Емпатія — це здатність однієї людини зосередиться на емоційному стані іншої людини, і розділити або відчути його переживання, так немов би вони власні.
Простими словами, Емпатія — це здатність людини розуміти в якому стані або ситуації знаходиться інша людина. Також можна сказати, що емпатія – це здатність поставити себе на місце іншої людини, так би мовити, «побувати в його шкурі», і по-справжньому, перейнятися його проблемами та переживаннями.
Говорячи про емпатію, в першу чергу слід відзначити, що це досить складна, але дуже важлива здатність. Особливо якщо враховувати те, що людина є високо соціальною істотою. Саме емпатія лежить в основі будь-яких здорових відносин. Завдяки цій здатності, у людини з’являється можливість розуміти, як різні зовнішні чинники впливають на емоційний стан людей. У свою чергу, це допомагає приймати правильні рішення і здійснювати оптимальні дії стосовно близьких людей. І саме це робить людину хорошим другом,
колегою, чоловіком або дружиною і так далі.
What is Empathy? Read this article in English.
Якщо підходити до цієї можливості суто з практичного боку, то можна перерахувати кілька аспектів, на які вона цілюще впливає:
Слід зазначити, що крім позитивних моментів, високий рівень емпатичних відгуків може негативно позначатися на людині емпаті. Річ у тому, що занадто завищена чутливість, робить людину дуже вразливою в емоційному плані. Таку людину досить легко образити, і вона не є сильним конкурентом в агресивному середовищі виживання.
З точки зору сучасної психології, практично всі люди мають здатність до емпатії, в більшій чи меншій мірі. Умовно даний ступінь емоційного співчуття можна поділити на 5 рівнів:
Для розвитку в собі емпатичних здібностей існує досить багато різних практик, ми ж наведемо кілька дієвих порад, які дозволять трохи підняти цю навичку.
При розмові з іншою людиною, постарайтеся зосередити свою увагу на співрозмовнику, на його поведінці, настрої і його висловах. Приділіть особливу увагу мові тіла і встановіть зоровий контакт. Слухайте його дуже уважно і вдавайтеся в кожне слово не розпорошуючись на підготовку відповіді.
Дозвольте співрозмовнику бути реально почутим.
У фізичному плані, відобразіть співрозмовника власною мовою тіла. Насправді це досить просто, оскільки, ми постійно це робимо несвідомо щодо тих людей, які нам подобаються.
Під час бесіди активно уявляйте, що співрозмовник — це ви. Його проблеми — це ваші проблеми. Його біль — це ваш біль. Дозвольте собі відчути смуток, біль, гнів, страх, сором або провину, яку відчуває співрозмовник.
Більше спілкуйтеся з представниками різних культур, соціальних чи релігійних груп, з людьми протилежних політичних поглядів. Не соромтеся виходити зі своєї зони комфорту.
Намагайтеся позбуватися від стереотипів, різних догматичних переконань, і забобонів. Річ у тому, що досить складно дійсно розуміти людей, перебуваючи в полоні стереотипного та архаїчного мислення.