Емоційний інтелект (EQ, EI або коефіцієнт емоційного інтелекту) – це спеціальний показник здібностей людини контролювати власні емоції.
Що таке ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Емоційний інтелект – це здатність людини, правильно розуміти власні думки та емоції, а також контролювати та використовувати їх як інструмент для налагодження відносин, поліпшення комунікативних навичок, розв’язання різноманітних конфліктів і так далі.
Показник емоційного інтелекту EQ, є подібним інструментом вимірювання, як і IQ – показник інтелекту людини. Хоча варто відзначити, що, як і до показника IQ, так і до EQ у наукового співтовариства є свої питання та претензії. Далеко не всі згодні з тим, що тести та їх оцінки, здатні дійсно зображати реальну картину як інтелектуального, так і емоційного потенціалу/стану людини.
Прояви емоційного інтелекту у звичайному житті.
Описуючи можливі прояви EQ у звичайному повсякденному житті, в першу чергу варто звернутися до праць авторитетного американського дослідника та психолога Деніела Гоулмана, де наводиться ряд найпростіших прикладів. Отже, ось кілька з них:
Ви розмірковуєте про власні почуття та емоції.
По суті, ви запускаєте певний процес самосвідомості, при цьому ставлячи собі подібні питання:
- Що я відчуваю?
- Наскільки добре я розумію та контролюю свої емоції?
- Що впливає на мої емоції та в наслідку на мої вчинки?
- У чому мої сильні та слабкі сторони (в емоційному плані)?
Ви робите зупинки, щоб подумати.
Перш ніж щось сказати або зробити, ви усвідомлено берете «паузу», щоб проаналізувати власний емоційний стан, і вже на підставі висновків, робите обдуману дію. Подібна практика, «взяти перепочинок або хвилину на роздуми», досить часто рятує від імпульсивних рішень, які не обіцяють нічого хорошого у майбутньому.
Ви прагнете тримати свої думки та емоції під контролем.
Не секрет, що абсолютний контроль над власними думками та емоціями, це річ практично недосяжна, і все ж, контролювати реакції та зовнішні прояви, люди цілком здатні. Наприклад: в конфліктній ситуації, ви не починаєте кричати та істерити бігаючи по кімнаті розмахуючи руками, а намагаєтеся заспокоїтися, і перейти до раціонального і конструктивного розв’язання проблеми, попри вируючу всередині бурю емоцій.
Насправді, подібних прикладів прояву EQ, сила-силенна, і якщо ви задумаєтеся, то і самі зможете навести кілька, так що не будемо на цьому зупинятися.
Важливість та вплив емоційного інтелекту на життя людини.
Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому одні люди стають успішними, а інші – ні? Звичайно, на результат впливає величезна кількість факторів, але ви не могли не помітити одну цікаву деталь: успішні люди, це далеко не завжди найрозумніші люди. І тут все досить просто, далеко не всі люди з високим показником IQ, здатні справлятися з різними життєвими складними ситуаціями. Багато дійсно геніальних в інтелектуальному плані особистостей, начисто не вміють справлятися з власними емоціями. Через що, власне, і не можуть прокласти собі шлях до успішного життя. А ось при наявності хоча б середнього рівня IQ та хорошого показника EQ, при належному старанні, людина потенційно має хороші шанси на успіх. З цього можна зробити висновок, що крім «прокачування» свого інтелекту, варто також звертати увагу на здатність керувати власними емоціями. Подібне вміння сприятливо позначиться на вашій стресостійкості, комунікативних навичках, мотивації та харизми в цілому.
З чого складається емоційний інтелект людини?
Емоція – це широкий спектр спостережуваних форм поведінки, виражених почуттів та змін в стані душі і тіла. Почуття, емоції, наші симпатії та антипатії, надають сенс нашого життя і змушують нас бути щасливими або нещасними, задоволеними або незадоволеними. Інтелект – це здатність набувати і застосовувати знання та навички. Емоційний інтелект – це здатність успішно спілкуватися з іншими людьми. Розуміючи власні почуття, люди можуть розуміти та оцінювати інших. Згідно Деніелем Гоулманом, існує п’ять основних елементів емоційного інтелекту, це:
- Свідомість.
- Самоконтроль.
- Мотивація.
- Емпатія.
- Соціальні навички.
А тепер про це все, трохи детальніше:
Самосвідомість.
Самосвідомість – це здатність розпізнавати емоцію в тому вигляді, у якому вона «відбувається», що є ключем до вашого EQ. Розвиток самосвідомості вимагає здатності прислухатися до ваших справжніх почуттів. Якщо ви вірно оцінюєте власні емоції, ви можете керувати ними. Основними елементами самосвідомості є:
- Емоційне усвідомлення. Ваша здатність розпізнавати власні емоції та їх вплив;
- Самовпевненість. Впевненість у своїй самооцінці та здібностях.
Самоконтроль.
Люди часто погано контролюють емоції. Проте, можна контролювати те, як довго буде тривати емоція. Використовуючи ряд технік для пом’якшення негативних емоцій, можна скоротити тривалість таких емоцій як: гнів, тривога або депресія. Деякі з цих методик включають в себе перегляд ситуації у більш позитивному світлі, тривалу прогулянку, медитацію чи молитву. Самоконтроль включає в себе:
- Самоконтроль. Управління руйнівними імпульсами;
- Правдивість. Підтримка стандартів чесності та цілісності;
- Відповідальність. Взяти на себе відповідальність за свої дії;
- Адаптивність. Обробка змін з гнучкістю;
- Інновації. Бути відкритим для нових ідей.
Мотивація.
Щоб мотивувати себе на будь-яке досягнення, потрібні чіткі цілі та позитивний настрій. І навіть якщо у вас є схильність до негативного ставлення, ви можете з зусиллями і практикою навчитися мислити більш позитивно. Якщо ви відчуваєте негативні думки в міру їх появи, ви можете перефразувати їх у більш позитивному ключі, що допоможе вам досягти ваших цілей. Мотивація складається з:
- Досягнення досконалості. Ваше постійне прагнення себе поліпшити або відповідати стандартам досконалості;
- Ініціатива. Готуємося діяти по можливості;
- Оптимізм. Постійно переслідуємо певну мету, попри перешкоди та невдачі.
Емпатія.
Здатність розуміти, що люди відчувають, важлива для успіху у вашому житті та кар’єрі. Чим більше вміло ви будете розпізнавати почуття інших людей, тим краще ви зможете контролювати передані їм емоційні сигнали. (Детальніше про емпатію, можна прочитати – тут.)
Розвиток хороших навичок міжособистісного спілкування рівносильно успіху у вашому житті та кар’єрі. Візьмемо, наприклад, кар’єру. У сучасному світі, у всіх є безпосередній доступ до технічних знань. Таким чином, «навички роботи з людьми» стали ще важливішими, тому що ви повинні володіти високим EQ, щоб краще розуміти, співпереживати і вести переговори з іншими у глобальній економіці. Серед найбільш корисних навичок:
- Вплив. Володіння ефективною тактикою переконання.
- Зв’язок. Відправка зрозумілих та чітких меседжів.
- Лідерство. Надихаючі та керівні групи і люди.
- Варіативний каталізатор. Ініціювання або управління змінами.
- Управління конфліктами. Розуміння, ведення переговорів та вирішення розбіжностей.
- Колаборація та співробітництво. Працювати з іншими для досягнення загальних цілей.
10 факторів, що свідчать про високий емоційний інтелект людини.
- Відкритість. Чесне уявлення про те, що ви знаєте, і прийняття того, чого ви не знаєте, відкриває можливості для змін та нових вражень. Це може бути ознакою високого рівня емоційного інтелекту, що також розширює можливості, які впливають на IQ людини.
- Здатність сформулювати власні почуття. Недостатньо просто знати свої емоції. Люди з високим EQ вміють описати їх іншим. Це спілкування є ключовим моментом при роботі з іншими людьми, які все ще вивчають власні емоційні тригери і як з ними справлятися.
- Високий рівень емпатії. Люди з високим рівнем емоційного інтелекту, не тільки розуміють та передають власні почуття, а й активно прагнуть зрозуміти емоції інших людей, що, в свою чергу, зменшує драму, викликану недостатнім розумінням.
- Спостережливість. Люди у яких розвинений емоційний інтелект, щиро цікавляться оточуючими їх людьми. Вони постійно зацікавлені поведінкою та реакцією людей, що власне і розвиває згадану вище емпатію.
- Уміння подати приклад. Як правило, люди з високим показником EQ, не просто говорять людям, що потрібно робити, а показують це на прикладах.
- Активний слухач. Також свідченням високого показника емоційного інтелекту, є вміння активно слухати співрозмовника. Вникати у суть розмови/проблеми і розуміти співрозмовника.
- Особиста мотивація. Особистий розвиток, є пріоритетом для людини з високим EQ. Такі люди насолоджуються процесом саморозвитку та знають, що це дає їм перевагу при подоланні перешкод.
- Уміння бути корисним. Люди з високим EQ допомагають іншим. Вони вкладають час та зусилля в те, щоб допомогти людям будь-яким способом – будь то допомога колезі по роботі або утримання дверей для незнайомця.
- Баланс. У сучасному світі, зростає усвідомлення необхідності балансу між роботою та особистим життям. Оскільки люди з високим рівнем EQ є досить обізнаними у власних почуттях, вони можуть легко визначити, що їм потрібно для досягнення цього балансу.
- Чесність. Чесність високо цінується людьми з високим показником емоційного інтелекту.
Що свідчить про низький рівень EQ?
- Часті суперечки. Оскільки люди з низьким рівнем EQ не намагаються зрозуміти емоції інших, вони часто починають сперечатися, не замислюючись про те, що відчувають інші.
- Низький рівень емпатії. Люди з низьким рівнем EQ, часто абсолютно не звертають уваги на почуття інших людей. Вони не розуміють, що їхні домашні, можуть злитися на них, або що колеги роздратовані. Мало того, вони також дуже роздратовані тим, що інші люди очікують, що вони знають, що вони відчувають. Емоції, як правило, дратують людей з низьким рівнем емоційного інтелекту.
- Думають, що інші люди занадто чутливі. Люди з низьким рівнем EQ можуть жартувати в невідповідний час. Наприклад, вони можуть пожартувати на похоронах або відразу після трагічної події. Коли інші люди реагують на подібні жарти, людина з низьким рівнем EQ може подумати, що інші просто занадто чутливі. Цим людям важко зрозуміти емоції інших людей, тому не дивно, що вони не можуть інтерпретувати емоційний тон після таких подій.
- Відмова слухати інші точки зору. Люди з низьким рівнем EQ відчувають, що вони мають рацію і будуть енергійно відстоювати свою позицію, але відмовляються слухати те, що кажуть інші. Вони часто песимістичні та надмірно критично ставляться до почуттів інших людей.
- Звинувачувати інших у помилках. Люди з низьким рівнем емоційного інтелекту, погано розуміють, як їх власні емоції можуть призвести до проблем. Коли справи йдуть погано, їх перший інстинкт – звинувачувати інших.
- Раптові емоційні спалахи. Здатність контролювати емоції, є одним з п’яти найважливіших компонентів емоційного інтелекту. Люди з низьким EQ, не часто намагаються зрозуміти та контролювати власні емоції. У них можуть бути несподівані емоційні спалахи, які здаються некерованими.
- Труднощі підтримки дружби. Оскільки люди з низьким рівнем EQ часто виявляються черствими та байдужими, їм важко підтримувати дружбу. Тісна дружба вимагає взаємних поступок, обміну емоціями, співчуття та емоційної підтримки, з якими у людей з низьким рівнем EQ – проблематично.
Як підвищити рівень власного емоційного інтелекту?
- Використовуйте наполегливий стиль спілкування. Наполегливе спілкування має велике значення для завоювання поваги, не будучи надто агресивним або занадто пасивним. Люди з високим рівнем EQ знають, як безпосередньо виражати свої думки і потреби, при цьому поважаючи інших.
- Відповідайте, а не реагуйте на конфлікт. Під час конфліктів, поширені емоційні спалахи та почуття гніву. Людина з високим рівнем емоційного інтелекту, завжди знає, як зберігати спокій в стресових ситуаціях. Такі люди не приймають імпульсивних рішень, які можуть привести до ще більших проблем. Вони розуміють, що під час конфлікту, метою, є його рішення, знаходження консенсусу.
- Використовуйте активні навички слухання. У розмовах, люди з високим рівнем EQ прислухаються до суті, а не чекають своєї черги, щоб висловитися. Вони переконуються, що вони розуміють, про що говорять, перш ніж відповісти. Вони також звертають увагу на невербальні деталі розмови. Це запобігає непорозуміння, дозволяє слухачеві правильно реагувати та демонструє повагу до людини, з якою він розмовляє.
- Будьте мотивовані. Люди у яких розвинений емоційний інтелект – мотивовані, і їхнє ставлення мотивує інших. Вони ставлять певні цілі і стійко йдуть до них незважаючи на виклики.
- Практикуйте способи підтримки позитивного ставлення. Не варто недооцінювати силу вашого ставлення до речей/справ. Негативне ставлення легко заражає інших.
- Практикуйте самосвідомість. Люди з високим рівнем EQ, самосвідомі і у них розвинена інтуїція. Вони усвідомлюють свої емоції і те, як вони можуть впливати на оточуючих. Вони також вловлюють емоції інших і використовують цю інформацію для поліпшення своїх комунікативних навичок.
- Добре сприймайте критику. Важливою частиною підвищення вашого емоційного інтелекту, є здатність сприймати критику. Замість того, щоб ображатися або захищатися, люди з високим рівнем EQ витрачають кілька хвилин, щоб зрозуміти, звідки походить критика, як вона впливає на інших або на їх власну продуктивність та як вони можуть конструктивно вирішувати будь-які проблеми.
- Співчувайте іншим. Люди з високим рівнем емоційного інтелекту вміють співпереживати. Вони розуміють, що емпатія – це риса, яка демонструє емоційну силу, а не слабкість. Співчуття допомагає їм спілкуватися з іншими людьми на базовому людському рівні. Це відкриває двері для взаємної поваги та розуміння між людьми з різними думками і ситуаціями.
- Використовуйте лідерські навички. Емоційно інтелектуальні люди, мають відмінні лідерські якості. Вони мають високі стандарти для себе і подають приклад для наслідування. Вони проявляють ініціативу і володіють відмінними навичками прийняття та вирішення проблем. Це забезпечує більш високий та ефективний рівень продуктивності в житті та на роботі.
- Будьте привітним і товариським. Люди у яких розвинений емоційний інтелект, є дуже привітними. Вони посміхаються і випромінюють позитивну присутність. Вони використовують відповідні соціальні навички, засновані на їхніх стосунках з іншими людьми. Вони мають відмінні навички міжособистісного спілкування і вміють чітко спілкуватися, будь то словесне чи невербальне спілкування.