Колаборація — це спільна діяльність у певній сфері двох або більше людей, компаній чи організацій, для досягнення спільної мети. В процесі колаборації, люди або представники організацій обмінюються своїми знаннями, досвідом, корисною інформацією, навчаються, щоб у підсумку досягти згоди (консенсусу). Також цим терміном можуть називати всіх учасників процесу колаборації в сукупності.
Що таке КОЛАБОРАЦІЯ — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Колаборація — це співпраця. Вона необхідна тоді, коли люди мають спільну мету, і їм потрібно досягти згоди та домовитися, але для цього треба разом повчитися, обмінятися досвідом або даними. Таке поняття, застосовується і до звичайних людей, і до організацій.
Останнім часом, термін зустрічається у багатьох сферах життя. Іноді можна почути про краудфандинг. Ці поняття справді схожі та побудовані на однакових принципах, але колаборація – більш широкий термін та означає різні види співпраці практично у всіх сферах життя:
- у наукових дослідженнях;
- при створенні модних колекцій;
- у творчості;
- у сфері музики й так далі.
Цим словом називають одночасно і процес, і всіх учасників процесу разом.
Класичні приклади колаборації.
Колаборацією, можна назвати співпрацю у громаді, управлінні проєктами, в теорії ігор. Найяскравішим прикладом, є торгівля: в стародавні часи, коли грошей не існувало в принципі, люди домовлялися та здійснювали обмін товарами. Те, що сьогодні називається бартером або обміном, досягалося та досягається шляхом колаборації – співпраці або взаємодії.
У світі існує багато спеціалізацій, і одна людина не може зайняти всі сфери, тому зосереджується на чомусь конкретному. Також торговельні зв’язки існують між різними регіонами, це пов’язано з тим, що кожен регіон має перевагу щодо інших у виготовленні якогось певного товару.
Працює все просто, особливо на прикладі з доісторичними людьми: люди володіють товаром, наприклад, полюють на звіра та отримують м’ясо. Інші люди, не можуть через фізичні чи інші особливості займатися досить важким та небезпечним полюванням, тому вони займаються збиранням. Відповідно, потім мисливці обмінюють свої продукти на фрукти та овочі. У результаті, всі залишаються задоволені, тому що володіють різними продуктами. Ця співпраця — класичний приклад колаборації.
Сучасні приклади колаборації.
Науковці можуть співпрацювати між собою, щоб досягти певної мети. Необхідність колаборації в науковій сфері легко пояснюється, адже вчені з різних лабораторій, обмежені в інструментах для створення якогось проєкту і часто співпраця потрібна саме для того, щоб завершити проєкт.
У науці, не обов’язково проводити досліди самостійно, наприклад, рішення технічних завдань, розшифровка даних зі специфічних приладів часто вимагають колаборації з іншими вченими для досягнення успіху. Наукові групи можуть обмінюватися інформацією, надавати дані, займатися інтерпретацією результатів та ділитися знаннями.
Співпраця існує не тільки в науці, часто цей процес актуальний для сфери музики. Музиканти можуть брати участь в спільних проєктах, створювати музику, вірші на музику.
Модне співробітництво: колаборація у моді.
Колаборація, стає все популярнішою та ефективнішою у сфері моди. Досить часто відомі бренди починають співпрацювати між собою, щоб створити нову колекцію, порадувати клієнтів і залучити нову аудиторію.
Можна привести багато прикладів колаборації, коли модний бренд співпрацює з дуже популярною зіркою, щоб привернути увагу людей. Наприклад, бренди типу Adidas, Nike та інші, створюють колекції у співпраці з популярними спортсменами або співаками. Бренди, які виготовляють елітні парфуми або прикраси, залучають зірок Голлівуду, які презентують їх колекції та лінії, тим самим залучаючи ще більше людей.
Не тільки брендам вигідно співпрацювати зі знаменитостями. Часто можна бачити, як відома особистість несподівано для своїх шанувальників починає співпрацювати з якимось виробником. Це потрібно, щоб привернути увагу до відомої персони та збільшити продажі брендової продукції (Мерча). Це взаємовигідна угода, і у всіх є особиста ціль для співпраці.
Найяскравіші приклади колаборації у сфері моди.
Перший бренд, який почав використовувати цей процес для досягнення загальних цілей – H & M. Ця компанія випускає ексклюзивні колаборації, яких вже більш як п’ятнадцять, і в кожному випадку, результат відмінний. Стелла Маккартні, Роберто Каваллі, Lanvin – цей список можна продовжувати досить довго. Бренд працював з різними будинками моди, медійними персонами й продовжує співпрацю. Самим спірним стало співробітництво з Versace. Проте, колекційні речі були викуплені за лічені години, і ця колаборація входить до трійки найуспішніших.
Прикладів співпраці можна навести дуже багато, колаборація ефективна не тільки у сфері науки або моди, вона актуальна у всіх сферах сучасного життя.
Блогери та колаборація.
Сьогодні дуже популярно вести блог, наприклад, розміщувати контент на YouTube. Блогери борються за підписників та залучають їх різними способами. Один з варіантів розширення кола підписників – колаборація з іншими блогерами. Регулярно можна побачити спільні ролики для залучення аудиторії, коли блогер з’являється на чужому каналі, а потім на його каналі з’являється інший блогер.
Розширювати аудиторію таким способом взаємодії – дуже ефективно. Причому співпрацювати можуть не тільки блогери між собою, вони співпрацюють і з різними брендами. Наприклад, компанії з виробництва автомобілів необхідно продати певну марку, яка не користується великою популярністю. Вони можуть звернутися до відомого блогера, у якого багато підписників, запропонувати йому гарний автомобіль безкоштовно, отримати натомість якісну ненав’язливу регулярну рекламу. Такий маркетинговий тип відносин теж називається співробітництвом або колаборацією.
У підсумку про колаборацію.
Сьогодні можна сказати, що колаборація – популярна і вона усюди. Але, не варто думати, що кожен успішний процес співпраці був необдуманим або спонтанним, що співпраця вже само по собі успішно. Головним у рішенні про співпрацю, залишається не взаємодія заради взаємодії, а вміння бачити, розрізняти сумнівні проєкти й не погоджуватися на них. У ставленні до колаборації варто проявляти раціональність, тобто розуміти, коли треба або не треба співпрацювати.