Франшиза — це термін, який використовується в бізнесі для визначення ліцензії на ведення діяльності по сформованій франчайзером бізнес-моделі, з використанням його бренду, атрибутики та технологій роботи. Франчайзер — це правовласник (власник) бренду, який продає ліцензії на використання власної бізнес-моделі за певні роялті. Франчайзі — це особа, яка купує ліцензію у франчайзера і розвиває власний бізнес під орендованим брендом.
Що таке ФРАНШИЗА — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Франшиза — це дозвіл на використання вже готової і успішної моделі бізнесу. Так, наприклад, всі ми знаємо мережу ресторанів швидкого харчування «McDonald’s», але далеко не всі знають, що величезна частина цих ресторанчиків, формально не належать безпосередньо компанії. Вся річ у тому, що корпорація «McDonald’s Corporation» працює за схемою франчайзингу. А це означає, що замість того, щоб самостійно відкривати нові заклади в різних містах, компанія продає ліцензії на використання свого бренду і бізнес-моделі, всім охочим займатися цією справою підприємцям. З цього випливає, що найближчий до вас ресторанчик McDonald’s, формально належить умовному Васі Пупкину, у якого є офіційна ліцензія працювати під цим знаменитим брендом. Само собою, що наш умовний Вася Пупкін, зобов’язаний дотримуватися всіх норм і стандартів, прийнятих в бізнес-моделі. Якщо якість роботи не буде відповідати певному рівню, то його просто позбавлять ліцензії, і він більше не зможе працювати під цим брендом.
Крім згаданої в прикладі корпорації «McDonald’s», у світі існує величезна кількість компаній, що працюють за цією схемою. Це Dunkin Donuts, KFC, Burger King мережа готелів Hilton і так далі. Виходячи з цього, також можна сказати, що франшиза — це мережа різних закладів певного бренду, які працюють за ліцензією.
Також слід зазначити, що термін «франшиза» використовується і інших галузях бізнесу:
- У страхуванні: Франшиза — це частина грошей, яку не виплачує страхова компанія при виникненні страхового випадку;
- У медіаіндустрії: Франшиза (медіафраншиза) – це захищена копірайтом інтелектуальна власність, яка містить літературний, ігровий або кіно всесвіт (контент) з його персонажами та характерними деталями. До медіафраншизи можуть відноситися оригінальні серії книг, фільмів, коміксів, аніме або манги, серіали і так далі.
Що таке Франчайзинг та як це працює — простими словами.
Франчайзинг — це модель бізнесу, суть якої полягає в тому, що успішна компанія розвивається і розширюється внаслідок продажу ліцензій на використання свого бренду і готових бізнес рішень.
Так, наприклад, якщо ви гіпотетично створили у своєму місті кілька хороших ресторанів під умовним брендом «Домашня кухня», і вони користуються неймовірним успіхом. Само собою, що наступним для вас кроком, стане розширення своєї мережі та відкриття подібних ресторанів в інших містах. Але, тут перед вами відкривається два шляхи розвитку. У першому випадку, ви можете самостійно відкривати ресторани в кожному місті. А можете піти іншим шляхом, і стати франчайзером, продаючи ліцензії на роботу під вашим вже успішним і популярним брендом. У певному сенсі, це рішення є більш вигідним з точки зору зменшення витрат на відкриття та обслуговування нових об’єктів. За фактом, франчайзі бере на себе левову частку турбот і регулярно відраховує вам чистий прибуток. Але і від вас він зажадає певний набір речей.
Що отримує покупець франшизи (франчайзі)?
- Дозвіл на роботу під певним брендом;
- Дозвіл на використання товарних знаків франчайзера;
- Детальне технічне керівництво по роботі бізнес-моделі;
- Маркетингову (рекламну) і юридичну підтримку;
- Все необхідне програмне забезпечення або унікальне обладнання;
- Інші елементи, запатентовані франчайзером (рецепти, меню, і так далі).
Чому підприємці вважають за краще працювати під франшизою, а не розвивати свій власний бренд?
Ризики.
Працювати під франшизою з точки зору ризиків набагато вигідніше, оскільки, ймовірність того, що вже популярний бренд не буде мати попит в конкретній місцевості, набагато нижче ніж в абсолютно нового бренду.
Інвестиції в маркетинг.
В цьому випадку вигода полягає в тому, що франчайзер вже витратив багато часу і фінансів на популяризацію бренду, зробивши його пізнаваним (і продовжує роботу в цьому напрямку). Для франчайзі це незаперечний плюс, оскільки витрати на рекламу скорочуються. Люди і так будуть користуватися послугами закладу на хвилі популярності бренду в цілому.
Детальний план роботи.
При покупці франшизи, франчайзі отримує детальний план дій, в який включені всі аспекти ведення бізнесу. Так в плані описано абсолютно все, від посадових операцій працівників, до форми і кольору елементів інтер’єру. Як правило, при покупці франшизи, власник бренду направляє свого консультанта, який допомагатиме реалізовувати все описане в плані, ну і контролювати процес.
У підсумку, можна сказати, що франчайзинг — це вельми успішна і вигідна як для власників бренду, так і для підприємців модель ведення бізнесу.