Пасхалка або Пасхальне (Великоднє) яйце – це сленговий термін, який служить для визначення навмисно прихованих у фільмах або комп’ютерних іграх повідомлень, картинок, предметів, секретних локацій або посилань до інших подій і творів.
Що таке ПАСХАЛКА – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Пасхалка – це, як правило, якесь повідомлення або послання від творців фільму або гри заховане всередині контенту.
Найчастіше, це якесь посилання до іншого фільму, книги, пісні або комп’ютерній грі, якою надихалися автори при створенні свого продукту. У більшості випадків, пасхалки приховані глибоко в ігрових світах, і для того, щоб їх знайти, необхідно виконати ряд далеко не очевидних дій. Іноді, пасхалки можуть розміщуватися у вигляді різних постерів або написів на задніх планах, де вони залишаються практично непомітними якщо глядач або геймер, не стане пильно розглядати оточення.
Перша пасхалка у світі.
Першою пасхалкою в сучасному розумінні цього терміну, заведено вважати секретну кімнату в грі – Adventure.
Дана гра була випущена компанією Atari в 1979 році для своєї ігрової консолі «Atari 2600».
Геймдизайнером (розробником) гри був Уоррен Робінетт. Але, під час самої розробки гри, ситуація в компанії була досить нестабільною, внаслідок чого, президентом і генеральним директором Atari був призначений Рей Кассар, який прийняв рішення не публікувати в іграх імен їх розробників. В свою чергу, подібна ініціатива не припала до смаку Уоррену Робінетт, і він вирішив обійти заборону вельми новаторським для того часу способом. Він вписав в код гри секретну локацію, яку можна було відкрити тільки при знаходженні «пасхальної» крапки (в прямому сенсі крапки на екрані). Секретна кімната містила в собі наступне повідомлення «CREATED BY WARREN ROBINETT», що в перекладі означає «Створено Уорреном Робінеттом». Таким чином, він залишив згадку про справжнього розробника гри, плюс створив першу пасхалку у відеоіграх.
Даний сюрприз був виявлений в 1980 році 15-річним хлопчиком, який власне і повідомив про знахідку в Atari. Спочатку керівництво компанії хотіло видалити цю пасхалку з коду гри, але оскільки, технічно це було недоцільно і затратно, її вирішили залишити. Більш того, коли геймери дізналися, що в грі присутній якийсь секрет, це значно підігріло інтерес до «Adventure». Оцінивши ситуацію, керівництво компанії прийняло рішення залишати подібні пасхалки у всіх своїх іграх. Іншими словами, можна сказати, що Atari поклали старт справжньому полюванню за пасхалками у своїх іграх.
На замітку: дана пасхалка грає важливу роль у фантастичному творі Ернеста Клайна – «Першому гравцеві приготуватися». Також існує однойменний фільм за цим твором.
Пасхалка в іграх.
З часу створення першого пасхального яйця Уорреном Робінеттом, індустрія комп’ютерних ігор розширилася в сотні разів, і зараз пасхалки присутні практично у всіх іграх. Як приклад можна навести кілька кумедних посилань:
Пасхалка у Відьмак 2.
В цьому випадку розробники «The Witcher 2» протролили команду творців «Assassins Creed». Біля воріт Бастилії можна знайти тіло людини в одязі асасина, який як видно розбився зробивши невдалий «стрибок віри» в стіг сіна.
Пасхалка в Fallout: New Vegas
Блукаючи по пустоші, можна наткнутися на холодильник з останками всередині. Це явне посилання до Індіани Джонса і Королівства кришталевого Черепа. В такому випадку холодильник не допоміг пережити ядерний вибух.
Пасхалка в Doom 2
Для того, щоб знайти цю пасхалку потрібно було стріляти в фінального боса з ракетної установки та ввести чіт-код «noclip». Після цього, через дірку в голові фінального боса ми переходимо в іншу кімнату, де нас чекає голова Джона Ромеро, творця серії «Doom». Цього боса теж потрібно «розстріляти», і тоді гра буде дійсно виграна.
Пасхалка в Diablo 3
У цій частині гри Diablo, є секретний рівень, потрапивши на який можна влаштувати тотальний «геноцид» самим зловісним істотам, які існують у світі. А саме єдинорогам з мультфільму «My Little Pony». І чим же вони так насолили розробникам Diablo?
Пасхалки в фільмах.
Що стосується пасхалок в кінематографі, то ситуація тут не сильно відрізняється від ігрової індустрії. Іноді кількість пасхалок у фільмах може бути просто колосальною. Про раніше згаданий фільм «Першому гравцеві приготуватися», взагалі говорити не варто, оскільки весь фільм – це суцільна пасхалка. Проте ось ще кілька прикладів:
Фільм «ТРОН»
Класичний Pac-Man бігає по дисплею монітора і видає звуки як в оригінальній грі.
Мультфільм «Історія іграшок»
Зверніть увагу на покриття підлоги. Це посилання до готелю «Оверлук» з фільму Стенлі Кубрика – «Сяйво».
Фільм «Я Легенда»
Серед руїн Нью-Йорка висить плакат, що відсилає нас до фільму «Бетмен проти Супермена». По суті, це і пасхалка і продакт плейсмент в одній особі.
Фільм «Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега»
Серед ієрогліфів ховаються два вельми відомих персонажа з іншого кіно всесвіту Джорджа Лукаса, а саме дроїди R2-D2 і C-3P0.