівністю можуть бути спрямовані на відволікання відданого партнера від відчуття, що у стосунках щось не так.
У цьому типі газлайтингу партнер також чинить тиск за допомогою словесних та емоційних маніпуляцій або їх комбінації. Наприклад, з боку газлайтера може виникнути тиск, що змушує погодитися на відмову від відповіді на телефонні дзвінки, запізнення додому, «дружбу» з жінкою, проведення багато часу в барах, кокетлива поведінка тощо. Такі маніпуляції спрямовані на те, щоб переконати відданого партнера, що поведінка, яку він чи вона бачить, нешкідлива.
Знущання чи агресивна поведінка як вид примусу повністю проявляється через порушення кордонів іншою людиною. Це може виглядати як крик чи фізичне залякування, фізична шкода, контроль над фінансами чи іншими сімейними ресурсами, примус до небажаних статевих контактів тощо. Цей тип примусової поведінки створює глибоку шкоду та недовіру у відносинах.
Усі чотири типи поведінки при газлайтингу – дуже серйозна форма емоційного та психологічного насильства.
Головний попереджувальний знак газлайтингу полягає в тому, що ваш партнер кидає виклик вашому сприйняттю ситуацій, вас самих, ваших думок, ваших почуттів, їхньої поведінки. Вони змушують вас сумніватися у своєму сприйнятті реальності. Один із великих попереджувальних знаків – це стійке відчуття, що те, що ви бачили, ви насправді не бачили. А те, що ви зазнали, ви насправді не зазнали. Те, що ви відчували, ви насправді не відчували.
Є кілька закономірних причин такої поведінки у відносинах:
Газлайтеру може здаватися, що він має право контролювати інших людей або що його почуття або думки мають найбільше значення. Деякі газлайтери також страждають на розлади особистості, такі як нарцисичний розлад особистості: мають постійну потребу у захопленні чи увазі, вірять у те, що вони особливі чи найкращі, не мають співчуття.
Перший крок до звільнення від газлайтингу – це розірвати деструктивне коло зловживань. Не дозволяйте кривднику зірвати ваші плани, адже він, швидше за все, посилить свої маніпуляції, дізнавшись про ваш намір розірвати стосунки з ним. Підготуйтеся до цього і постарайтеся залишатися на крок перед ним. Ось кілька додаткових порад, які можуть допомогти: