Стімпанк (Steampunk, Парний панк, паропанк, стимпанк) – це широкий термін, який служить для визначення специфічного напрямку у фантастичній літературі, кіно, моді, музиці та комп’ютерних іграх. Характерною рисою даного стилю є використання у творчості атрибутики та технологій 19-го століття в поєднанні з футуристичними механізмами та технологіями.
Простими словами, Стімпанк — це піджанр наукової фантастики, який описує події що відбуваються у світі, де парові та інші складні механічні машини є основною технологією.
Також слід зазначити, що стилістика світу (архітектура, мода, культура) практично завжди копіює епоху Вікторіанської Англії.
Іншими словами можна сказати, що Стімпанк — це стиль фантастики, який розповідає про альтернативний всесвіт, де основний технологічний прорив стався в епоху парових двигунів. На їх основі працюють різні футуристичні та надзвичайно складні механізми, аж до космічних кораблів та ходячих/літаючих міст. Крім усього іншого, в такому альтернативному світі можуть бути і різноманітні аналогові комп’ютерні технології, роботи, променева зброя і так далі, але все це буде стилізовано під загальну концепцію пару та шестерень.
Термін «Стімпанк» був придуманий у 1987-му році американським письменником фантастом Кевіном Джетером, у якості жартівливого визначення, для ряду фантастичних романів, що описують Вікторіанську епоху розквіту промислової індустрії та парових машин. Гумор терміну полягав у тому, що в 1987-му році дуже популярним стилем був Кіберпанк, суть якого полягала в високих комп’ютерних технологіях. На противагу подібному виду хай-теку, Джерет і придумав назву, яка б описувала альтернативний, так би мовити, більш примітивний парової прогрес.
Попри те, що назва для стилю з’явилася аж у 20-му столітті, сам стімпанк в певному сенсі існував з 19-го століття. Річ у тому, що й у Вікторіанську епоху існувала власна наукова фантастика, яка базувалася на реальних парових машинах та механізмах. Так найбільш знаменитими представниками стімпанку можна назвати твори Жуля Верна та Герберта Уеллса.
Дивним фактом про стімпанк є те, що з самого початку це був просто літературний жанр. Але, з часом атмосфера цього стилю підкорила серця мільйонів людей по всій планеті і стімпанк став своєрідною субкультурою, що охоплює:
Зараз існує безліч різних стімпанк фендомів, косплей фестивалів та інших заходів. Існують навіть цілі магазини, які спеціалізуються на продажу одягу та аксесуарів в стилі стімпанк.
Якщо говорити про стімпанк, як про напрямок у моді та стилізації предметів або приміщень, то перше, що буде впадати в очі, це матеріали які використовуються для оформлення. Як правило, для оформлення чого-небудь у стилі стімпанк, застосовуються ті матеріали, які були реально доступні у Вікторіанську епоху, а це:
Інші матеріали теж можуть бути використані, але як правило, вони повинні відповідати одному єдиному критерію: «всі вони, могли б вироблятися (хоча б гіпотетично) за допомогою технологій ери парових машин». Пластмасу та інші подібні матеріали, в декорі не використовують, оскільки вважається, що це похідні, більш складної та сучасної технології.
Стандартне оформлення одягу, предмету або приміщення в даному стилі, як правило, містить у собі:
Окрему увагу в даному стилі варто приділити окулярам або точніше ГОГГЛАМ.
Гоггли — це спеціальні захисні окуляри, які використовувалися робітниками у Вікторіанську епоху в таких професіях як зварювання, виплавка металу і так далі.
У стімпанковій варіації, гоггли зазвичай модифікуються різними додатковими збільшувальними лінзами або іншими футуристичними елементами.
Ще одним важливим елементом стилю є одяг. Само собою, що одежа повинна тематично відповідати стилю, який реально використовувався у Вікторіанську епоху.
Само собою, що всі ці речі стилізують під стімпанк, декоруючи їх різними елементами відповідними до стилю.
У підсумку, хотілося б відзначити, що стімпанк — це дійсно цікавий та захопливий жанр, що дозволяє зануритися в альтернативний світ та поглянути на його розвиток з абсолютно іншого боку.