Расизм — це ідеологія або ксенофобська концепція, яка базується на твердженні про перевагу однієї раси над іншими.
Що таке РАСИЗМ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Расизм — це система забобонів яка побудована на базовій нерівності між різними расами.
Подібні расові забобони часто містять в собі переконання в тому, що люди різних рас відрізняються розумовими або фізичними здібностями, наявністю певних моральних чи культурних якостей і так далі.
Таким чином, можна сказати, що расизм — це вид дискримінації або пригнічення домінантною расою людей іншої раси. Як правило, домінантна раса вважає себе досконалішою за інші по ряду параметрів, що нібито дає їй право на зверхнє ставлення або навіть підпорядкування представників інших рас. Само собою, що подібна ідеологія або концепція, є абсолютно антинауковою і небезпечною. Історія знає безліч прикладів, коли під впливом расистських ідей знищувалися або ставали рабами цілі народи (рабство, геноцид, нацизм).
What is Racism? Read the article in English.
Типи, види та форми расизму.
Виходячи з парадигми сучасної реальності, можна стверджувати, що у світі існує величезна кількість різних форм прояву расизму. Умовно їх можна поділити на три великі групи:
- Біологічний або науковий расизм;
- Індивідуальний расизм;
- Інституційний расизм.
Біологічний або науковий расизм.
Даний вид расизму ґрунтується на ранніх наукових помилках, які були зроблені вченими ще на початку 18-го століття та отримали популярність та вплив в середині 19-го століття. Так використовуючи подібні помилки, були спроби виправдати жорстокість стосовно негроїдної раси. На підставі вимірів різних черепів представників негроїдної раси, будувалися теорії про те, що саме вони є середньою ланкою між «білими» людьми та шимпанзе. Природно, що все це не витримує ніякої критики, але такі погляди були дуже популярні у свій час.
Подібні ідеї були настільки популярні, що навіть Дарвін, який вважав всіх людей одним і тим же видом, відзначав, що деяким расам властиві відмінності в розумових здібностях. Що поробиш, такі були часи і такою була наука.
Також варто відзначити і внесок Жозефа Артюра де Гобіно в розвиток расизму. Адже саме він є автором теорії про існування так званої «арійської» раси, яка за його поданням займала панівне місце серед всіх інших.
Подібні думки були викладені в його роботі «Нарис про нерівність людських рас» (1853-1855). І саме його ідеї були взяті за основу при створенні нацистської расової політики Третього рейху.
Індивідуальний расизм.
Даний вид прояву расизму може набувати таких форм:
- Расові забобони — це особисті думки з приводу тієї чи іншої людини, засновані на його приналежності до іншої раси. Наприклад, це може бути так: ця людина апріорі погана, оскільки вона є представником іншої раси. Подібні забобони часто формуються на підставі соціальних думок або стереотипів;
- Расова дискримінація — це форма расизму при якій будується ставлення до людей в залежності від їх раси. Наприклад, на роботу, можуть просто не приймати чорношкірих людей або віддавати перевагу «білим», якщо є вибір;
- Зворотна дискримінація. Це досить неоднозначна форма расизму, яка може відноситься як до індивідуального, так і до інституціонального расизму. Суть полягає в тому, що у якості компенсації за минулі «гріхи» перед певною расою, її представникам віддається перевага. Так, наприклад роботодавець може навмисно або через наявні квоти надавати місце представнику іншої раси та ігнорувати кандидатури своєї раси;
- Расизм щодо своєї раси. Даний вид расизму виникає, коли всередині однієї раси існує група з деякими вираженими особливостями. Наприклад більш світлошкірі представники негроїдної раси можуть відчувати почуття власної переваги над більш темношкірими.
Інституційний расизм.
До даного виду відносяться різні види дискримінації за расовою ознакою, які здійснюються за підтримки інститутів державної влади. Так це можуть бути різні політичні або фінансові дії, спрямовані на формальне розділення суспільства за расовою ознакою. Можуть існувати різні квоти на робочі місця, можливості по отриманню освіти, обмеження в культурному розвитку і так далі.