Тактика — це спосіб отримання переваги або успіху, хід, коригування, використовувані в роботі для досягнення найкращого можливого результату в будь-який момент в будь-якій діяльності; мистецтво або наука по розміщенню військових або військово-морських сил для битви та маневрування ними в бою.
Простими словами, Тактика — це методи та прийоми, які ви вибираєте для досягнення бажаного результату в конкретній ситуації.
Слово «тактика» походить від грецького слова «taxis», що означає порядок, розташування, включаючи вид розташування, в якому збройні формування вступали в бої та брали участь в них. Звідси грецький історик Ксенофонт вивів термін «тактика», початкове значення якого – мистецтво побудови солдатів в строю. Сьогодні цей термін використовується не тільки в мистецтві ведення війни, а й в інших сферах діяльності.
Стратегія — це особливий підхід, який ви будете застосовувати для досягнення поставлених вами цілей. У більш широкому сенсі, стратегічний план – це план, який описує, перш за все, високорівневий підхід з досягнення цілей, а потім може більш детально описати, які ці цілі насправді.
Що таке тактика? У наведеному вище визначенні стратегії немає згадки про те, що ми насправді будемо робити спеціально для досягнення наших цілей. Ось де в гру вступає тактика.
Тактика описує конкретні дії, які ви зробите для досягнення своїх цілей. Вони будуть сформовані виходячи зі стратегії (тобто вашого підходу і ваших реальних цілей), але вони набагато більш конкретні.
Щоб спростити розуміння стратегії та тактики, нумо розгляньмо приклад того, як організація може перейти від стратегії високого рівня до певного набору тактик.
Візьмемо, наприклад, компанію з виробництва велосипедів:
Ми доб’ємося успіху, створюючи велосипеди з інноваційними характеристиками, з якими не зможуть зрівнятися наші конкуренти, і які дозволяють нам отримувати з клієнтів надбавку до ціни.
Мета: отримати визнання в галузі як провідного новатора в області технологій відстеження стану здоров’я на велосипеді.
Як бачите, у вас, ймовірно, буде кілька тактик, пов’язаних з кожною з ваших цілей. І стратегія в цілому, ймовірно, буде містити десятки, якщо не сотні тактик.
Очевидно, що стратегія і тактика доповнюють одна одну. Фактично, ми можемо піти ще далі й припустити, що організація не може добитися успіху, якщо ігнорує один з цих елементів.
У різних сферах існують свої основні тактики для досягнення цілей, визначених стратегією. Можна говорити про тактики ведення бізнесу, тактики лікування, мілітарні тактики (тактиках війни або бою), спортивні тактики, тактики маніпуляцій, тактики поведінки в різних ситуаціях, тактики проведення переговорів, тактики захисту (наприклад, для поліціянтів) і т. д. Нижче запропоновані особливості тактик і приклади тактичних дій в деяких галузях.
Більшість тактик переговорів потрапляють в одну з п’яти основних категорій:
Обрана тактика дозволяє зробити будь-яку комунікативну ситуацію ефективною або ж, навпаки, не витягти з неї ніяких переваг. Кращі комунікативні тактики вивчає психологія, теорія комунікації, теорія брехні, ораторське мистецтво та інші дисципліни.
Військова стратегія і тактика необхідні для ведення війни. У широкому сенсі стратегія війни — це планування, координація та загальне керівництво військовими операціями для досягнення спільних політичних і військових цілей. Тактика реалізує стратегію шляхом прийняття короткострокових рішень по переміщенню військ і застосуванню зброї на полі бою. Великий військовий теоретик Карл фон Клаузевіц висловився інакше:
Тактика – це мистецтво використовувати війська в битві; стратегія – це мистецтво використовувати битви для перемоги у війні.
Однак стратегія і тактика розглядалися по-різному майже в кожну епоху історії. Сьогодні це поняття охоплює прийоми збройних сил для об’єднання і використання зброї та військових частин для ураження ворога в бою, мистецтво і науку ведення боїв на суші, на морі та в повітрі. Вона пов’язана з
Основи тактики на війні включають сім класичних маневрів:
Командир часто повинен користуватися більше ніж однієї тактикою для досягнення перемоги. Він може спробувати прорватися в центр, зазнати невдачі, симулювати відступ, а потім охопити єдиний фланг. У кожної з тактик є свої переваги та недоліки. При цьому вони можуть бути більш ефективними в одних ситуаціях і менш ефективними в інших.
Тактика футболу розвивалася протягом багатьох років і продовжує розвиватися сьогодні. Ранні футбольні ігри в основному ґрунтувалися на статурі, а не на стилі гри. Пас і злагодженість команди були рідкістю. Гравці отримували володіння м’ячем і рухалися вперед, а товариші по команді слідували за ними в якості резервних на випадок, якщо втрачений контроль над м’ячем. Індивідуальні навички дриблінгу були родзинкою гри. Наступні тактики назавжди змінили футбол і стиль цієї всіма улюбленої гри, зробивши її більш цікавою:
У спорті існує також поняття «індивідуальна тактика». Це дії одного гравця, що використовує оду або комбінацію технічних навичок, щоб створити перевагу або позбавити переваги противника.
Види індивідуальних тактик: