Комунізм — це утопічна філософська ідея про ідеальне в економічному і суспільному плані облаштування держави, де процвітає рівність і справедливість. На практиці, дана ідея виявилася нежиттєздатною і нездійсненною з огляду на безліч причин.
Що таке КОМУНІЗМ — поняття та визначення простими словами, коротко.
Простими словами, Комунізм — це ідея створення суспільства, в якому люди будуть забезпечені всім необхідним, незалежно від їх можливостей.
В ідеалі при комуністичному ладі, не повинно було бути бідного і багатого класу, а всі ресурси країни повинні рівномірно розподіляться між усіма громадянами порівну. В даній схемі, відсутня приватна власність як така, а всі люди працюють для створення загального блага. Природно, що дана ідеологія належить до розряду утопічних через природу самої людини.
What is Communism and who are Communists? Read this article in English.
Суть комунізму.
Перш ніж почати розбиратися в суті комунізму, слід зрозуміти той факт, що початкова ідея і її практична реалізація, це абсолютно різні речі. Якщо саму ідею в принципі можливо назвати цілком гуманної і ідеалістичної, то спосіб її втілення, таким явно не назвеш. Таким чином, даний дорогий і масштабний соціальний експеримент з будівництва ідеального суспільства полягав в повній реформації влади і зміцненні ролі держави. У реалізацію плану включалися такі пункти як:
- Скасування приватної власності;
- Скасування прав успадкування;
- Конфіскація власності;
- Важкий прогресивний прибутковий податок;
- Створення єдиного державного банку;
- Урядова монополія на зв’язок і транспорт;
- Урядова монополія на заводи і сільське господарство;
- Державний контроль праці;
- Корпоративні ферми (колгоспи) і регіональне планування;
- Державний контроль освіти.
Як видно з даного далеко не повного списку реформ, громадянське суспільство було обмежено в багатьох правах, а держава взяла під контроль практично всі аспекти людського життя. З цього можна зробити висновок, що попри заявлені високі ідеали, суть комунізму полягала у перетворенні громадян в безвольне населення під контролем у держави.
Хто придумав комунізм? Зародження теорії комунізму та основних принципів.
Карл Маркс, прусський соціолог, філософ, економіст і журналіст, вважається батьком комунізму. У співпраці з Фрідріхом Енгельсом, Маркс опублікував кілька робіт, в тому числі і найвідомішу під назвою – «Комуністичний маніфест» (1848 рік). По Марксу, утопічне суспільство буде досягнуто тільки тоді, коли, буде існувати єдине «безгромадське» і безкласове суспільство. Він навіть описав три етапи дій для досягнення такого стану.
- По-перше, необхідна революція для повалення існуючого режиму і повного викорінення старої системи.
- По-друге, диктатор повинен прийти до влади і діяти як єдиний орган з усіх питань, включаючи особисті справи громадськості. Тоді диктатор буде відповідати за те, щоб змусити всіх слідувати ідеалам комунізму, а також гарантувати, що власність або майно не перебуває у приватній власності.
- Останнім етапом було б досягнення утопічної держави (хоча цей етап так і не було досягнуто). В результаті чого, була б досягнута вища рівність, і всі охоче ділилися б своїм багатством і благами з іншими в суспільстві.
На думку Маркса, в ідеальному комуністичному суспільстві банківська система буде централізована, уряд контролюватиме освіту і працю. Всі інфраструктурні об’єкти, сільськогосподарські засоби і галузі будуть знаходитися в державній власності. Права приватної власності і права успадкування будуть скасовані, і з усіх буде стягуватися великий податок на прибуток.
Роль Леніна в побудові комунізму і Військовий (Воєнний) комунізм.
У той час, коли багато країн світу зміщувалися до демократії, Росія все ще була монархією, де цар володів всією повнотою влади. Крім того, Перша світова війна призвела до великих економічних втрат для країни і народу. Таким чином, цар, який продовжував жити в розкоші, став вкрай непопулярним персонажем серед простих людей.
Вся ця напруженість і хаос призвели до Лютневої революції (19 лютого), коли робочі закритої фабрики і солдати в заколоті разом підняли гасла проти несправедливого режиму. Революція поширилася як лісова пожежа і змусила царя зректися престолу. Швидко сформований Тимчасовий уряд Росії тепер заміняв монарха.
Скориставшись хаосом, сформованим у Росії, Володимир Ленін за допомогою Льва Троцького сформував більшовицьку прокомуністичної «партію». Оскільки Тимчасовий уряд Росії продовжував підтримувати військові зусилля під час Першої світової війни, він став непопулярним серед мас. Це викликало більшовицьку революцію, яка допомогла Леніну повалити уряд і захопити Зимовий палац. Між 1917 і 1920 роками Ленін ініціював «воєнний комунізм» для забезпечення своїх політичних цілей.
Екстремальні заходи були використані для встановлення комунізму в Росії, що поклало початок громадянській війні (1918-1922). Після чого був створений СРСР, до якого увійшли Росія і 15 сусідніх країн.
Комуністичні лідери і їх політика.
Щоб встановити комунізм в СРСР лідери не гребували абсолютно ніякими методами. Інструменти, використані Леніним для досягнення своїх цілей, включали в себе рукотворний голод, рабські трудові табори і страти критиків влади під час Червоного терору. Голодомори були ініційовані шляхом примусу селян продавати свої врожаї без прибутку, що своєю чергою позначилося на сільському господарстві. Рабські трудові табори були місцями для покарання тих, хто не погоджувався з владою Леніна. Мільйони людей загинули в таких таборах. Під час Червоного терору, голоси ні в чому не повинних цивільних осіб, військовополонених Білої армії і прихильників царизму були заглушені масовими вбивствами. По суті це був геноцид власного народу.
Після смерті Леніна в 1924 році його наступник Йосип Сталін, слідував політиці встановленої Леніним, але також зробив крок вперед, забезпечивши страту товаришів-комуністів, які не підтримали його на 100%. Мережа ГУЛАГів росла. Після закінчення Другої світової війни, почався період холодної війни, коли демократичне суспільство всіма силами протистояло поширенню комунізму в світі. Гонитва озброєнь і ціни на енергоносії сильно похитнули недосконалу планову економіку СРСР що сильно позначилося на житті населення.
Таким чином, коли в 1985 році до влади прийшов Михайло Горбачов, він прийняв нові принципи, щоб омолодити радянську економіку і знизити напруженість у відносинах з США. Холодна війна закінчилася, і комуністичні уряди в прикордонних країнах Росії почали терпіти невдачі через більш м’яку політику Горбачова. Нарешті, в 1991 році, під час президентства Бориса Єльцина, Радянський Союз формально розпався на Росію і кілька незалежних країн. Саме так і закінчилася найзначніша епоха комунізму у світі, не враховуючи кілька сучасних країн що живуть при подібному політичному ладі.
Результати комунізму.
Про результати комунізму досить складно розмірковувати якщо підходити з точки зору сприйняття його громадянами «совка». Для когось, це були часи пекла на землі, а хтось згадує совок як щось хороше і тепле. Швидше за все, розбіжності в думках здебільшого викликані різними факторами: клас, політичні уподобання, економічне становище, спогади про молодість і здоров’я, і тому подібні речі. Проте, в сухому залишку ми можемо покластися тільки на мову цифр. Комуністичний режим був недосконалий в економічному плані. Крім цього, він приніс мільйони вбитих і репресованих. У певному сенсі, будівництво комунізму можна назвати найдорожчим і кривавим соціальним експериментом на землі, який більше не повинен повторюватися.