Плюралізм — це термін що характеризує концепцію наявності безлічі різних поглядів, позицій, ідей та інтересів в один й той самий час. Етимологічно, слово «Плюралізм» походить від латинського «pluralis», що перекладається як «Безліч». Сам по собі, термін є досить широким у застосуванні. Він може використовуватися у різних галузях, але завжди передавати суть початкової концепції. Досить часто можна почути його вживання у таких словосполученнях як: «плюралізм думок», «політичний плюралізм» або «принцип правового плюралізму».
Що таке ПЛЮРАЛІЗМ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Плюралізм — це концепція, що має на увазі наявність декількох точок зору, щодо певного питання.
Іншими словами, можна сказати, що плюралізм — це теорія про те, що світ не є прямолінійним або має всього дві грані. Тобто, світ не ділиться тільки на чорне та біле, на добре і погане.
Приклад Плюралізму:
Як наочний приклад, можна навести релігійний плюралізм, який полягає у тому, що одночасно можуть існувати декілька релігій, і всі вони можуть бути «істинними». В даному випадку, суть плюралізму полягає в тому, що немає потреби з’ясовувати хто правий, а хто ні. Замість цього, можна взяти до уваги всі релігії одночасно, і розглядати їх як даність.
Принципи, ознаки та характеристики плюралізму.
Оскільки термін має досить широке застосування, то перелічити всі конкретні аспекти і ознаки в одному списку, не представляється можливим. Проте, можна винести на передній план основні ознаки плюралізму, та сформувати з них загальний принцип.
- По-перше, плюралізм — це не просто різноманітність думок, а спосіб активної взаємодії з усіма існуючими точками зору.
- По-друге, плюралізм — це не тільки толерантність стосовно відмінностей, а й активний пошук взаєморозуміння в різних напрямках.
- По-третє, це робота з вже наявними обставинами. Це означає, що замість того щоб змінювати чиюсь парадигму, завжди є можливість прийняти її як даність і постаратися вжитися з нею.
- По-четверте, плюралізм заснований на діалозі. Мова плюралізму — це діалог та зустріч, компроміс і прийняття, критика та самокритика.
Види плюралізму.
Як вже неодноразово згадувалося раніше, термін має досить широке застосування в різних областях життєдіяльності людини. Саме тому, ми розглянемо тільки найважливіші та найактуальніші види плюралізму. це:
Що таке Плюралізм думок?
Плюралізм думок полягає в прийнятті того факту, що у кожної людини може бути своя власна думка щодо того чи іншого питання. Використовуючи саме цю концепцію, вирішуючи певні питання, люди можуть прийти до взаєморозуміння з огляду на всі точки зору. Простими словами, можна сказати, що при розмові з іншою людиною, потрібно розуміти те, що і у неї може бути своя думка. І з нею потрібно також рахуватися.
Що таке Релігійний плюралізм?
Релігійний плюралізм стверджує, що жодна релігія не може претендувати на монополію, щоб сповідувати власну абсолютну істину. Релігійні плюралісти відзначають, що майже всі релігійні тексти, являють собою сукупність різноманітних задокументованих людських спостережень. Наприклад: історичні розповіді, поезія, лекції та мораль. Тому релігійні тексти відкриті для тлумачення, і жодна релігія не може всебічно захоплювати і передавати всю правду. Хоча всі релігії намагаються захопити реальність, їх спроби відбуваються в певних культурних та історичних контекстах, які впливають на точку зору письменника.
Багато релігійних плюралістів стверджують, що члени інших конфесій шукають одні і ті ж істини по-різному і що всі релігійні знання обмежені людською помилкою. Плюралізм не перешкоджає сповідуванню власних ідей або участі в ритуалах та духовному житті однієї конкретної релігії чи спільноти, визнаючи справедливість безлічі інших практик або інтерпретацій.
Що таке Політичний плюралізм?
Політичний плюралізм – це одна з найважливіших рис сучасної демократії. На відміну від тоталітаризму, плюралізм, визнає різноманітність інтересів громадян і вважає за необхідне, щоб всі члени суспільства враховували потреби інших, використовуючи інструмент діалогу.
Саме виходячи з цієї концепції, демократія вітає наявність великого числа політичних партій, які будуть відстоювати інтереси різних груп населення.
Щоб плюралізм функціонував успішно, всі партії повинні погодитися з мінімальним консенсусом щодо спільних цінностей, які поділяють правила вирішення конфліктів між групами. Взаємна повага і терпимість необхідні для того, щоб різні групи співіснували у збалансованому стані.
Що таке Правовий Плюралізм?
Суть правового плюралізму полягає в тому, що при вирішенні конфліктної ситуації, необхідно враховувати абсолютно всі існуючі факти. Важливо вислухати думку всіх сторін і враховувати її при прийнятті рішення. Само собою, подібна концепція має на увазі відсутність власної зацікавленості у судді.