Пропаганда — це поширення політичних, релігійних, філософських, наукових або інших поглядів шляхом донесення до народних мас різних аргументів, правдивих чи напівправдивих фактів, чуток або відвертої брехні з метою маніпуляції громадською свідомістю.
Останнім часом слово пропаганда, у свідомості людей остаточно набуло негативного відтінку. Це пов’язано з глобальними світовими подіями, в яких політичні лідери за допомогою пропагандистських методик маніпулювали свідомістю народних мас, внаслідок чого, почалися багато з сумнозвісних військових конфліктів.
What is Propaganda and how does it work? Read this article in English.
Проте, пропаганда це трохи більше, ніж помилки певних сучасних владних лідерів. Це глобальне явище, яке оточує кожну людину протягом всього життя.
Спочатку пропаганда не мала чіткого злого або доброго наміру, це був спосіб що дозволяє донести якусь ідею до якомога більшої кількості людей, використовуючи при цьому самі прості та ефективні методи. Її спрямованість вже залежала від цілей самого пропагандиста. Наприклад, хтось може використовувати цей інструмент для популяризації ідеї здорового способу життя, а хтось для навіювання ідеології переваги однієї раси (расизм) над іншими.
Чому пропаганда така ефективна?
Ефективність пропаганди полягає в тому, що вона оперує гранично простими та зрозумілими людині речами. Вона звертається до базових інстинктів людської природи, таким як: добре або зло, свій чи чужий, відновлення справедливості чи страх чогось.
Методи пропаганди:
До основних форм впливу можна віднести такі методи:
- Ярлики;
- Слова поваги;
- Відгуки знаменитостей;
- Асоціювання з божественністю;
- Приналежність до більшості;
- Страх.
Ярлики.
Це метод, при якому до людини або будь-якої групи приклеюють якийсь негативний, але всім зрозумілий ярлик: нацист, фашист, ліберал і т.д. Це своєю чергою змушує людей осудливо або негативно ставиться до носіїв такого ярлика, таким чином применшується сама людяність і вагомість цих людей.
Слова поваги.
Це слова, які навмисно додають до якихось понять що б відвернути увагу від фактів. Наприклад: «відомі вчені», на думку «експертів», науковий, стійка думка. Дані вставки закликають людину повірити в будь-яке твердження, оскільки воно базується на висновках «авторитетних» вчених або стійкій парадигмі.
Відгуки знаменитостей.
Це метод пропаганди, коли ідею просувають популярні і відомі особистості, які мають велику цільову аудиторію. Суть полягає в тому, що шанувальники повинні сприймати всю інформацію від кумира не сумніваючись в її автентичності та правильності (ну, не може ж, мій кумир нести якусь нісенітницю).
Асоціювання з божественністю.
Це надання ідеї або особистості сакрального сенсу, створення образу святості або божественності. Наприклад: «Це наша, Богом дана земля, і ми повинні …», «Богом дане право на …»
Приналежність до більшості.
Це спосіб, коли ідея подається як загальна думка мас. Наприклад: «На загальну думку», «Відповідно до більшості опитаних …», «На думку народу …». Дані вислови закликають людини не вибиватися зі зграї, не бути особливим і довіриться думці більшості.
Страх.
Страх це надзвичайно дієвий метод пропаганди. Людям нав’язується ідея неминучої загрози. Це може бути війна, злидні, рабство, втрата територій і т.д. і т.п. Можливість уникнути такої незавидною долі, повинна підштовхнути людину до потрібної ідеології.