Корупція — це широкий термін, який служить для визначення процесу зловживання державною владою з метою отримання особистої вигоди. Саме слово «корупція» походить від латинського «corrumpere» – розтління, і «corruptio» – розкладання, підкуп, продажність, псування.
Що таке КОРУПЦІЯ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Корупція — це процес при якому посадова особа, наділена певною владою, використовує її для особистого збагачення.
До таких осіб можуть відноситись практично всі держслужбовці здатні тим чи іншим чином вплинути на вирішення будь-якої ситуації. Так це можуть бути:
- Політики;
- Чиновники всіх рівнів;
- Представники наглядових і правоохоронних органів;
- Представники медицини та освіти.
У більш широкому розумінні, термін корупція охоплює:
- хабарництво;
- здирництво;
- шахрайство;
- зловживання владою;
- розтрату і відмивання грошей.
What is Corruption? Read the article in English.
Причини корупції.
Причин для існування і процвітання корупції існує величезна безліч, і досить складно привести абсолютно всі аспекти виникнення даного явища. Проте основні причини практично завжди знаходяться на поверхні.
- Особиста жадібність. Жадібність веде до необмеженого бажанням грошей або влади, не звертаючи уваги на моральні принципи. По суті, це вроджений людський імпульс – володіти найбільшою кількістю благ.
- Низький рівень особистої етичної відповідальності в слідстві відсутності належної освіти та виховання.
- Відсутність почуття обов’язку служіння і єдності з суспільством, якому служить державний службовець. В даному випадку, особистий егоїзм перевищує потреби більшості.
- Заробітна плата. Низька заробітна плата, яка досить часто виплачується більшості співробітників в державному секторі, штовхає деяких людей на корупційні дії.
- Низькі можливості самореалізації. Через відсутність можливостей для роботи за бажанням, багато людей свідомо йдуть працювати в державні структури, щоб заробляти на корупційних схемах. Досить часто ці люди дають хабарі, для отримання подібних «теплих» посад.
- Відсутність суворих і швидких покарань. Це означає, що навіть якщо хтось визнаний винним або навіть спійманий на місці злочину, судова система затягує процес. У випадки, коли судовий процес триває дуже довго, напруга в суспільстві спадає, і як правило справу спускається на гальмах. Ще однією проблемою є занадто м’які покарання. Наприклад, корупціонера можуть не посадити в тюрму, а перевести на менш престижну посаду. Що саме собою сприяє процвітанню корупції, оскільки відсутнє реальне покарання за злочин.
- Відсутність впливу поганої репутації. Це означає, що, людина, яка була помічена в корупції повинна здобувати «погану славу», і поважаючі себе люди повинні уникати її та не вести з нею справ. Само собою, що таку людину не варто підпускати до роботи управлінцем.
- Відсутність єдності в суспільстві. Даний фактор є дуже важливим, оскільки саме він впливає на ситуацію з корупцією в цілому. Суспільство повинно бути єдиним в прагненні перемогти корупцію. І не повинно бути ситуацій, коли людина на публіці відкрито критикує корупцію, а сама таємно відносить хабарі за прискорення будь-яких справ. Якщо громадськість об’єднається проти корупції таким чином, що ніхто не буде пропонувати хабарі, то у корумпованих чиновників не буде іншого вибору, окрім як працювати чесно.
- Відсутність прозорості та доступу до інформації. Родючим ґрунтом для корупційних дій, є приховування інформації про проведення угод, тендерів і про власність чиновників. Розвиваються приховані монополії.
- Відсутність незалежного органу по боротьбі з корупцією з найширшими повноваженнями.
- Відсутність компетентних і незалежних судів.
- Відсутність звітності в середовищі роботи державних чиновників. Це означає, що суспільство не знає, чим конкретно зайнятий той чи інший працівник державної структури. Суспільство не має доступу до інформації про те, як він виконує свою роботу і наскільки він з нею справляється. Через це, немає можливості оцінити той факт, чи заслужено цей чиновник отримує зарплату, премії, пільги та надбавки.
Види та форми корупції.
Оскільки, поняття корупції досить велике і зачіпає безліч областей життєдіяльності людини, то її заведено ділити на декілька видів або форм, які у свою чергу залежать від ступеня впливу та обсягів. Основні форми корупції це:
- Індивідуальна (несистематична, побутова) корупція;
- Дрібна корупція;
- Політична (велика, грандіозна) корупція.
Що таке Індивідуальна (несистематична, побутова) корупція?
Це найменш небезпечний вид корупції, який зустрічається досить рідко і не здатний вплинути на загальні процеси в суспільстві.
Що таке Дрібна корупція?
Мало масштабна, бюрократична або дрібна корупція – це повсякденна корупція, яка відбувається, коли державні чиновники зустрічаються з громадськістю. Дрібна корупція – це хабарництво у зв’язку з застосуванням існуючих законів, правил і положень, таким чином, що все виглядає нібито законним, але з вкрапленням обхідних шляхів. Як правило, дана форма корупції пов’язана з невеликими сумами, оскільки ґрунтується на розв’язанні повсякденних питань. Сюди можна віднести хабарництво в лікарнях, школах, місцевих органах ліцензування, поліції та податкової.
Що таке Політична (велика, грандіозна) корупція?
Політична корупція – це будь-яка угода між суб’єктами приватного і державного секторів, за допомогою яких державні активи незаконно перетворюються в приватні. Політична корупція часто використовується як синонім до корупції «великого» або високого рівня. Вона відрізняється від бюрократичної або дрібної корупції, оскільки пов’язана з політичними особами, які вирішують значні питання. Політична корупція є найбільш згубною для країни, оскільки, політики, які мають право створювати та застосовувати закони від імені народу, використовують цю владу для підтримки своєї влади, статусу і багатства. Політична корупція не тільки призводить до нераціонального використання ресурсів, але також перекручує принцип управління державою. Уряд стає клептократичним.
Цілі, принципи та прояви корупції.
Як вже можна зрозуміти з самого визначення терміну, корупція переслідує лише одну єдину мету: особисте збагачення, концентрацію і утримання влади. До принципів корупції можна віднести вираз «порочне коло». Це означає, що корумповані чиновники створюють структуру з подібних собі ж. Таким чином, на знанні про те, що кожен з таких чиновників замішаний у хабарництві, і тримається вся ця порочна структура.
Виходячи з нашої реальності, про прояви корупції та про її приклади, писати ймовірно не варто, оскільки кожен зустрічався з нею особисто і може спостерігати кожен день. Це розпорошення грошей на ремонті доріг, хабарі за оцінки в навчальних закладах, подяки за «кваліфікований» прийом у лікаря. Про велику корупцію, говорити взагалі немає сенсу, досить включити критичне мислення і подивитися кілька вечорів новини по ТБ.
Проблема і наслідки корупції:
- Обслуговування. В першу чергу, хочеться відзначити, що в країнах, де процвітає корупція немає належного обслуговування. За якісне і своєчасне обслуговування доводиться доплачувати окремо. Даний аспект стосується практично всіх сфер життєдіяльності: від прийому у лікаря, до отримання ліцензії у відповідному органі.
- Відсутність належного правосуддя. Корупція в судовій системі призводить до винесення несправедливих рішень. У такій системі, прав виявиться той, хто більше грошей занесе судді. Через корупцію в поліцейській системі процес розслідування триває десятиліттями. Це дозволяє злочинцям вільно переміщатися і навіть здійснювати більше злочинів.
- Безробіття. У слідстві корупційної діяльності в системі освіти, держава виробляє все менше кваліфікованих кадрів. Це у свою чергу створює потребу в професіоналах, яких просто немає в наявності.
- Погане здоров’я і гігієна: в країнах з більшою корупцією можна помітити більше проблем зі здоров’ям серед людей.
- Забруднення навколишнього середовища. В основному це відбувається через діяльність, різних підприємств, які за хабар отримують можливість не використовувати системи очищення, та й взагалі ведуть свою роботу як їм завгодно.
- Нещасні випадки. Погані дороги, старі комунікації, нехтування заходами безпеки – все це результат корупційних дій чиновників. Сюди, у якості прикладу, можна навести і отримання водійських прав за хабар. Що у свою чергу підвищує аварійність на дорогах.
У підсумку про корупцію:
У підсумку хотілося б відзначити, що корупція, це дійсно найважливіша проблема, яку неможливо подолати без активної участі всього суспільства. Адже саме від того, як кожен громадянин відноситься і реагує на прояви корупційних дій залежить стан у державі в цілому. В ідеальному варіанті, кожна людина, зобов’язана припиняти будь-які прояви хабарництва, всіма доступними та що найважливіше, законними методами.