Стагнація – це стан відсутності активності, зростання або розвитку.
Що таке СТАГНАЦІЯ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Стагнація – це стан нерухомості або дуже повільного зростання в економіці, бізнесі, політиці, суспільстві, мистецтві, особистісному житті й так далі.
Синоніми слова стагнація: застій, нерухомість, іммобільність, не активність.
Походження слова «стагнація».
Корінь слова «стагнація» – stagnatum – перекладається з латинської мови як «стояча вода». Застій води може стати серйозною проблемою в тих частинах світу, де комарі розповсюджують такі хвороби, як малярія, або де спостерігається нестача питної води. Так само небезпечними можуть бути й інші види стагнації, як, наприклад, економічна стагнація, стагнація повітря, стагнація крові, стагнація творчих людей і так далі.
Що таке Економічна стагнація.
Стагнація економіки – це період відсутності або дуже повільного зростання економіки; стан, при якому економіка замкнута на низькому рівні виробництва і доходів.
Під економічною стагнацією зазвичай розуміється економічне зростання нижче 2% або 3%. Це часто супроводжується періодами високого безробіття і вимушеної неповної зайнятості.
Стагнація економіки може відбуватися в макроекономічному масштабі або в меншому масштабі в конкретних галузях чи компаніях. Сучасна економіка потребує розширення, щоб люди могли підтримувати свої умови життя. У міру зростання населення все більше людей включено в категорію робочої сили, а це означає, що потрібно більше робочих місць, а економіка повинна виробляти більше товарів, щоб задовольнити потреби кожного. Якщо цього не відбувається, фахівці говорять про кризу, за якою часто слідує стагнація. Стагнація призводить до постійного зростання робочих місць, відсутності зростання заробітної плати й відсутності підйомів на фондовому ринку.
Приклади економічної стагнації.
Яскравим прикладом економічної стагнації в реальному світі є «загублене десятиліття Японії», яке відбувалося в сучасній історії приблизно з 1990 по 2000 роки. У той час коли Японії заздрили як економічному центру в 1980-х, її економіка застопорилася в 1990-х. Протягом цього десятиліття ВВП Японії зростав трохи більш як 1% в рік. Хоча причини «загубленого десятиліття Японії» все ще є предметом дискусій, значну роль зіграли обвали вартості акцій і нерухомості. Економіка Японії до цього часу повністю не відновилася. Після фінансової кризи у 2008 році у світі також простежувалася економічна стагнація.
Що таке Період стагнації.
Епоха стагнації (також звана періодом стагнації, періодом застою, епохою застою або брежнєвським застоєм) була періодом економічної, політичної й соціальної стагнації в Радянському Союзі, який почався під час правління Леоніда Брежнєва (1964-1982 р.) І продовжений при Юрію Андропову (1982 -1984 р.) і Костянтині Черненко (1984-1985 р.). Цей період закінчився, коли Михайло Горбачов, який змінив Черненко, ввів свою політику гласності, перебудови, прискорення і демократизації, що призвело до падіння комунізму в 1989 році й розпаду Радянського Союзу в 1991 році.
Історики, вчені та фахівці не впевнені, що викликало цю стагнацію. При цьому деякі стверджують, що планова економіка була приречена на провал з самого початку. Інші стверджували, що відсутність реформ або високі витрати на оборону призвели до стагнації. Більшість вчених встановлюють рік початку економічного застою в СРСР в 1973 або 1975 роках, хоча деякі стверджують, що він почався ще в 1960-х роках.
Соціальна стагнація почалася набагато раніше, з приходом до влади Брежнєва, скасуванням ним декількох відносно ліберальних реформ свого попередника Микити Хрущова і частковою реабілітацією сталінської політики. У політичному плані, застій почався з встановлення геронтократії, яка виникла як частина політики стабільності.
Види стагнації:
- Циклічна стагнація. Така стагнація виникає як тимчасовий стан в ході економічного або ділового циклу.
- Структурна стагнація. Цей вид стагнації в економіці є результатом більш довгострокових структурних умов в суспільстві. Вона відбувається в стабільній економіці, тому може бути набагато більш постійною, ніж коли вона виникає в результаті економічних потрясінь або в ході нормального ділового циклу.
Що таке Соціальна стагнація.
Соціальна стагнація виникає в результаті сильного опору соціальним змінам з боку традиційних суспільств. Соціальна мобільність – це здебільшого ілюзія в нашому суспільстві. Суть соціальної стагнації можна описати так: якщо ваші батьки багаті, ви, ймовірно, теж будете багатими; якщо ваші батьки бідні, ви, ймовірно, теж будете бідні.
Кожна соціальна група прагне ревно захищати те, що у неї є, опираючись будь-яким змін, які, ймовірно, віщують хворобливу адаптацію до інших соціальних і економічних умов. Це може навіть зруйнувати цю соціальну групу. Тому багаті задовольняються своїми будинками для відпочинку в лакшері районах, а бідні задовольняються тим, що у них є, не ризикуючи, щоб досягти більшого. Краще синиця в руках, ніж журавель у небі.
Особистісна стагнація та її ознаки.
Особистісний ріст, постійне вдосконалення, навчання протягом усього життя – це прагнення багатьох людей сьогодні. Але вони часто вже не перетворюються в дії. Розпізнати, коли ж ми поринули в застійні води стагнації, нелегко.
Кілька контрольних ознак стагнації:
- ви страждаєте хронічним відкладанням своїх цілей;
- вам не хочеться нічого робити;
- ви продовжуєте спати, їсти, грати, безглуздо займатися чимось;
- ви знаєте, що повинні щось робити, але продовжуєте уникати цього (прокрастинація);
- ви не досягли нічого нового або значного в порівнянні з 1, 2 або 3 місяцями назад;
- у вас є глибоке почуття, що ви живете в відповідно до свого потенціалу.
Причини особистісної стагнації:
- Відсутність чіткої мети. Кожна людина має внутрішню силу, яка спрямовує її до життєвої мети. Коли ми нехтуємо нею і віддаляємося від своєї мети, ми живемо марним життям і відчуваємо почуття незадоволеності та безглуздості.
- Нечесність. Нечесність спонукає нас домагатися основних потреб, задоволення і щастя з неправильних джерел. Все, що отримано нечесно, породжує неприємності та страждання.
- Безладна мова. Головна мета мови – спілкування. Коли мова стає безладною, втрачається її суть, це веде до особистісного руйнування і стагнації.
- Погане оточення та фактори впливу. Дружба і зв’язку, які ми формуємо, або створюють, або руйнують нас. Слід уникати поганого середовища, тому що воно не пропонує нічого, крім токсичності, яка в кінцевому підсумку призведе до стагнації.
- Відсутність самоконтролю. Самоконтроль, що практикується всіма можливими способами, у всіх сферах життя, є протиотрутою від надмірностей. Хороші речі можуть перетворитися в нав’язливі ідеї, якщо не дотримується баланс і чаша ваг схиляється в одну сторону.
- Упередження. Ніщо так не породжує стагнацію, як забобони в розумі. Забобони заважають розуму бути відкритим і сприйнятливим. Можливості проходять непоміченими, тому що вони одягнені в дивні незнайомі форми.
- Недостатня освіта. Освічена людина має більше шансів отримати те, чого вона хоче, в порівнянні з неосвіченою людиною, яка нічого не знає про наявні інструменти досягнення цілей. Деякі люди перестають вчитися. Це може привести до стагнації, тому що знання повинні постійно оновлюватися.
- Неправильний вибір супутника життя в шлюбі. Неправильний вибір супутника життя приносить нещастя і в кінцевому підсумку призводить до стагнації.
Як вийти зі стану стагнації:
- Усвідомте, що ви не самотні. Кожен в якийсь момент «застоюється». Ви не самотні в цьому і, що більш важливо, це нормально. Насправді просто дивно, як багато людей стикаються з одним і тим же скрутним процесом стагнації, хоча всі вони належать до різних верств суспільства, мають різний вік і ніколи не перетиналися. Усвідомивши, що ви не самотні в процесі стагнації, вам буде набагато легше впоратися з цим періодом. Прийміть цю ситуацію і скажіть собі, що все в порядку. Таким чином, ви зможете зосередитися на конструктивних кроках, які дійсно вам допоможуть.
- Знайдіть те, що вас надихає. Застій настає через те, що немає нічого, що могло б вас спонукати до дії. Якщо у вас немає звички ставити цілі, не дивно, що ви переживаєте застій. Стагнація настає і тоді, коли цілі, які ви ставили в минулому, втрачають свою привабливість, а ваші пріоритети змінюються. Якщо це так, настав час переглянути свої цілі. Немає сенсу мати цілі, які більше не надихають.
- Зробіть перерву. Коли ви в останній раз відпочивали для себе по-справжньому? 3 місяці тому? 6 місяців? 1 рік? Ніколи? Можливо, пора взяти тайм-аут. Тривала робота може призвести до розчарування і стагнації людини, оскільки вона забуває, хто вона і чого хоче.
- Змініть свій розпорядок дня. Перебуваючи в одному середовищі, роблячи одне і те ж знову і знову, зустрічаючись з одними й тими ж людьми, ми можемо «застоятися». Змініть все навколо. Почніть з простих речей. Наприклад, виберіть інший маршрут на роботу або з’їжте що-небудь інше на сніданок. Вечорами в будні та на вихідних займіться чимось іншим, ніж зазвичай.
- Почніть з малого. Стагнація виникає через страх помилитися. Відпустіть впевненість в тому, що ваші дії повинні бути досконалими. Ви рухаєтеся вперед саме завдяки тому, що відкриті до помилок. Робіть маленькі кроки до своєї мети, не боячись помилок. Адже рухатися, навіть з помилками, – це теж прогрес.