Люстрація — це процес усунення від влади і обмеження в правах, осіб, які були помічені в злочинній або антинародної діяльності, за час їх роботи державними службовцями при правлінні відстороненого від влади режиму. Етимологічне значення терміну «люстрація» походить від латинського слова – lustratio, що буквально перекладається як — очищення.
Що таке ЛЮСТРАЦІЯ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Люстрація — це процес при якому нова влада, з метою очищення своїх рядів позбавляється від старих корумпованих або антинародно налаштованих чиновників та інших державних службовців.
Як приклад з недавніх подій, можна навести Люстраційну реформу поліції в Україні. Існує думка, що дана реформа пройшла не зовсім вдало, і багатьом колишнім корумпованим міліціонерам вдалося обійти закон про люстрацію та потрапити в нову поліцію. Проте, загальна картина, пов’язана з оновленням штату, привнесла багато позитивних моментів.
What is Lustration? Read the article in English.
Люстрація: суть і цілі.
Люстрація — це явище, яке, як правило, виникає в складні перехідні періоди в політичному житті держави. Зазвичай такі події пов’язані з кардинальними змінами в векторі політичного і соціального розвитку країни. У подібній обстановці, як у народу, так і у нового уряду виникає попит на відновлення справедливості за минулі злодіяння, скоєні колишніми чиновниками. Саме з цим питанням і покликаний розбиратися закон про люстрацію.
Які заходи передбачені при проведенні люстрації?
Залежно від країни в якій приймається подібний закон, в нього можуть входити абсолютно різні пункти. Це може містити такі обмежувальні та профілактичні заходи щодо колишніх державних службовців:
- Зняття недоторканності;
- Відкриття кримінальних справ;
- Перевірки на поліграфі;
- Заборона на ведення певного виду політичної діяльності;
- Забороняється займати певні посади;
- Позбавлення привілеїв і преференцій за минулі «заслуги».
Варто розуміти, що склад кожного окремого закону про люстрацію, цілком і повністю залежить від історичних подій, результатом яких і стала необхідність застосування таких заходів. Наприклад, після розпаду СРСР, в країнах де проводилася декомунізація, люстрація була націлена на чиновників, що працювали на комуністичний режим, тим чи іншим чином.
Досвід Чеської Республіки був самим екстремальним, оскільки його закони про люстрацію були самими радикальними. Комуністична партія та її ідеологія були визнані злочинними й незаконними. Практично всім представникам компартії були висунуті звинувачення в руйнуванні національної культури та історії. 140000 осіб були позбавлені права займати державні пости. Було відкрито багато кримінальних справ.
В яких країнах відбувався процес люстрації?
Подібний шлях пройшли:
- Польща;
- Грузія;
- Болгарія;
- Естонія;
- Литва;
- Латвія.
Моральні та технічні особливості люстрації.
- Першим і найважливішим аспектом при проведенні люстрації, є легітимність влади, яка її здійснює. Це означає, що новий уряд повинен бути абсолютно законно обраним і підтримуватися більшістю народу. При відсутності даного факту, люстрація є нічим іншим, як чистками та розправою над політичними суперниками.
- Другим аспектом при проведенні очищення і складання люстраційних списків, є моральний фактор. Річ у тім, що історично так склалося, що під подібний закон часто потрапляють люди безпосередньо не причетні до злочинів режиму. Буквально це означає, що люди займали певні посади, які припускали виконання наказів згори. За фактом вони виконували чинне законодавство. Ось саме в відношенні таких людей, люстраційному комітету слід брати до уваги всі аспекти справи, щоб очищення не перетворилося в розправу.