Мораль — це система суто умовних правил поведінки в суспільстві, заснована на сформованій парадигмі сприйняття добра і зла. У широкому розумінні, мораль — це система координат, яка дозволяє направляти дії людей таким чином, щоб результати їх дій приносили благо для всього людства в цілому. З точки зору психології, мораль це — глибинна частина людської психіки, яка відповідає за оцінку подій, а саме за розпізнання добра і зла. Досить часто слово «мораль», заведено заміняти словом «Моральність».
Що таке МОРАЛЬ ЛЮДИНИ — поняття та визначення моралі простими словами, коротко.
Попри досить просту суть терміну «мораль», існує величезна безліч його визначень. Так чи інакше, практично всі вони є вірними, але, мабуть, найпростішою відповіддю на запитання «Що таке мораль?» буде дане твердження:
Мораль – це спроба людини визначити, що правильно і неправильно стосовно наших дій і думок. Що добре і погано для нашого буття.
Якщо з терміном за великим рахунком все більш-менш зрозуміло, то сама концепція того, що є моральним, а що є аморальним викликає масу суперечок. Річ у тому, що поняття зла і добра не завжди є абсолютними і їх оцінка залежить виключно від сучасної парадигми, прийнятої в суспільстві.
Наприклад, у середні «темні» століття, коли суспільство було малоосвіченим, але вельми релігійним — спалювати людей, запідозрених у чаклунстві було вельми високоморальним вчинком. Само собою, що в сучасну епоху гуманізму, науки та права, подібне вважається жахливою дурістю і злочином, але історичні факти ніхто не відміняв. А ще було рабство, святі війни, різного роду геноциди та інші події які сприймалися певними частинами суспільства, як щось нормальне. Завдяки подібним прикладам ми розібралися з тим, що мораль і її норми, це досить умовні правила, які здатні змінюватися на догоду громадській думці.
Попри наведені вище приклади та сумний історичний досвід в оцінці тих чи інших подій, зараз ми маємо в певному сенсі більш-менш адекватну систему моральних цінностей.
What is Morality? Read the article in English.
Попри безліч філософських і наукових теорій, відповідь на це питання досить проста. Мораль потрібна людям для подальшого щасливого співіснування і розвитку як виду. Саме завдяки тому, що існують загальні поняття, про те, що добре, а що погано, наше суспільство все ще не поглинув хаос. Таким чином, можна сказати, що функція моралі полягає у формуванні загальних правил поведінки або законів, які своєю чергою підтримують порядок в суспільстві.
Як приклад зрозумілого абсолютно всім морального принципу, можна привести так зване: Золоте правило моралі.
Золоте правило моралі говорить:
Не роби іншому того, чого не хочеш, щоб зробили з тобою.
Існує кілька інтерпретацій даного принципу, але всі вони передають одну суть.
Норми та приклади моралі.
До норм і прикладів моралі можна віднести безліч аспектів, деякі з них будуть високоморальними на кожному кроці, а деякі спірними з урахуванням відмінності культурних особливостей. Проте як приклад наведемо саме ті норми моралі, які не викликають сумнівів.
Норми моралі в суспільстві:
- Чесність;
- Хоробрість;
- Уміння тримати слово;
- Надійність;
- Щедрість;
- Стриманість (самоконтроль);
- Терпіння і смиренність;
- Милосердя;
- Справедливість;
- Терпіння до відмінностей (Толерантність);
- Самоповага і повага до інших людей.
Мораль і Етика
Терміни «Мораль» і «Етика», є тісно пов’язаними поняттями, і досить часто вживаються як синоніми, але це не зовсім вірно. Простими словами, річ у тім, що мораль, це більш глобальне поняття, яке говорить нам, що правильно або неправильно в цілому і загальному незважаючи на конкретну ситуацію. Етика своєю чергою – це керівні принципи, які допомагають людині або групі вирішувати, що добре чи погано в конкретній ситуації.
У підсумку хотілося б відзначити, що дану тему практично неможливо розкрити в одній маленькій статті в силу її об’ємності, але сподіваємося, що основні принципи вам стали більш зрозумілі.