Синдром каченяти – це образний термін, який позначає невмотивовану прихильність людини, до чогось знайомого. Небажання від нього відмовлятися, попри всі об’єктивні переваги чогось нового.
Простими словами, Синдром каченяти – це стан людини, при якому вона прив’язана до добре знайомої інформації або речі. Все нове здається їй дивним та незрозумілим. Отже, необов’язковим до вивчення.
Оскільки всі ми маємо безпосереднє відношення до комп’ютерних технологій, то і приклад візьмемо з даної області.
Припустимо, людина придбала собі перший в її житті комп’ютер. Встановила на нього операційну систему Windows XP і користувалася нею протягом декількох років. Відповідно дана система стала для людини знайомою, простою та зрозумілою. З плином часу з’являється новіша версія операційної системи, яку людина вирішує встановити і випробувати. Після встановлення, вона розуміє, що нові функції системи працюють інакше, не так зручно в її розумінні як було в старій. Все здається новим і незнайомим. Ось тут і вступає в дію синдром каченяти: людина не хоче вивчати новий функціонал системи, оскільки вважає це заняття дуже складним і виснажливим. Після чого знову повертається в більш знайому їй операційну систему, тому, що, на її думку, вона краще.
Даний термін, є прямим посиланням до роботи психолога Конрада Лоренца, в якій він вивчав поведінку качок. Так ось, він зауважив, що коли вилуплюються маленькі пташенята, вони сприймають будь-яку першу побачену рухому річ як свою маму. Саме цей образ друкується у них в мозку, і вони будуть прив’язані до нього все життя.
Щось схоже притаманне людській психіці. Нам більше подобаються саме ті речі, з якими ми зіткнулися вперше. Вони викликають більш теплі почуття і примушують порівнювати всі нововведення саме з цими речами.