Дегуманізація – це психологічний процес зниження цінності життя конкретної людини або групи, шляхом позбавлення людських рис. Демонізація – це більш агресивна форма дегуманізації, суть якої полягає в приписуванні людині або групі осіб, ознак, що негативно впливають на їх сприйняття.
Що таке ДЕГУМАНІЗАЦІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Дегуманізація – це спеціальна методика пропаганди, спрямована на формування негативної думки у більшості стосовно певної групи осіб.
Так, наприклад, дискриміновану групу можуть представляти, як менш повноцінних або розумних в інтелектуальному чи культурному плані людей, що в свою чергу, знижує в загальному розумінні їх цінність для суспільства. В ідеалі, метою дегуманізації є: прирівняти певну групу, до рангу тварин, до яких емпатичне сприйняття буде набагато менше, ніж до «повноцінних» людей. Також можна сказати, що дегуманізація – це спроба забрати у людини, саме її людську індивідуальність, та зробити її частиною, певної нібито «неповноцінної» групи.
Що таке ДЕМОНІЗАЦІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Демонізація – це вже більш агресивна форма дегуманізації, яка використовується пропагандою в періоди військового часу або в інших моментах протистояння. В даному випадку, гіпотетичному або фактичному ворогу присвоюються ті риси, які повинні викликати найсильніші негативні емоції:
- страх;
- злість;
- ненависть;
- відраза і так далі.
Так, наприклад, ворогу можуть привласнювати різні ярлики типу:
- терористи;
- фашисти;
- нацисти;
- екстремісти;
- нелюди, нелюди і так далі.
Для того, щоб подібні ярлики прижилися, пропаганда змушена постійно підживлювати інформаційне поле спеціальними заготовленими інфоприводами, типу новинних сюжетів, свідчень очевидців і так далі. По-великому рахунку, суть демонізації полягає в тому, щоб представити противника, як абсолютне зло. До якого не повинно бути співчуття, і яке повинно бути знищено.
Приклади дегуманізації.
Найяскравішим прикладом дегуманізації, є дії керівництва нацистської Німеччини стосовно єврейського народу. Адольф Гітлер та його пропагандистська машина, усіма силами намагалася позбавити євреїв їх людських рис та прирівняти до «паразитів» або «щурів». Результатом подібних дій, стали голокост та концентраційні табори, де були вбиті та покалічені мільйони безвинних людей.
Крім військових дій, приклади дегуманізації можна спостерігати й в мирний час. Так, наприклад, в тюрмах, ув’язненим видають ідентифікаційні номери, які певною мірою позбавляють людину особистості, і перетворюють її в «інвентар». Подібна практика дозволяє охоронцям та керівництву в’язниці, ставитися до ув’язнених більш відсторонено та об’єктивно. Ця практика також використовується військовими в’язницями для підтримки переваги над захопленими ворожими комбатантами. Позиціювання ворога як людину, може поставити під загрозу здатність солдата допитати полоненого.
У підсумку про Дегуманізацію та Демонізацію.
У підсумку, хочеться відзначити, що дегуманізація та демонізація – це дуже дієві та дуже небезпечні інструменти пропаганди. Річ у тому, що заряджена подібними думками публіка, здатна робити жахливі злочини з неймовірним рівнем насильства. І найстрашніше те, що ця публіка, буде геть позбавлена почуття емпатії та милосердя, оскільки буде переконана, що робить добру справу. Саме завдяки цій жахливій методиці пропаганди, відбулися: Голокост, геноцид в Камбоджі, Руанді та Югославії.