Нація – це етносоціальна група людей, що усвідомлює розвиток суспільства та розділяє спільні культурні і духовні цінності, прив’язана до чітко обмеженої території, має спільне минуле та загальний проєкт майбутнього і право на самоврядування.
Що таке НАЦІЯ – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Нація – це політично організоване, самоідентифіковане співтовариство людей, яке, за різними підходами,
- може складатися з однієї або декількох національностей,
- усвідомлює себе згуртованою одиницею,
- володіє більш-менш певною територією,
- власним урядом,
- історією, культурою, мовою,
- зазвичай характеризується відносно великими розмірами і незалежним статусом.
Отже, самоідентифікація, територія, історія та культура, мова і релігія мають важливе значення для визначення поняття «нація». Однак в реальному світі рідко можна знайти націю з чітким і однорідним характером з точки зору цього списку ознак. Кожна нація унікальна (передбачуваним) складом, своїм особливим характером та достоїнствами. Одне з найважливіших питань полягає в тому, чи повинна група людей – і в якій мірі – усвідомлювати свою відмінність від інших груп, щоб бути класифікованою як нація.
В есе 1882 року «Що таке нація?» французький філософ Ернест Ренан писав про зв’язки, що скріплюють нації. Він пояснив:
Героїчне минуле, великі люди, слава [є сполучними ланками між людьми], на яких ґрунтується національна ідея … Нація є … великомасштабна солідарність, заснована на почутті жертв, які людина принесла в минулому, і тих, на які вона готова піти в майбутньому.
Інші дослідники підкреслювали мову, етнічну приналежність або державність як важливі ознаки нації.
Об’єктивні підходи до розуміння нації.
Націю можна об’єктивно визначити як групу людей, що володіють загальною історично стійкою культурною ідентичністю, яка становить більшість в межах даної територіальної області. Якщо це так, то можна стверджувати, що навіть якщо така «нація» не наполягає на праві на самовизначення (в будь-якій формі), вона, все ж таки, є нацією.
Існують і інші можливі об’єктивні підходи до того, що може означати поняття «нація». За деякими з них в поняття нації входить:
- Державність. Відповідно до цієї точки зору, якщо у групи є «власне» держава, то вона становить націю. Поширений термін «національна держава» підкріплює це визначення. Але такий підхід викликає багато запитань. Згідно з ним, не може існувати недержавних націй. Визначення нації з точки зору державності не відповідає на питання, чому ж всі недержавні «нації» повинні відкидати свої прагнення до самовизначення?
- Етнічна приналежність. Деякі дослідники називають принцип національного самовизначення ключовим в розумінні поняття «нація». Згідно з таким визначенням, кожна «етнічна» група утворює націю і має право на політичне самовизначення. Але і цей підхід викликає безліч питань. Наприклад, хто повинен визначати місцеперебування нації, де закінчуються межі однієї етнічної групи та починаються кордони іншої?
- Природність. Гори та ріки іноді вважаються «природними» кордонами. Але гори, річки та інші особливості природного ландшафту можуть як розділяти народи, так і об’єднувати людей, створюючи спільні інтереси та почуття спільності. Не існує єдиного або правильного способу зрозуміти соціальне значення природних ландшафтів.
Суб’єктивні підходи до розуміння нації.
З суб’єктивної точки зору, загальна історія, релігія і мова мають значення, але усвідомлення і прийняття твердження про те, що хтось є представником конкретної нації серед людей інших національних груп. Тобто реальне розуміння того, що «це група, і я її частина» – це найважливіший компонент.
Такий підхід піднімає ще одне важливе питання: це обізнаність формує націю, чи навпаки, самоідентифікація з конкретною групою людей породжує обізнаність? Звичайно, почуття нації і національної приналежності може бути викликано і породжене, навіть створено штучно. Фільми, картини, виступи та різні заходи можуть показувати національних героїв і пропагувати національні міфи, які, своєю чергою, можуть викликати почуття спільності та приналежності. При цьому, переконання необов’язково повинні бути правдою, щоб люди дотримувалися їх і діяли так, як якби вони були правдою. Група людей, об’єднаних хибним переконанням у тому, що у них спільна історія, може діяти колективно і тим самим ініціювати спільну історію.
Всі уряди тою чи іншою мірою регулюють освіту громадян, мову, культуру, спорт, тим самим встановлюючи та зміцнюючи одні «національні» атрибути та перешкоджаючи іншим. Крайнє, спрощене та іноді навіть примусове поширення сумнівних «національних» міфів владою також є досить популярним явищем. Нацизм Гітлера, фашизм Муссоліні, комунізм Леніна і Сталіна були головними прикладами цього у двадцятому столітті, але є і багато інших.
Способи визначення нації.
Спосіб, яким багато країн офіційно визнають приналежність людей до нації, – це дозвіл їм ставати громадянами. У деяких країнах, наприклад, в Сполучених Штатах Америки всі особи, які народилися в країні, вважаються громадянами незалежно від країни походження їхніх батьків.
В інших країнах інші вимоги до отримання громадянства. Німці традиційно визначали свою націю за расою та генеалогії. Тобто громадяни Німеччини були частиною спільноти, яку пов’язувала кров та громадянство.
Як пов’язані поняття нації та нацизму.
Деякі народи розглядають націю як родиму пляму. Люди народжуються німцями, шведами, французами або турками. Люди іноземного походження вважаються загрозою національній єдності та чистоті, а також національній культурі. Цю ідею використовували нацисти для виправдання переслідувань і геноциду євреїв і інших народностей. Однак у 2004 році парламент Німеччини прийняв закон, що дозволяє натуралізацію, згідно з яким діти іммігрантів, народжені в Німеччині, можуть подавати заяву на отримання німецького громадянства на підставі місця проживання, роботи та інших критеріїв. В результаті приблизно 2,3 мільйона жителів Німеччини, які проживають в Туреччині, змогли стати громадянами Німеччини.
Етнос і нація: в чому різниця.
Етнос – це соціокультурне співтовариство, яке виникло набагато раніше, ніж нація. Етнос формувався і розвивався набагато довше, ніж нація. У етнос входять представники однієї етнічної групи, яких об’єднує почуття кровної спорідненості, мови, звичаїв і традицій, стереотипів поведінки, усвідомлення своєї єдності та відмінностей від інших етносів. Нація складається з представників однієї етнічної групи і декількох етнічних спільнот. Всіх їх об’єднують історичні, культурні, економічні та політичні чинники, загальна ідеологія й усвідомлення приналежності до єдиної держави. Нації – це результат політичного союзу різних етнічних груп, в результаті якого створюється нова держава. Держава формує загальну національну ідентичність і загальне почуття приналежності до політичного, економічного і культурного співтовариства країни.
Народ і нація: в чому різниця.
Є дуже багато визначень понять «народ» і «нація». Часто законодавчі акти різних країн тлумачать їх по-своєму. Наприклад, в українському законодавстві «нація» і «народ» співвідносяться як частина і ціле (народ є частиною нації). Однак це дещо суперечить іншим популярним визначенням і тлумаченням. Найбільш традиційне з них говорить про те, що завдяки своїй національній культурі, спільній історичній пам’яті, духовним цінностям і т.д. етнічна спільність людей (етнос) утворює народ. Своєю чергою внаслідок сильного почуття єдності та солідарності й чіткого усвідомлення національної ідентичності народ перетворюється на націю. Сформувавшись як політична спільність, нація перетворюється в політичну націю із власною державністю.
Наприклад, в Америці живе багато народів. Всі вони складають американську націю.
Підсумки.
Нація – це група людей, які вважають себе згуртованою одиницею, заснованою на загальних культурних чи історичних умовах.
Нації – це соціально сконструйовані одиниці, а не дані природою. Їх існування, визначення та склад можуть кардинально змінюватися в залежності від обставин. У певному сенсі нації можна розглядати як «уявні спільноти», які пов’язані одна з одною поняттями єдності, що можуть обертатися навколо релігії, етнічної ідентичності, мови, культурних звичаїв і так далі. Дослідники поняття «нація» працюють над встановленням того, хто до неї належить, а хто ні (інсайдер проти аутсайдера). Поняття нації часто ігнорує політичні кордони, так що одна нація може «перетікати» на кілька держав. Більш того, не у кожної нації є держава (наприклад, курди або роми).