Диктатура — це термін, який служить для визначення авторитарної форми правління державою, де основним і єдиним джерелом влади є певний лідер або група людей. Само по собі, слово «диктатура» походить від латинського «dictаtor», саме так в Римській імперії називали суддю, тимчасово наділеного абсолютною владою.
Простими словами, Диктатура — це режим тоталітарного правління країною, при якому, вся влада належить або одній конкретній людині (диктатору), або невеликій групі осіб (партії, вищому військовому керівництву). Також диктатурою заведено називати ті уряди, які прийшли до влади, шляхом проведення сфальсифікованих, не демократичних виборів. Якщо говорити про диктатуру в загальному, то можна стверджувати, що дана форма правління, є повною протилежністю конституційної демократії.
What is a Dictatorship and who is a Dictator? Read this article in English.
Диктатор — це політичний лідер, який керує державою та має абсолютну і необмежену владу. У сучасному розумінні, слово «диктатор» неодмінно асоціюється з жорстоким та репресивним керівником, який порушує права громадян для того, щоб залишатися при владі. Як правило, диктатори приходять до влади за допомогою військової сили або політичного обману, на чесних або сфальсифікованих виборах.
Історія знає безліч диктаторів, і всіх їх перерахувати досить складно, але як приклад, наведемо по кілька найвідоміших з різних регіонів.
Якщо говорити про види існуючих на цей час диктатур, то їх можна розділити на п’ять основних категорій, це:
А тепер розглянемо трохи детальніше кожну з них.
Персональна диктатура — це коли вся повнота влади, належить виключно одній людині.
В державі може існувати вище військове керівництво або якийсь «парламент», але по факту, вони не приймають дійсно важливих рішень. Всі важливі рішення приймає безпосередньо диктатор.
Однопартійна диктатура — це форма управління державою, при якій вся влада належить одній конкретній партії.
Саме ця, як правило олігархічна партія, назначає людей на всі ключові пости в країні, контролює бюджет, видає необхідні їй закони й так далі. Іноді, трапляється карикатурна та незначна, часто підконтрольна опозиція, яка створює ілюзію існування демократії.
Монархічна диктатура — це коли диктатор, отримує владу у спадок, згідно своєму високому королівському походженню.
Так часто відбувається в арабських країнах. Хоча, слід зазначити, що монархія, яка має лише церемоніальну форму, і король / королева не володіє повнотою влади, не вважається за диктатуру.
Військова диктатура — це режим, при якому вся влада в країні належить невеликій групі високопоставлених військових.
Саме вони визначають всю зовнішню та внутрішню політику держави. Досить часто, подібну систему тоталітарного мілітаристського правління, заведено називати — хунтою.
До категорії гібридних диктатур, заведено відносити ті режими, в яких поєднуються кілька раніше вже згадуваних форм. Так, наприклад, це може бути персональна + однопартійна диктатура. На практиці, це може виглядати так:
На пост глави обирається певний лідер (диктатор), який надалі формує в парламенті абсолютну партійна більшість, викорінюючи опозицію. Таким чином, за фактом, вся влада належить диктатору та правлячій партії. Також в цю зв’язку може входити і військовий фактор.