Прокрастинація — це слово, яким заведено називати схильність людини в першу чергу виконувати незначні та більш приємні завдання, а дійсно важливі та термінові справи відкладати на пізніший термін.
Простими словами, Прокрастинація — це термін, яким заведено називати рису характеру, що змушує людину відкладати всі важливі або складні справи на потім. За великим рахунком, ця риса характеру властива практично всім людям, тою чи іншою мірою. Проте, вчені не схильні вважати прокрастинацію вродженою якістю. Скоріш за все, цю властивість людина отримує в процесі розвитку власної особистості та під впливом оточення.
Існує помилкове переконання, що прокрастинація – це звичайний прояв ліні, але це далеко не так. Вся річ у тому, що у випадку з лінню, людина не хоче робити абсолютно нічого з поставлених задач, в силу тієї самої ліні. Їй абсолютно все одно, приємна і легка це задача, чи важлива та термінова. Людина просто не хоче цього робити. У випадку з прокрастинацією, людина прекрасно розуміє суть та важливість поставлених завдань. Вона знає, що це потрібно виконати. У неї навіть є бажання та певна мотивація приступити до виконання намічених завдань. Але, в силу певних причин, людина буде переносити їх в кінець списку, в першу чергу займаючись найпростішими, знайомими та приємними справами. Чому так відбувається ми поговоримо трохи пізніше.
Говорячи про наслідки від прокрастинації, в першу чергу слід відзначити її негативний вплив на ділову активність людини. Затягування термінових та важливих завдань, часто веде до несвоєчасного виконання роботи, що у свою чергу загрожує певними неприємностями. Крім цього, подібна система розподілу черговості виконання завдань, значно знижує трудову ефективність людини в цілому. У свою чергу, даний ланцюжок взаємодій постійно призводить до почуття провини, стресу, втрати часу, заниження самооцінки та депресії.
Потрібно розуміти, що причин, чому людина схильна відкладати важливі справи існує величезна кількість, і кожен випадок є індивідуальним. Проте, до основних факторів можна віднести:
В даному випадку, люди схильні відкладати важливі справи у зв’язку з тим, що вони раніше не робили чогось подібного. Вони не знають, як це правильно робити. У свою чергу, це призводить до того, що завдання здається дуже складним та досить непривабливим, оскільки для реалізації вимагає попереднього вивчення. За цим ховається низька самооцінка людини та питання типу: «А раптом я з цим не впораюсь?», «А раптом я цього не зрозумію, і все провалю?».
Дана причина досить часто перегукується з вищезгаданою. Її суть полягає в тому, що при виконанні певного унікального або складного завдання, у людини немає докладної інформації про те, як її виконати та з чого власне починати. Буває так, що людина, в цілому знає, як вирішити конкретну задачу, але з чого почати, їй абсолютно неочевидно. Саме з цієї причини, вона і буде її відкладати на потім.
Мабуть, це найпоширеніша причина. Люди часто невірно оцінюють необхідний час для виконання того чи іншого завдання. Зокрема, вони схильні думати, що виконання займе набагато менше часу, ніж на це знадобиться в реальності. Саме з цієї причини, часто можна почути: «Я потім це зроблю, часу ще вагон».
В даному випадку, людина схильна відкладати справи, оскільки не відчуває стимулу їх виконувати. На це можуть впливати наступні фактори:
Ну, тут все досить очевидно. Людині більше подобається виконувати прості та приємні завдання, які не потребують від неї багато зусиль. А складні – нехай почекають.
Так, буває і таке. Є люди, які неймовірно зациклені на тому, щоб все робити ідеально. Страх допустити помилку у важливій і складній справі, може змушувати їх, відкладати її виконання.
А ця причина, це величезне вітання любителям соціальних мереж, месенджерів та інших розваг в інтернеті. Досить часто, люди схильні в догоду подібним розвагам, відкладати виконання дійсно важливих справ.
В першу чергу, потрібно розуміти, що Прокрастинація – це не захворювання, а риса характеру, яку можна змінити за допомогою мотивації та самодисципліни. Дуже важливим у цій справі, є реальна оцінка пріоритетів. Людина повинна навчитись розуміти, що є реально важливим, а що другорядним, і які можуть бути наслідки при невиконанні тієї чи іншої задачі.
Чудовим рішенням для людей з подібною рисою характеру, є ведення списку запланованих справ і тайм-менеджмент в цілому. Людині просто потрібно дотримуватися того, що сплановано у неї на конкретний день, та виконувати всі завдання по пунктах. Крім цього, бажано навчитися контролювати свої імпульсивні бажання, оскільки саме завдяки їм, людина схильна відмовлятися від тих чи інших завдань. Тут як ніколи може підійти вираз: «Якщо це потрібно зробити сьогодні, значить я зроблю це сьогодні, не відволікаючись ні на що».
1 Comment
Дуже дякую розробникам за чудовий сайт!