Вебінар – це онлайн семінар, який перетворює презентацію на розмову в реальному часі з будь-якої точки світу.
Що таке ВЕБІНАР – поняття, визначення простими словами.
Простими словами Вебінар – це захід (семінар), що здійснюється в режимі реального часу з метою залучення трафіку на вебсайт, залучення потенційних клієнтів, проведення масштабних тренінгів тощо.
Безперечно, вебінари стали невід’ємною частиною сучасного ділового світу. Ви, мабуть, вже багато чули про них і, напевно, самі відвідали кілька вебінарів. Це не дивно, адже вебінари та інші віртуальні заходи входять до п’ятірки найкращих каналів розповсюдження контенту для цільової аудиторії.
Походження слова “вебінар”.
Термін «вебінар» є сумішшю слів «веб» (тобто «Інтернет») та «семінар».
Можливості та завдання вебінару.
Вебінар дозволяє великим групам учасників
- брати участь в онлайн-обговореннях або навчальних заходах;
- обмінюватися аудіо, документами чи слайдами
навіть якщо вони знаходяться не в тому ж місці, що й організатор зустрічі, або не в тій самій кімнаті, де проводиться захід чи презентація.
При ефективному використанні вебінари допоможуть вам краще зрозуміти свою аудиторію, її болючі точки та теми, найбільш актуальні для них.
Ефективні вебсемінари часто починаються з того моменту, коли традиційні слайд-презентації закінчуються, додаючи спільне використання екрану, відео та аудіозапису доповідачів, а також завантажувані матеріали.
Типи та форми вебінарів.
Звичайно, тема та мета вебінару – це головні причини, з яких будь-яка людина взагалі їх відвідує. Але тип заходу також відіграє велику роль. Люди не хочуть відвідувати кожен захід: вони хочуть брати участь у тих вебінарах, які задовольняють їхні освітні потреби, а все інше – марнування часу. Ось основні типи вебінарів, які всі проводять:
Електронне навчання сьогодні широко використовується як розширення класної кімнати, зазвичай охоплюючи якусь тему лише з освітньою метою. Цей метод популярний у багатьох професіях, де для підтримки актуальності галузі потрібна безперервна освіта та повторна сертифікація. А контент безперервної освіти часто доставляється у вигляді вебінарів! Вебінари з безперервної освіти допомагають учасникам електронного навчання заробляти бали у своїй галузі без необхідності долати великі відстані та порушувати свій розклад. Ці онлайн-заходи включають віртуальну аудиторію, що вивчає конкретну тему від експерта доповідача, який використовує інтерактивні інструменти для проведення опитувань і збору відгуків.
Використання відео для навчання співробітників швидко набирає популярності. Дослідження показали, що 98% керівників підприємств визнають цінність використання відео для швидшого та кращого навчання співробітників, а 75% вважають цей канал дуже цінним. Живі вебінари зі співробітниками (особливо віддаленими співробітниками) дають можливість ставити запитання, але запис серії вебінарів, з яких члени команди можуть отримувати інформацію з певних тем, також забезпечує персоналізований досвід навчання. Команди з виробництва вебсемінарів повинні зосередитися на створенні захоплюючих відеороликів для навчання та підвищення кваліфікації, щоб співробітники дійсно зберігали та застосовували отримані знання у своїй роботі. Дуже важливо пов’язати матеріал зі своєю роллю у компанії, і навіть пов’язати їхню роль із бізнес-цілями компанії.
Демонстрація товару.
Згідно з SiriusDecisions, 67% шляхів покупця тепер завершується у цифровому форматі. І найчастіше завершенням угоди є демонстрації продукту чи програмного забезпечення. Демонстрації продуктів не тільки дають компанії можливість продемонструвати, як те, що ви продаєте, є рішенням болючих точок вашого потенційного покупця, але вони також дають відмінну можливість справити гарне враження, виділити ваш продукт серед продуктів конкурентів та відповісти на будь-які нагальні питання покупця.
Ознайомчий вебінар.
Ознайомлення – один із найважливіших процесів у роботі з новим клієнтом, тому що він задає тон для решти взаємодії. Дослідження Deloitte показує, що якість обслуговування клієнтів є ключовим фактором для 62% покупців, що вказує на те, чому так багато компаній, особливо в індустрії SaaS, вкладають гроші в програми успіху клієнтів. Цей етап шляху покупця – вирішальний переломний момент. Ваш клієнт вирішив співпрацювати з вами, і він, ймовірно, дуже радий цьому. Допоможіть своїм клієнтам зрозуміти, як використовувати ваш продукт або послугу. Який ефективний спосіб це зробити? Проведення вебінару.
Нові клієнти хочуть дізнатися, як працює продукт або послуга, крім простих інструкцій. Використовуючи платформу для вебінарів, можна запланувати тренінги або демонстраційні заняття з клієнтами. Замість того щоб проводити індивідуальне навчання, ви також можете запросити кількох своїх клієнтів на той самий вебінар, щоб заощадити час.
Корпоративні зв’язки.
Дедалі більше компаній проводять віртуальні збори, щоб спілкуватися з усіма своїми співробітниками. Враховуючи, що віртуальне робоче місце стає все більш поширеним явищем у багатьох галузях, і що існує так багато організацій із допоміжними офісами, що працюють у всьому світі, можливість взаємодії з віддаленими співробітниками має вирішальне значення. Найкращі платформи для вебінарів дозволяють транслювати корпоративні заходи в масштабі “один до багатьох” (об’єднуючи понад 10 000 учасників). То чому б не користуватися перевагою, створивши щоквартальний вебінар?
Лідогенерація.
Вебінари із залученням потенційних клієнтів призначені для надання освітнього контенту на тему, в якій ваш бізнес має досвід, для аудиторії, яка, ймовірно, має проблеми в цій галузі. Основна мета – отримати нові контакти (або потенційних клієнтів), із якими ви можете зв’язатися після вебінару. Звичайно, ці вебінари слід просувати до потенційних клієнтів, які вже є у вашій базі даних, але важливо рекламувати свій віртуальний захід на каналах, якими ви можете орієнтуватися на потенційних клієнтів (реклама в LinkedIn або Facebook, галузеві публікації тощо). При цьому вебінари з лідогенерації майже завжди є безпрограшними. Коли учасники, що зареєструвалися на заході, отримують доступ до вашого цінного контенту, ви збираєте їхню цінну контактну інформацію (ім’я, адресу електронної пошти, посаду тощо).
Утримання клієнтів та турбота про них.
У сьогоднішньому конкурентному діловому середовищі утримання клієнтів має вирішальне значення, а наснага покупців залишатися з вами й ставати прихильниками бренду — це нескінченний процес. Вебінари значно спрощують налагодження стосунків із клієнтами. Запрошення на вебінар дає вашим клієнтам можливість знати важливі новини про компанію або продукти, а також дає їм ще один спосіб отримати відповіді на свої запитання. Вебінари показують, що ви дійсно намагаєтеся бути доступним діловим партнером у будь-який зручний для них спосіб. Крім того, це потенційно демонструє, що ви технічніше підковані, ніж ваші конкуренти!
Брендінг / Керування репутацією.
Вебінари можуть допомогти вам підвищити впізнаваність вашого бренду та підвищити статус лідера галузі, встановивши зв’язок між вашим цінним контентом та вашими клієнтами. Один зі способів домогтися цього – розмістити логотип вашої компанії у веб залі вашого вебінару та відповідним чином позначити всі пов’язані матеріали. Ще одне застосування цих вебінарів – звернення до вашої аудиторії, коли в галузі відбуваються великі зміни. Як ваш бізнес буде адаптуватися до нових законів чи передової практики? Чи ваша продуктова група враховує нові технології, які стали доступними? Завжди залишайтеся попереду, коли виникають подібні проблеми, ефективно спілкуючись із вашими клієнтами та іншими впливовими особами у вашій аудиторії. Іноді бездіяльність створює проблеми для вашої репутації!
Склад членства в асоціації.
Якщо ваші клієнти є членами вашої організації, які платять щомісячну або річну плату за ваші послуги, веб-семінари – ідеальний спосіб підвищити цінність пакету. Багато асоціацій пропонують своїм членам вебінари без додаткових витрат, водночас стягуючи плату з тих, хто не є частиною організації. Це не тільки дає додаткову користь вашій програмі, але робить заходи більш ексклюзивними. Пропонуючи освітні веб-семінари з актуальних галузевих тем, ви не тільки рекламуєте досвід своєї організації як нинішнім, так і потенційним членам, але також обслуговуєте тих, хто бажає отримати доступ до спеціалізованої інформації.
Обговорення учасників дискусії.
Нарешті, обговорення за круглим столом із групою галузевих експертів — чудовий спосіб продемонструвати, що ви в курсі подій і що ваш бізнес є лідером у цій галузі. Під час цього вебінару обговорення зазвичай ведеться модератором, який запитує від трьох до п’яти учасників дискусії про їх думки та досвід з різних тем. Один зі способів залучити аудиторію – заздалегідь поставити запитання тим, хто зареєструвався. Маючи цю інформацію, ваш модератор може адаптувати презентацію до потреб учасників, а також заздалегідь підготувати учасників дискусії. Це також дає вашим експертам можливість обміркувати питання та дати більш продумані та/або засновані на даних відповіді.
Турбота про себе та добробут.
Вебінар може допомогти краще працювати в нових умовах. Подумайте про те, щоб організувати форум зі стратегій самодопомоги або організувати заняття йогою через Zoom. Створіть простір для своєї команди, щоб поділитись тим, чим вона займається поза роботою.
Як готуватися до вебінару та зробити його ефективним?
Ефективний та захоплюючий веб-семінар починається з трьох ролей:
- організатора,
- принаймні одного доповідача,
- учасників.
Декілька швидких кроків допоможуть вам досягти своєї цільової аудиторії та донести ваше повідомлення до людей у режимі реального часу.
- Поставити чітку мету. Ви досягнете більшого успіху, якщо матимете чітку мету.
- Зрозуміти свою аудиторію. Які болючі точки ваших відвідувачів? Які теми можуть знайти відгук? Використовуйте ці ідеї для створення переконливої назви вебінару.
- Запланувати свій вебінар. Дослідження показують, що 10 годин ранку вівторка або середи – найкращий час та дні для проведення вебінару.
- Просувати свій вебінар. Використовуйте електронну пошту, соціальні мережі, щоб розповісти про себе.
- Створити презентацію. Інформаційні матеріали, як правило, працюють найкраще.
- Репетиція. Обов’язково попрактикуйтесь, а також перевірте своє технічне налаштування перед важливим днем.
Поради щодо створення ефективних вебінарів.
- 60 хвилин або менше. Скоротіть тривалість вебінару до години; якщо вебінар буде надто довгим, участь може припинитися.
- Просувайте участь. Використовуйте опитування, задавайте питання, що наводять на роздуми, і надавайте дієвий контент. Перевага вебінарів перед стандартними веб-трансляціями полягає в тому, що вебінари стимулюють обговорення, тому обов’язково вживіть заходів, щоб учасники продовжували думати, ставити запитання та коментувати.
- Не поспішайте. Коли учасники відчувають, що хтось поспішає, вони неусвідомлено намагаються допомогти просунутися в цьому, а це означає, що участь вичерпується. Натомість плануйте з розумом, щоб у вас було достатньо часу, щоб зробити те, що вам потрібно, при цьому залишаючи місце для запитань та відповідей.
Теми вебінарів.
- Якщо ви уявите викладете предмет у захоплюючій формі, ваш вебінар обов’язково увінчається успіхом. Про що ви хочете поговорити? Складіть мозковий штурм список речей, про які ви хотіли б поговорити. Спробуйте скласти карту на теми, пов’язані з вашою областю знань. Про що ви хотіли б говорити зі своїми клієнтами або співробітниками протягом години? Крім того, які питання вам ставлять найчастіше? Пам’ятайте: якщо одна людина ставить вам питання, ймовірно, про це думають інші. У яких темах ви експерт? Що можна говорити? У чому ви бажаєте, щоб вас вважали експертом? У наші дні кожен хоче бути «ідейним лідером», а вебінар – один із найкращих способів практикувати інтелектуальне лідерство та відточувати свої повідомлення.
- Ваша програма не повинна обмежуватись вашими областями знань. Залучення предметного експерта відчиняє двері для обговорення чого завгодно.
- Якщо ви не можете вигадати тему вебінару, спробуйте переглянути новини, галузеві форуми, публікації або навіть Twitter. Ви будете знаходите нові теми веб-семінарів щодня, як тільки почнете їх шукати в мережі.
Сервіси для створення та проведення вебінарів.
Зараз існує безліч сервісів для вебінарів. Деякі платформи мають обмеження щодо аудиторії. Інші можуть транслювати вебінари на весь світ. Деякі з них більш інтерактивні, ніж інші. Ціни також різняться. Ось короткий виклад деяких популярних платформ для веб-семінарів та кілька порад щодо вибору.
Ось деякі з найпопулярніших:
- Zoom. Ви, мабуть, використовуєте його для відеоконференцій. Ті ж функції, що й для великих відеодзвінків дозволяють розміщувати панелі до 100 абонентів!
- Webinars OnAir. Хмарна платформа для вебінарів із пікселями відстеження та варіантами монетизації, які часто потрібні продавцям.
- Livestream від Vimeo це платформа для трансляцій професійного рівня.
- On24. Ця платформа для вебінарів позиціонує себе як “елітну”. У неї багато функцій, але це один із найдорожчих варіантів.
- Facebook та Youtube Live. Facebook та Youtube пропонують безкоштовні варіанти стрімів у прямому ефірі. Обидва дозволяють зберегти відео вашого вебінару, щоб поділитися ним пізніше. Zoom має інтеграцію з YouTube, яка дозволяє транслювати вебінари Zoom на YouTube, охоплюючи ширшу аудиторію.
- GetResponse. Це маркетинговий інструмент із функцією вебінару.
- WebinarNinja. Ще один чудовий вибір для маркетологів, WebinarNinja пропонує інтеграцію з CRM.
- LiveWebinar. Це чудова альтернатива більшим брендам, яка має масу функцій. Програмне забезпечення дозволяє проводити інтерактивні вебінари, а також електронні курси та тренінги з різними аудиторіями.
Особливості Zoom-вебінару.
Для Zoom-вебінара, як і для інших вебінарів, є кілька ролей:
- організатор,
- спільний керівник,
- учасник дискусії,
- учасники.
Організатором вебінару є користувач, для якого заплановано вебінар. Він має всі дозволи на керування вебінаром, учасниками дискусії та іншими учасниками. Zoom-вебінар може мати лише одного організатора. Організатор може зупиняти та запускати вебінар, відключати звук для учасників, зупиняти відео для учасників, видаляти учасників з вебінару і т.д.
Експерти – повноправні учасники вебінару. Вони можуть переглядати та надсилати відео, показувати екран, коментувати тощо.
Організатор вебінару має надати вам права для учасників. Він також може вимкнути деякі функції для учасників дискусії, включаючи запуск відео, спільне використання екрана та запис.
Учасники – це учасники з доступом для перегляду, звук яких може бути включений за бажанням організатора. Вони можуть взаємодіяти з ведучим та учасниками дискусії через запитання та відповіді у чаті.