Екстремізм (Extremism) – це крайня форма прихильності до певних поглядів в релігії, частіше в політиці, яка несе загрозу безпеці населенню. Такі заходи несуть провокаційне значення, оскільки учасники екстремістського руху радикально налаштовані проти суспільних норм та законів. Характерною рисою є заперечення будь-яких компромісів, ведення переговорів, угод. Екстремізмом є явище, яке виникає в процесі зміни соціально-економічного ладу в країні при зниженні життєвого рівня населення, веденні тоталітаризму правлячими колами.
Що таке ЕКСТРЕМІЗМ — поняття, визначення простими словами.
Простими словами Екстремізм — це заклик соціальних мас до насильницьких дій проти існуючого політичного, релігійного або соціального ладу.
Протягом всього історичного розвитку тема екстремізму виражалася в расовій, соціальній, національній, мовній приналежності людини. Такий перебіг порушує інтереси та безпеку населення, яке може вільно вибирати віросповідання, мову і так далі.
Які прояви екстремізму існують на сьогодні:
- Проведення пропаганди та публічної демонстративної поведінки;
- Фанатичність до конкретних поглядів і прояв жорстокості стосовно інших;
- Проведення терористичних, бандитських операцій;
- Захоплення влади ідеологією, демонстраціями та пропагандою;
- Використання нацистських символів і схожої атрибутики. Екстремістські організації часто користуються цим методом для залучення уваги;
- Заклики та поширення екстремістських матеріалів проти існуючого режиму і соціальних думок. Їх масове поширення спонукає до хвилювань у суспільстві та порушення цивільного стану.
Прояв екстремізму виражається в конкретній ідеології, яку несе одна людина або група в загальні маси. Екстремісти вважаються себе винятковими, переважаючими інших у правах і розвитку. Це породжує ненависть і ворожнечу до конкретно взятої соціальної групи.
Кримінальне покарання за екстремізм.
Покарання за екстремізм має градацію залежно від ступеня тяжкості злочину. Максимальний термін ув’язнення становить 15-20 років за особливо тяжкі злочини (залежить від конкретної країни). До них відносяться матеріали, які поширюються в друкованому та електронному вигляді, проведення робіт проти інтересів і безпеки держави. За легкі форми екстремізму застосовується покарання терміном 1-5 років позбавлення волі або адміністративний штраф у якості попередження.
Закон переслідує на будь-які дії, які спрямовані проти державного ладу або суспільного добробуту. Діячі такого руху навмисно йдуть проти держави, соціуму, щоб порушити цінності, права, традиційні погляди. Часто спалахи агресії супроводжуються закликами до фізичного чи морального насильства. Даний напрямок суворо присікається кримінальним кодексом для громадської безпеки.
Протидія екстремізму.
Протидія екстремізму — це важлива процедура, яка дозволяє відновити нормальний стан в суспільстві та нейтралізувати небезпеку. Однак ознакою екстремізму не є, наприклад, нацистська атрибутика, яка законно знаходиться в музеї, але не використовується для поширення і переконання інших осіб. Також не є ознакою екстремізму переконання, які людина несе в собі, але не переносить їх на інших людей і не застосовує їх в житті. Багато письменників можуть ґрунтуватися на темі пропаганди чого-небудь, але в формі наукового дослідження, вивчення такого явища, як літературного твору та не для нав’язування своїх поглядів читачеві.
Види екстремізму.
Політичний екстремізм.
Політичний екстремізм — це погляди і висловлювання, спрямовані проти демократії. Різні течії намагаються нав’язати міжкласову, расову, регіональну, ринково-економічну боротьбу.
Не слід плутати такий термін з діяльністю конкретної партії, яка діє в рамках чинного законодавства в прояві своїх інтересів для залучення виборців. Наприклад, багато хто вважає опозицію чимось протиправним, що несе загрозу національним інтересам, але це невірно, адже вона діє в рамках законодавчої бази.
Релігійний екстремізм.
Сьогодні ця течія, в основному, ґрунтується на ісламських режимах, які вважаються найбільш негуманними у світовій практиці. Радикальні мусульманські збройні рухи не мають нічого спільного з чистим віросповіданням ісламу, де не йдеться про насильство і домінуванні над іншими націями та культурами. Терористичні угруповання виникли шляхом нав’язування та обдурювання народних мас, які стали використовувати релігію як ідеологію та інструмент для насильства.
Релігійні повстання — це крайня форма фанатизму. Їм характерні істеричні, шизоїдні, збудливі форми, які переходять на вихваляння самого себе, застосування сили та залякування.
Молодіжний екстремізм.
Стосується найбільш незахищених верств населення — дітей шкільного віку та студентів. Більшість людей несвідомо потрапляє в спільноти, які організовують злочини. Сатаністи, скінхеди (расисти) та інші групи, де часто можна зустріти молодих людей, діють спільно. Сильніші морально і фізично учасники примушують слабших за духом до протиправних дій, маніпулюють ними. У підсумку, дитина залишається з пригніченою психікою та страждає від впливу своїх ровесників. Важливо проводити профілактичні бесіди з дитиною чи підлітком для виявлення подібних проблем.
Часто екстремізм пов’язаний з діяльністю сект або культів, які нав’язують свої погляди всім учасників. В історії існують десятки прикладів, найяскравіші з яких: ку-клукс-клан, кришнаїти, Свідки Єгови та інші організації. Всі вони так чи інакше спрямовані на расову, культурну дискримінацію, порушення прав і свобод людини, заволодіння його матеріальним благом. Секти створюються для жорсткого контролю за членами груп, придушення власного мислення, нав’язування своїх інтересів для отримання влади. Звідси виникає культ особистості та релігії, який знижує пильність людей, робить їх схильними до чужої думки, замкнутими в собі.
Феномен екстремізму вивчається досі, тому цей термін охоплює всі структури життєдіяльності людини та вимагає детального аналізу. З цієї статті ви дізналися, що таке екстремізм простими словами, які види та особливості він має.