Маркетинг – це концепція ринку, яка управляє виробництвом продукції та її збутом. Під маркетингом варто розуміти процеси, пов’язані з соціальною сферою, сферою управління, спрямованої на задоволення потреб не тільки окремого індивіда, а груп людей, пропонуючи послуги або товар. Маркетинг – це діяльність, що спрямована на комплексне вивчення ринку і споживчі запити, щоб задовольняючи потреби споживача, отримувати з цього прибуток.
Простими словами, Маркетинг – це наукова дисципліна, яка включає найрізноманітніші елементи, рекламу, цінову політику, вивчення психології споживачів. Вважати його суто рекламою – неправильно, це більш складна наука, яка передбачає цілий ряд дій фахівців, що починаються задовго до появи товарів або послуг, і не закінчуються навіть після продажу продукції споживачеві.
Суть дисципліни полягає у вивченні ринку для якісного просування продукту, управління взаємовідносинами з покупцями, щоб в результаті принести прибуток для компанії.
Знати визначення маркетингу, його суть, цілі, розрізняти види і розуміти, як він працює – важлива інформація для широкого кола людей. Ця наукова дисципліна цікава приватним підприємцям, абітурієнтам, які бажають вивчити її, простим людям, які хочуть зрозуміти принципи роботи економіки. Звичайно ж, найбільше ця наука цікава компаніям, причому не тільки великим організаціям, а всім, тому що кожен підприємець хоче досягти успіху.
Ця дисципліна з’явилася в XX столітті. Перші курси були прочитані в деяких навчальних закладах в різних штатах США. Після 1926 почали відкриватися асоціації, перша була в США, потім вже в різних країнах.
Поступово ця дисципліна стала філософією та зайняла місце в економічній теорії. Пізніше з’єднавшись з теорією управління, з’являється нова наука, яка орієнтується на ринок.
На сучасному етапі дана дисципліна є стратегією керівництва виробництвом, управління ринком, контроль реклами, надання товарів покупцеві, щоб регулярно отримувати прибуток від створених економічних взаємин.
Збут товарів і послуг – це досить об’ємний список завдань, що включає в себе роботу з мережею, яка товар просуває, проведення тренінгів для персоналу, створення і контролювання систем продажу.
Принципи роботи маркетингу, його інструменти та функції не стоять на місці, вони постійно вдосконалюються. Розвиваючись, вони пропонують все більше можливостей. Ця діяльність актуальна, дуже прибуткова, але передбачає багато роботи.
Кожен підприємець користується маркетинговими прийомами, часто навіть не замислюючись про це. Варто звернути увагу на цю діяльність і вивчити основи, тому що, чим краще підприємець знає принципи роботи і інструменти маркетингу, тим продуктивніше стає його бізнес.
Мета маркетингу – задовольнити потреби клієнтів. Багато хто помилково думає, що мета у продажу товарів або послуг, їх просуванні будь-якими можливими способами, іноді навіть включаючи обманні прийоми, але це невірне розуміння цілей.
У вузькому розумінні, суть діяльності маркетингу полягає в залученні нового покупця, і збереженні вже існуючого клієнта, враховуючи, що запити регулярно змінюються.
Якщо основна мета – задовольняти потреби клієнтів, то завдань трохи більше.
Головне завдання – оцінити ринкові сегменти, зрозуміти їх особливості, і підібрати той, що компанія зможе найкраще обслужити.
Іншими словами, головним завданням є вибір найбільш вигідного сегменту ринку. Якщо маркетологи з цим вибором впораються на відмінно, то фірма створить продукт вищої якості, збільшить свій прибуток, оскільки покупці обраної цільової групи будуть задоволені.
Недостатньо просто створити продукт і після цього його просувати. Маркетингова діяльність починається задовго до появи нового продукту. При правильній організації роботи, фахівці маркетологи проводять дослідження, в яких вивчають клієнтів, потенційних споживачів, їх потреби, а також можливості компанії.
Щоб ця діяльність принесла прибуток, необхідно, щоб були проведені всі етапи правильно організованої
кампанії:
У маркетинговій кампанії немає неважливих деталей. Але якщо врахувати кожен етап, ретельно підійти до виконання завдань, товар буде проданий дуже легко, при цьому принесе компанії максимальний профіт.
Це популярна схема, завдання якої – допомогти фахівця розробити маркетингову програму, вказуючи на чотири найважливіші області, які обов’язково необхідно охопити:
Перша область (product) включає в себе все, що можна запропонувати на ринку для того, щоб привернути увагу клієнта. Все що можливо купити, використовувати або спожити, для задоволення потреб (фізичний об’єкт, послуга, ідея).
Друга область (price) – це сума грошей, яку клієнт готовий обміняти на можливість володіти або використовувати пропозицію (продукцію, послугу).
Третя область (promotion) – це дії, які інформують клієнта про продукцію або послугу.
Четверта область (place) – це всі дії, які робить підприємство для доступності продукції.
Є кілька видів:
Це найбільш актуальний на сьогодні спосіб просування продукції. Все з традиційного маркетингу застосовується в інтернеті, інструментарій розширюється завдяки можливостям інтернету і така практика дуже ефективна.
Щоб ця діяльність була ефективною, важливо також визначити потреби покупців, створити контент для просування і залучити відвідувачів сайту в процеси продажу. Завдання фахівців, які працюють в інтернеті – не просто продати товари або послуги, а залучити клієнтів на цікавий ресурс і зробити їх активними учасниками.