Дефолт — це фінансовий процес, при якому держава втрачає можливість, або відмовляється виплачувати кредит та відсотки своїм кредиторам. В результаті цього, припиняються не тільки економічні взаємини між цими двома країнами, а й між позичальником і світовою економікою в цілому.
Що таке ДЕФОЛТ — поняття, суть, визначення простими словами.
Простими словами, Державний дефолт — це, відмова від своїх фінансових зобов’язань.
Будь-яка країна рано чи пізно бере позики в інших країн, вирішуючи тим самим свої першочергові фінансові проблеми. Звичайно, за користування чужими грошима доводитися платити відсотки. Кредитор, за договором, через певний час вимагає виплату. У ситуації, коли країна не може виплатити основну суму або відсотки, вона оголошує про дефолт. Ще, цей економічний процес називають — визнанням своєї неплатоспроможності.
Країна офіційно відмовляєтеся платити по своїх рахунках, що викликає у кредитора явні сумніви і недовіру до неї. В контексті країни, це призводить до ряду негативних факторів, серед яких повна ізоляція.
Види дефолту.
В економічній теорії заведено розрізняти кілька видів, серед яких основними є технічний дефолт і повний. Повний дефолт, означає офіційне визнання держави у своїй нездатності сплачувати борги. Технічний дефолт, має на увазі тимчасовий економічний стан, при якому в нинішній час позичальник не може погасити заборгованість, але є велика ймовірність, що він зробить це в найближчому майбутньому.
Дефолт: причини виникнення.
Причин дефолту може бути багато, але основна — це різниця в доходах та витратах. Простіше кажучи, держава витратила більше, ніж заробила.
Зокрема, до причин можна віднести:
- Зовнішньополітичний вплив.
- Зменшення дохідної бази в порівнянні з ростом витрат. Наприклад, підприємці намагаються ухилитися від сплати високих податків та придумують тіньові схеми в обхід держави.
- Погано продумана стратегія економіки. Це призводить до дисбалансу державного бюджету.
- Свідома відмова від своїх зобов’язань з огляду на зміни політичного курсу країни. Наприклад, прийшла інша влада і відмовилася віддавати борги країні, з якою не склалася зовнішньоекономічна діяльність.
- Форс-мажор. Це може бути війна, криза, стихійні лиха, які неминуче ведуть до великих розтрат та падіння економіки.
Що таке державний дефолт ми розглянули вище, але в економічній теорії, поняття дефолту може бути застосовано не тільки до держави, а й до підприємства. Варто розглянути, якими можуть бути причини цього явища в розрізі приватного підприємства:
- Конкуренція. Коли гравців на ринку стає занадто багато, компанія недоотримує очікуваний дохід, тому не може розраховуватися за боргами.
- Зростання дебіторської заборгованості без погашення.
- Ризикована політика. Зокрема, коли компанія ризикує взяти великий кредит, не продумавши заздалегідь варіанти отримання прибутку з проєкту.
- Валютний курс та його зміни. Особливо це стосується компаній, які мають справу з продукцією або постачанням з-за кордону. Різко підвищується вартість імпортних товарів, а попит в країні зменшується у зв’язку з підняттям цін.
- Перебої в роботі підприємства, що призводить до порушення планів продажів і реалізації продукції. В результаті, немає прибутку — немає можливості виплачувати кредит.
Передвісники дефолту або як оцінити фінансове становище.
Підходи до оцінки ризику виникнення дефолту в країні, істотно відрізняються від кредитної оцінки підприємства. У разі банкрутства корпоративного позичальника, кредитор може накласти арешт на будь-яке майно і тим самим частково покрити свої витрати.
У випадку з державою, факторів, що впливають на прогнозування дефолту, набагато більше. Це кредитні зобов’язання в національній та іноземній валюті, структура заборгованості за термінами погашення, темп інфляції, сума боргу, рівень золотовалютних запасів. Але навіть в такій ситуації необхідний складний фінансовий аналіз всіх факторів.
Як дефолт відображається на житті кожного громадянина?
Якщо країна оголошує дефолт, її рейтинг різко погіршується на світовому економічному і політичному рівні. У теорії, це фінансове явище описується як абсолютно негативне, хоча на практиці, є і позитивні моменти.
Почнемо з мінусів:
- Імідж держави. Звичайно ж він страждає, і хто захоче мати справу з контрагентом, який не готовий виконувати свої зобов’язання та відповідати згідно з укладеними договорами. Оскільки всі беруть кредити, то їх видача є абсолютно добровільною справою. Якщо порушуються права однієї держави, то інша не захоче опинитися в подібній ситуації.
- Знецінення національної валюти. Гроші є універсальним елементом, який дозволяє державі розвиватися. Але по факту, це всього лише папірець, якщо у держави відсутні золотовалютні запаси, виробництво в занепаді, а борги занадто великі. Відповідно валюта втрачає вагу та цінність. У цей період, держава не може виконувати свої зобов’язання, не лише перед кредиторами, а й перед власними громадянами.
- Уповільнення розвитку вітчизняного виробництва аж до повної зупинки. Будь-яка держава, в нинішніх умовах, не здатна сама себе забезпечити без наявності підприємств, які приносять дохід. У зв’язку з таким економічним колапсом, все що приходить з-за кордону стає непомірно дорогим. В результаті, підприємства, що працюють з імпортним постачанням, товарами, складовими (а таких більшість) перестають отримувати прибуток. Це відбувається ще й на тлі низького попиту, оскільки валюта знецінилася і людина просто не в змозі придбати собі бажану продукцію. Цей довгий ланцюжок, визначає на скільки ми всі зав’язані в економічному середовищі.
- Руйнування банківської системи. Хоч банки й є самостійними одиницями, їх робота повністю контролюється державою. Після дефолту, першими йдуть іноземні банки, рятуючи свої активи. Ті, хто залишаються, перестають видавати кредити, виплачувати відсотки, відкривати рахунки. Їх функції зводяться до мінімуму, а оборот стає нульовим.
- Політичний колапс. Фінансова нестабільність неминуче веде до політичної кризи. Хоча бувають ситуації, коли все відбувається в точності до навпаки, коли військові і політичні дії призводять до економічної кризи. У будь-якому випадку, люди починають бунтувати, в суспільстві назрівають суперечливі настрої, сіється паніка. Коли оголошений дефолт, всіх охоплює паніка.
Дефолт: коротко про плюси.
Як би це не звучало, але позитивних моментів теж вистачає. Крім невдоволення та загальних фінансових проблем, можуть виникати і позитивні фонові процеси. Наприклад:
- На практиці, держава, яка оголосила дефолт, звільняється від будь-яких виплат кредитів. Це і зрозуміло, вона ж оголосила, що не може виплатити ні відсотків, ні основної частини кредиту. В результаті цього, в бюджеті залишається частина коштів, які призначалися для цих виплат. Що можна зробити? Спрямувати їх на розвиток високоприбуткових сфер, в результаті отримати плюс до бюджету і відновити виплати. Ця схема працює на практиці.
- Пошук виходу із ситуації. Оскільки відсоток імпорту в порівнянні з власним виробництвом зменшився в рази, то місцеві підприємці починають шукати вихід із ситуації, використовуючи забуті, або допоміжні способи. Це може бути використання власної сировини, наймання інших працівників, переорієнтація виробництва. У підприємців є альтернатива: або закритися, або спробувати знайти вихід із ситуації. Тому виживають найсильніші.
- Перебудова економіки та її удосконалення. Дефолт – це головний показник, що економіка розвивалася не в тому руслі. Відсутність результатів роботи свідчить, що необхідна інша стратегія розвитку.
- Зменшення боргу. Це цікаве економічне явище, в ході якого, після дефолту, дві країни починають переговори. Країна-кредитор, як показує практика, також знаходиться не в кращому становищі, оскільки втратила велику суми грошей. Вибір стає таким чином, що можна позбутися всього, або тільки частини. Тому кредитор йде на поступки і прощає відсотки, які можуть набагато перевищувати тіло кредиту. Це дозволяє отримати частину позики і дати країні-позичальнику можливість відновити свою економіку.
Як бачите, в будь-якій ситуації можна знайти як позитивні, так і негативні моменти. Практика показала, що ми можемо пережити будь-який дефолт та почати все з початку. Але, дефолт все ще залишається непередбачуваним явищем. Ніхто не візьметься робити прогнози на найближчі роки, та говорити чи буде дефолт. Адже надто багато чинників мають вплив на цей процес.
Що таке дефолт простою мовою? Це неможливість, небажання, часткова неможливість виплачувати свої боргові зобов’язання. Простіше кажучи, неповернення заборгованості. Значення дефолту, може по-різному трактуватися, але в будь-якому випадку, це завжди серйозні економічні зміни.
Як захистити себе під час кризи (дефолту)?
Головний наслідок економічної кризи — це знецінення валюти. Тому є кілька варіантів спробувати зберегти свої фінанси. Наприклад, це придбання іноземної ліквідної валюти, купівля нерухомості, інвестування в дорогоцінні метали, покупка цінних паперів. Ці нехитрі дії допоможуть зберегти свої заощадження та не дати їм «розтанути» під час дефолту. Завжди пам’ятайте, що момент кризи пройде, і економіка поступово увійде в русло зростання.