Статус-кво — це наявний і звичайний стан; поточний стан речей, особливо щодо політичних або соціальних питань і ситуацій.
Простими словами, Статус Кво — це стан справ, який існує в певний час, особливо на відміну від іншого можливого стану справ.
Дуже часто цю фразу застосовують в переговорах щодо різних конфліктів. Наприклад, якщо є дві ворожі сторони, які прагнуть досягти певного консенсусу й укласти мир, то на перемовинах можна почути фразу типу:
Перш ніж ми будемо готові вести подальші переговори, ми повинні повернути статус-кво.
Буквально це означає, що для вирішення ситуації, або продовження мирних переговорів, необхідно відновити природний стан який був до конфлікту, тобто повернутися в початкову точку.
Фраза походить з латинської мови, що означає і буквально перекладається як «стан, в якому». Найчастіше використовується в юридичній термінології.
Як пояснює Оксфордський словник англійської мови, поняття статус-кво з’явилося вперше в п’ятому столітті в працях Августина Гіпопотама (Св. Августина) і, ймовірно, було змінено з in statu quo (в державі, в якій). У цьому ж словнику говориться, що термін статус-кво, можливо, утворився шляхом скорочення фрази status quo ante bellum, яка означає «стан справ до війни».
Статус-кво — це відносне правове становище сторін у кінці збройних бойових дій і відправна точка їх майбутніх міжнародних відносин. Це корисний інструмент для вирішення територіальних суперечок.
Статус-кво не втілює в собі ні загального принципу права, ні автономної норми або принципу міжнародного права для управління міжнародними відносинами. Сам по собі він не має прямої нормативної сили. Термін статус-кво швидше описує фактичну або правову ситуацію в цей момент часу, ситуацію, яка може бути об’єктом або точкою відліку для нормативних правил відповідно до міжнародного права.
Термін статус-кво часто зустрічається в судових справах. Наприклад, суддя може видати наказ про статус-кво, щоб запобігти будь-яким діям будь-якої зі сторін, залучених в суперечку, до тих пір, поки питання не буде вирішено. Він спрямований на запобігання шкоди або збереження наявних умов, щоб позиції сторін не були упереджені до тих пір, поки не буде прийнято рішення.
Упередження статус-кво — це емоційна перевага поточної ситуації. Упередження статус-кво може змусити людей приймати, здавалося б, нераціональні рішення, щоб залишатися в неоптимальній ситуації. У певному сенсі, це дуже схоже на Синдром Каченяти.
Якщо ми будемо дотримуватися поточного вибору, щоб уникнути витрат на прийняття рішень, то це можна розглядати як раціональний вибір, оскільки ми економимо на витратах на обчислення. Однак, якщо ми відмовляємося розглядати альтернативи на тій підставі, що ми хочемо залишатися з тим, що у нас є — це стає ірраціональним. Знаючи, як упередження статус-кво впливає на ваші рішення і поведінку, ви можете шукати способи зменшити упередженість у виборі, який ви робите кожен день.
Зміни можуть лякати багатьох людей, тому багато хто воліє, щоб все залишалося як є. Коли зміни дійсно відбуваються, люди схильні сприймати їх як втрату або шкоду. Можливо, ви чули фрази: «Такі справи» або «Ось так тут все і роблять». Те, що щось робилося певним чином протягом довгого часу, не означає, що це кращий або навіть хороший спосіб робити щось. Пристрасть до статус-кво може змусити людей чинити опір змінам, що також може сильно вплинути на прийняті ними рішення.
Якщо ви хочете бути лідером в успішній бізнес-команді, ви не повинні думати тільки про статус-кво, а й про щось велике, тому що великі справи ніколи не творяться зі збереженням статус-кво. Звичайно, бувають моменти, коли збереження статус-кво може здаватися великою метою і великою перемогою. Однак в довгостроковій перспективі в бізнесі збереження статус-кво — програшна стратегія. Прислухайтеся до поради Гері Вімберлі, старшого віцепрезидента Express Scripts:
Те, що привело нас туди, де ми зараз, не дозволить нам досягти успіху в майбутньому.
Це відмінна порада, про яку слід пам’ятати.
Статус-кво означає існуючий стан або умови певної ситуації чи системи, особливо коли вони вважаються небажаними або несприятливими.
Ви можете використовувати Status Quo у реченні, щоб описати ситуацію або систему, яка не змінюється протягом тривалого часу, наприклад, “Керівництво компанії чинить опір змінам і хоче зберегти Status Quo”.
Протилежністю статус-кво є зміна, яка передбачає, що щось відрізняється від існуючого стану або умови.
Статус-кво важливий, тому що він є відправною точкою для будь-яких змін або поліпшень, які можуть бути необхідними в даній ситуації або системі.
Статус-кво може впливати на прийняття рішень, забезпечуючи систему відліку того, що вважається нормальним або прийнятним, і ускладнюючи відхилення від усталених моделей поведінки або мислення.
Статус-кво може формувати суспільні норми та очікування, а також бути потужною силою у підтримці статус-кво в таких сферах, як політика, економіка та культура.
Прикладами статус-кво в суспільстві можуть бути усталені політичні партії, укорінені економічні системи та традиційні культурні практики.
Статус-кво можна кинути виклик через активізм, інновації та громадські рухи, які прагнуть творити зміни, руйнуючи існуючі владні структури та моделі поведінки.
Традиція — це усталені звичаї чи практики, які передаються з покоління в покоління, тоді як статус-кво — це поточний стан або умови певної ситуації чи системи.