Монополія – це панування якогось бізнесу над конкретним ринком збуту товарів чи послуг.
Що таке МОНОПОЛІЯ — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Монополія — це коли певна компанія що виробляє якісь продукти або послуги, немає конкурентів на ринку.
Таким чином, дана компанія може безпосередньо впливати на ціни та якість, не зважаючи на думку споживачів.
Чому виникає монополія?
Монополії можуть виникати як природним чином, так і внаслідок сумнівних та потенційно незаконних методів ведення бізнесу.
- Природна монополія. До формування природної монополії призводить відсутність здорової конкуренції у конкретній галузі ринку. Так само, це може відбуватися в тих випадках, коли компанія має патент на ексклюзивний продукт, якому немає аналогів. Як приклад можна навести компанію «Pfizer», яка тривалий час мала патент на виробництво Віагри (аналогів якої тривалий час не існувало).
- Неприродна / штучна монополія виникає як явно сплановане та мотивоване явище. Це відбувається внаслідок тиску на гравців ринку за допомогою різних факторів, як законних, так і не дуже.
Уряд може монополізувати певні галузі економіки, такі як енергетика, видобуток ресурсів чи надання комунальних послуг. Це забезпечує глобальніший контроль над громадянами та ціновою політикою в країні.
Приватні структури не гребують використовувати брудні методи боротьби усунення конкурентів над ринком. У хід йде:
- промисловий шпіонаж;
- підстави;
- корупція та вплив через державні структури;
- рейдерські захоплення і таке інше.
Вплив монополії на ринок.
Варто розуміти, що в умовах здорової ринкової системи існує цілий ряд продавців та покупців. Це означає наявність конкуренції на ринку, що дозволяє змінювати ціни в залежності від попиту та пропозиції. Крім того, практично кожен продукт має замінник. Якщо один продукт стає занадто дорогим або менш якісним, завжди є можливість придбати більш підходящий.
В умовах монополії вибору у споживачів немає. Вони мають купувати товар за ціною, яку встановить монополіст чи взагалі відмовитися від цього. Це особливо болісно, коли справа стосується життєво важливих речей, таких як: електрика, вода, паливо та медикаменти.