Конституція — це основний і головний закон будь-якої держави, він передбачає проголошення прав і свобод громадян та їх гарантію. Норми конституції передбачають також і опис суспільного ладу держави, домінантну форму правління, способи територіального устрою. У документі прописується також і процес формування центральних і обласних органів управління, описується герб та прапор, наводиться текст національного гімну.
Простими словами, Конституція — це основний закон країни, що має правове закріплення на рівні вищих інстанцій. У ньому прописано низку основних положень, які допомагають структурувати життя в державі. У документі зафіксовано важливі інститути, норми та цінності, а також і основні моменти, пов’язані з врегулюванням роботи органів влади.
Функції конституції відрізняються широтою охоплення — нормативно-правовий акт такого типу призначений для регулювання практично всіх сфер життя громадян. Можна виділити кілька основних факторів:
Саме поняття Конституція означає, що вона встановлює і охороняє економічні, соціальні, політичні та правові відносини в суспільстві країни. Узагальнюючи все вищесказане, можна зробити висновок, що цей нормативно-правовий акт спрямований на забезпечення народного суверенітету, розподіл влади на три основних гілки (законодавча, виконавча, судова), а також гарантії прав та свобод громадян.
Багато в чому конституція передбачає відображення особливостей держави і її громадян. Вона допомагає в питаннях самоідентифікації, стає основою для формування світогляду громадян, дозволяє проводити контроль різних сфер відносин в зрізі людина-людина і людина-держава.
За формою конституція існує у двох основних різновидах – юридична та фактична. У таких двох типів є кілька відмінних характеристик:
Норми конституції можуть бути як жорсткими, так і гнучкими. Гнучкі нормативно-правові акти можуть змінюватися при прийнятті відповідного закону. Жорстка конституція може бути змінена тільки при дотриманні цілого комплексу дій. Щоб прийняти поправки, проводиться референдум, починається голосування депутатів, може також знадобитися ратифікація з боку окремих суб’єктів держави.
Існує ще два види конституції в залежності від терміну її дії. Це постійні і тимчасові нормативно-правові акти.
Якщо говорити про цей документ у сучасному значенні, тоді варто сказати, що перша конституція з’явилася в США. Вона являла собою звід основних законів, функцією якого було правове регулювання різних відносин. У той час цей унікальний документ став необхідною правовою базою, під яку і підлаштовувався весь цивільний демократичний лад в цілому.
Але прототипи конституції існували ще набагато раніше. Ще за кілька століть до початку нашої ери починали створюватися закони, покликані регулювати відносини громадян. Солон, Сервій Туллій і Лікург були першими, хто створив правовий звід правил для життя людей. Але при цьому далеко не завжди документ був зафіксований у письмовому вигляді.
Наприклад, закон Спарти (Велика ретра) передавався виключно усним шляхом з покоління в покоління. Ці положення багато в чому регулювали життя суспільства. Цікаво в такому законі також і те, що саме народ наділявся повнотою влади. Перед тим, як прийняти остаточне рішення, збиралася рада біля річки. Під час таких зібрань вносилися пропозиції або обговорювалися вже існуючі положення. Таким чином, творцями прототипів конституції були самі громадяни.
Відповідно до думки ряду істориків, перша державна конституція була сформульована і затверджена в невеликій державі – Сан-Марино. Вона була прийнята ще в 1600 році, і з того часу так і використовується в якості основного правового акту. Цікаво також і те, що в її основу було покладено конституцію від 1300 року, яка регулює правові відносини в місті.
Згідно з іншими даними, найстарішою конституцією є англійська Велика Хартія вольностей — або Magna Carta. З цієї причини Великобританію заведено вважати батьківщиною конституціоналізму.
Ще одні історики знаходять корені конституції в Україні. Документ Пилипа Орлика був створений в 1710 році на території Османської Імперії. Його основний зміст стосувався прав і вольностей Війська Запорозького. Документ був укладений між самим Пилипом Орликом і старшинами. Проте, цей акт не мав ніякого юридичного підкріплення.
Ще один з перших зразків конституції – документ США. Створення конституції США відбувалося в кінці XVIII століття і використовується донині. Цей закон був прийнятий 17 вересня 1787 року і став першою конституцією, закріпленою в письмовому вигляді. Документ приймався на раді в Філадельфії та вважається першою конституцією у звичному для нас розумінні слова.
Складається нормативно-правовий акт США з 7 основних частин, і всі 27 поправок є невід’ємною його частиною. Він описує домінантний державний лад, обґрунтовує територіальний поділ, здійснює поділ влади на законодавчу, виконавчу і судову гілки.
Таким чином, найпершою конституцією в звичному для нас розумінні була конституція США. Вона мала юридичну силу, була зафіксована на папері і продовжує функціонувати до цього дня.
Конституція країни є основним законодавчим актом, на якому і будується вся правова база в цілому. Україна не виняток: сьогодні правові відносини між громадянами регулює документ, прийнятий 28 червня 1996 року.