Демагогія — це термін, що характеризує комплекс способів та засобів полеміки, ораторського мистецтва і психологічних методик для впливу на будь-яку аудиторію з кінцевою метою заручитися її підтримкою та навіть домогтися повного підпорядкування. Сфера застосування: політика, маркетинг, ЗМІ, судовий процес, інше.
Що таке ДЕМАГОГІЯ — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Демагогія — це, маніпулювання почуттями та свідомістю людей, часом зі зверненням до ницих пристрастей та інстинктів, з використанням усього арсеналу «заборонених», «нечесних» методів, від перекручування фактів, напівправди, замовчування чого-небудь і аж до відвертої брехні.
Мета демагогії – це завоювання популярності у неосвічених мас шляхом лестощів, пропаганди, обіцянок «райського життя», що в реальності не має під собою жодних підстав.
Демагогія — це, простими словами, інструмент для обдурення народних мас. При цьому використовуються різні засоби та методи, засновані на помилкових теоріях і просто логічних помилках, для того, щоб обдурити людину, обвести її навколо пальця. Штучно створюється враження істини, правди (для цього всі засоби підійдуть), хоча насправді все побудовано на відвертій брехні та маніпуляціях, в тому числі впливають на елементарні інстинкти людини, що зачіпають її глибинні почуття та бажання.
Існує вислів «розводити демагогію» – це значить, виражатися в побуті пафосно, пишномовно, «городити город» з маси слів, а якщо відшукати істину, то виявиться, що тлумачення ґрунтуються на перекручених фактах, які не мають нічого спільного ні з істиною, ні з елементарною логікою, ні з мораллю.
Що значить демагогія і хто такі демагоги?
Історія слова має дуже глибоке коріння, воно походить від давньогрецького «demos» – що означає народ, і «ago» – веду. Спочатку «демагогами» називалися освічені люди зі знаті, справжні лідери, що вели за собою народ. Вони володіли ораторським мистецтвом, дохідливо пояснювали публіці суть прийнятих владою рішень, часто намагалися стати на сторону простого народу, який відповідав їм симпатією та вдячністю.
Часто «демагоги» ставали правителями, наприклад, в древніх Афінах, ще в п’ятому столітті до нашої ери, правителем був «демагог» Фемістокл, стратег, спаситель від перської навали. Або ось ще одна фігура античності — реформатор Перікл. Обидва видатні діячі були по-справжньому демократичними лідерами. І це буде звучати, напевно, як парадокс, але ні Перікл, ні Фемістокл у владі не займалися власним збагаченням, розкішшю, ще більшою владою.
У ті, вже майже міфічні часи, слово «демагог» ще не стало ім’ям прозивним із різко негативним значенням: політикан, базіка, лукава та брехлива людина. Це вже «надбання» сучасності. Раніше слово носило позитивне забарвлення, а демагогом стародавні греки називали захисника інтересів народу.
Згодом на політичну арену Афін, та й наступних суспільних формацій, з середовища крамарів та дрібних господарів, стали виходити так звані вожді радикальної демократії. Вони не відрізнялися високим рівнем освіченості та не були обтяжені принципами високої моралі. Зате рухала ними банальна корисливість. Хоч і збереглося в мові це слово «демагогія», значення його стало зовсім іншим, набагато ближче по суті до сучасного значення – «політик-популіст», який використовує весь нечесний арсенал засобів, щоб завоювати популярність у народу та прийти до такої жаданої влади.
Демагогія: синоніми.
Для більш глибокого розуміння, що таке демагогія, можна підібрати ряд синонімів, а саме:
- ахінея
- політиканство
- базікання
- словесна еквілібристика
- пропаганда та інші.
Прийоми демагогії і як їм протистояти.
Що таке демагогія – визначення терміну можна уявити і як полемічні прийоми майстерних ораторів, які, заволодівши увагою та довірою, можуть будь-якого ввести в оману. Цей термін найчастіше тісно пов’язують з політикою, але цим не обмежується сфера його застосування. Можна умовно виділити такі основні види демагогії:
- Політична — політики більше всіх використовують прийоми демагогії, особливо в передвиборчий період, щоб сподобатися виборцю, широко використовуючи для цього всі доступні їм засоби масової інформації;
- Економічна — міркування про супер проекти, які принесуть небачене зростання виробництва, збільшення доходів і так далі;
- Соціальна — питання соціального захисту завжди актуальні, це найширше поле діяльності;
- Правова — користуючись юридичною неграмотністю населення, можна легко перекручувати інформацію;
- Побутова — в повсякденному житті, на роботі і в транспорті — усюди ми стикаємося з демагогами.
Всі види демагогії об’єднують спільні прийоми. До традиційних старих прийомів додалися і нові, такі, в основі яких лежить нейролінгвістичне програмування.
Які ж існують найбільш поширені прийоми демагогії? Зупинимося на найбільш відомих і часто використовуваних:
- Помилкові силогізми та софізми, порушення логіки: штучно встановлюються причинно-наслідкові зв’язки між подіями та робляться свідомо неправильні висновки.
- Перекручування фактів: приховування істини, спотворення дійсності, факт може приводитися не точно, а частково, таким чином, щоб викликати недовіру.
- Хибна авторитетність: розраховане на схильність людей беззастережно довіряти авторитетам, які нібито згодні з висловленою думкою.
- Хибна альтернатива (дилема): умисні помилки в роздумах, коли навмисно звужують вибір можливих рішень.
- Підміна понять та образів, як спосіб впливу на свідомість: перехід на обговорення синонімів, що не мають відношення до порушеної тематики, перескакування на зовсім інші теми.
- Критика особистості опонента, а не предмета полеміки.
- Некоректне формулювання питання. Не від незнання, а зі злим умислом.
- Відхід в сторону від обговорюваної теми.
Це тільки невелика частина поширених прийомів демагогії.
У пошуках пояснення, як протистояти демагогії, яка пронизує всі сфери нашого життя, можна використовувати деякі практичні поради:
- У відповідь на неправдиві доводи, аргументовано наводяться факти з обов’язковим підтвердженням, з посиланням на достовірні джерела інформації.
- Якщо проти вас активно застосовують демагогічні прийоми, можна просто проігнорувати опонента, перестати реагувати на його прийоми, що не так і просто, потрібно мати витримку.
- Залучіть третіх осіб — арбітрів, які зафіксують всі моменти в суперечці та чесно розсудять, хто правий.
- Якщо опонент ухиляється від теми — поверніть його в русло обговорюваного питання, не дайте відвести себе в бік.
- Можна боротися з опонентом його ж методами, використовуючи всі доступні прийоми демагогії. Хоча з демагогами краще не сперечатися.
У підсумку:
Демагогія — це тактика ведення дискусії, найчастіше з використанням софістики, заснованої на логічних помилках.