Інсайд (Інсайдерська інформація, Inside) – це важлива інформація, доступна лише певним людям. Витік такої інформації може суттєво нашкодити власнику інформації та певній компанії. Інсайдерська інформація – це не обов’язково дані про якусь фірму, це може бути таємна інформація щодо економічної, політичної чи іншої ситуації у країні та світі.
Що таке ІНСАЙД — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Інсайд – це закрита інформація, доступна лише вузькому колу осіб, яка має значення, доки вона є таємницею. Розголошення інсайдерської інформації може призвести до зміни фінансової ситуації та стану справ на ринку. Якщо, наприклад, йдеться про велику корпорацію, то розголошення інсайдерської інформації призведе до змін на ринку цінних паперів.
Іншими словами:
Інсайд (Інсайдерська інформація) – це будь-які фактурні непублічні дані. Точне визначення звучало б, як конкретна, раніше не розголошена інформація, яку знає вузьке коло людей, і її розголошення вплине на фінансові інструменти, іноземну валюту чи товари. Розголошення таємної інформації може завдати шкоди компанії або надати перевагу конкурентам.
Основні поняття інсайду та хто такий Інсайдер.
Людина, яка володіє закритою, таємною, внутрішньою інформацією, називається інсайдером.
Інсайдер – це особа, яка володіє секретними даними, важливими для фінансового стану та репутації компанії.
Хто може бути інсайдером.
Є категорія людей, які називаються інсайдерами, вони можуть неправомірно використовувати доступну їм інформацію. До таких людей відносять:
- керівників компаній, емітентів;
- клірингові компанії, страхові компанії;
- люди, що працюють на ринку цінних паперів, які мають доступ до інсайду інших;
- керівництво фірми, директора, члени ради директорів, управителі, головні бухгалтери;
- агенції – рейтингові, інформаційні;
- аудитори, люди, які проводять оцінку;
- фізичні особи, які мають доступ до інсайду.
Інсайдери раніше за всіх знають секрети фірм та компаній. Ця інформація дуже цінна і тому може спокушати інсайдерів використовувати її в особистих цілях.
Прикладів інсайдерської інформації є дуже багато. Наприклад, інформація про зміну керівництва або новину про фінансові успіхи або втрати компанії та інші.
Інсайд можна використовувати в особистих цілях, що є неправомірним. Інсайдерам не можна розголошувати закриті від всіх людей дані. Але є й зворотний бік цього процесу – розголошення недостовірної інформації. Вплинути на реноме чи фінансовий стан компанії, можуть і помилкові / фейкові дані, видані за реальність.
Боротьба з інсайдами.
Інсайд існує, і він має серйозний вплив на компанії та фірми. На їхній фінансовий стан, репутацію тощо. Тому важливо, щоб цими даними ніхто не маніпулював. Бажання “злити” інформацію для особистої вигоди може виникати у несумлінних інсайдерів. За розголошення таких даних передбачено певне покарання, що прописано на законодавчому рівні. Проте виникають складнощі, бо саме поняття інсайду є досить ефемерним.
Інсайдерський трейдинг та відповідальність за такі дії.
Інсайдерський трейдинг — це будь-яка купівля чи продаж цінних паперів, заснований на інсайді, фактурній непублічній інформації. Звичайно ж, такий процес є неправомірним і за нього передбачена відповідальність. Проблема у тому, що визначення інсайду дано у найширшому значенні цього терміну. З одного боку – це добре, бо є можливість за допомогою маніпулювання смисловими нюансами не дати вийти інсайдерському трейдингу з-під юридичного контролю. З іншого боку – широке значення поняття ускладнює процес доказу провини. Саме тому результати боротьби з інсайдом досить низькі.
У всьому світі інсайд карається досить суворо. Наприклад, в Америці за розголошення подібної таємної інформації можна отримати до 25 років в’язниці. Є багато прецедентів, де штрафи розпочинаються від ста тисяч доларів. У Великій Британії – максимальний термін ув’язнення – до 7 років. Тобто в різних країнах міра покарання різняться, але в кожному випадку можна не просто заплатити штраф, а й позбутися волі.
Важливі правила інсайду.
Інсайдери повинні дотримуватися свого кодексу честі, оскільки доступ до секретної, закритої інформації спокушає своїми можливостями. Тому важливо:
- Слідкувати та не давати шансів торгівлі конфіденційною інформацією;
- не брати участі у торгах;
- не розголошувати непублічну інформацію людям, які не повинні її знати;
- переконатися, що інсайдери знають і розуміють свою відповідальність, вміють чинити правильно в різних ситуаціях.
Інсайд та біржові чутки: у чому різниця.
Біржові новини завжди були дуже цінними, і їхня вартість вимірюється в мільйонах. Одна необережна заява, яка з’явилася у пресі, може позбавити інвестора всіх грошей. Відповідно, критерії, за якими засоби масової інформації відносять до добрих чи поганих, є досить прозорими. Інвестори знають, що зробити собі статки можна навіть сидячи «на телефоні». Але не варто плутати інсайдерську інформацію та біржові чутки.
Перше поняття (інсайд) означає джерело прибутку, грошей для дуже обмеженого кола осіб. У той час як друге поняття (біржові чутки) є спробою маніпулювати інвесторами, які жадібно вбирають будь-яку інформацію про придбані акції.
Інсайд вчора та сьогодні.
Світ не стоїть на місці, і щодо інсайду також. Раніше все було просто: клієнт брокерської контори, який працює в якійсь серйозній компанії, дзвонив трейдеру і казав, що робити. Купувати або продавати акції компанії, з якою буде укладено мільйонну угоду. Трейдер виконував свою роботу, але не забував дзвонити своєму знайомому колезі чи сусідові. У результаті буквально за пару годин котирування падали або піднімалися, що було несподіванкою для решти інвесторів.
Тобто коли інформація переставала бути секретною, ставала доступною для всіх людей, вона вже нікого не цікавила: гра зроблена. Так з’являлися великі статки.
Сьогодні ситуація краща з двох причин: від «зливу» інформації певним людям сильно страждає репутація компанії, тому розв’язання цього питання передають службам безпеки. Також розголошення інсайду карається на державному рівні, це закріплено у законах. Зараз, біржі, на яких котируються папери емітентів, стежать, щоби корпоративна інформація була доступна нарівні.
Дуже важливу роль відіграють ЗМІ. Є слабкі ЗМІ, які готові заради особистого зиску маніпулювати інформацією. Але навіть якщо дехто не здає пробу на чесність, у результаті проблема не надто серйозна. Інвестор, який постраждав від дезінформації, більше не відреагує на ЗМІ та подбає про те, щоб його друзі та знайомі ігнорували це джерело інформації. Кваліфіковані ЗМІ будуть ближчими до корисної інформації, питання в тому, чи зможуть вони її отримати. Оскільки важливо не просто витягти дані, а отримати корисну інформацію.
Сьогодні інсайд керує біржовою торгівлею, мабуть, різні обмеження та покарання не можуть остаточно врятувати від інсайдерського трейдингу. Навіть у країнах, де люди, які розголошують інсайд, вважаються кримінальними злочинцями та потрапляють за ґрати, цю проблему не вирішено.