Піраміда Маслоу або точніше «Піраміда потреб по Маслоу» – це відображена в схемі психологічна теорія, пов’язана з людською мотивацією, висунута американським психологом Авраамом Маслоу в 1943 році. Суть теорії полягає в поясненні мотивації тих чи інших дій людини, в залежності від їх першорядної важливості.
Простими словами, Піраміда Маслоу – це схематичне зображення теорії про те, що всі вчинки, які робить людина, базуються на важливості її потреб. Це означає, що людина, робить певні дії виходячи з того, що у неї вже є, і що їй зараз найбільше потрібно. Іншими словами, Піраміда Маслоу – це спеціальна схема у вигляді піраміди, яка пояснює мотивацію людини здійснювати якісь дії в залежності від того, на якій сходинці вона зараз перебуває.
Якщо говорити безпосередньо про сходинки піраміди, то слід зазначити, що найпростіші потреби людини розташовані на нижніх рівнях. Перехід до більш високих рівнів потреб, практично неможливий без достатнього задоволення первинних. Простими словами, це означає, що поки людина не буде забезпечена, наприклад, їжею, водою, і притулком, то і мотивації до пізнання тонких граней мистецтва, не буде. Всі думки будуть зосереджені на тому, як дістати їжі, води і сховатися від негоди. Ось коли людина все це отримає, тоді і почне думати про комфорт, соціалізацію, саморозвиток, статус і т.д.
На першому рівні у нас розташовуються самі базові фізичні потреби будь-якої людини, такі як:
Не складно здогадатися, що це першорядні та життєво необхідні потреби, і по суті без них людина не здатна існувати. Можна навіть сказати, що людина інстинктивно в першу чергу прагне забезпечити себе всім з цього списку.
На другому рівні у нас розташовуються більш складні потреби людини, такі як:
Як видно з цього списку, після того, як людина задовольнила всі свої основні потреби, вона хоче відчувати себе в безпеці, як від фізичних, так і інших загроз, що виходять від соціального життя. Також, людину починає турбувати аспект стану власного здоров’я і загального комфорту життя.
На цьому рівні, у людини виявляються прагнення до спільності та участі в соціальному житті. Сюди можна включити:
До даного сектору піраміди можна віднести аспекти, пов’язані з особистими цінностями, повагою і визнанням у суспільстві. Крім іншого, на цьому етапі людина гостро потребує поваги з боку оточення. Потроху зростає ЧСВ.
Цей рівень піраміди можна назвати самоактуалізацією. Він присвячений особистісному зростанню і використанню власного потенціалу і талантів по максимуму. Іншими словами, можна сказати, що на цьому етапі людина постійно намагається вирости над собою, зробити себе ще краще і досягти такого собі «просвітлення».