Чорна п’ятниця (Блек Фрайдей) – це день, коли ритейлери роблять найбільші знижки на товари у своїх магазинах, з метою зробити величезний обсяг продажів. Також «Чорну П’ятницю» можна офіційно вважати стартом сезону «Новорічних» або «Різдвяних» продажів. Саме після цієї акції починаються активні рекламні компанії, присвячені Зимовим святам і подарункам.
Простими словами, Чорна П’ятниця – це день, коли в роздрібних магазинах відбувається масовий розпродаж різних товарів з величезними знижками. Як правило, саме в цей день знижки можуть досягати найбільших значень за весь рік, що безсумнівно є кращим часом для здійснення покупок. У більшості випадків Чорні П’ятниці влаштовують магазини, які торгують різними популярними і повсякденними продуктами. До таких можна віднести: магазини електроніки і побутової техніки, магазини іграшок, магазини одягу та аксесуарів, магазини косметики та парфумерії. Іноді в даній акції беруть участь ювелірні магазини і автосалони, і хоч знижки там, як правило, не є високими, але все ж, на цьому можна економити.
Відверто кажучи, походження даного терміну є вельми туманним і розпливчастим. Щодо його походження, ніхто не може сказати щось конкретне, але на цей рахунок існує маса різних теорій. І, як водиться, кожен інформаційний ресурс або магазин вибирає саме ту історію, яка йому більше до душі. Ми ж постараємося привести кілька популярних теорій походження цього терміну.
Відповідно до цієї теорії, термін був придуманий десь в 1950-х – 1960-х роках співробітниками поліції в Філадельфії. Справа була після «Дня Подяки». Натовпи покупців заповнили Філадельфійські магазини з передсвятковими розпродажами. Що само по собі додало роботи міським поліціянтам, так ще й на вихідних повинні були відбутися футбольні матчі військово-морського флоту. В результаті, поліціянти повинні були працювати понаднормово, щоб впоратися з натовпами водіїв і пішоходів. Цього дня не дозволялося брати вихідний, і всі були зобов’язані бути на роботі. Згодом роздратовані офіцери почали називати цей страшний робочий день – «Чорна п’ятниця». Згодом торговці підхопили цю назву і почали використовувати його в комерційних цілях.
Відповідно до цієї теорії, назва «Чорна п’ятниця» відбувається з тих часів, коли бухгалтерські розрахунки вели суто на папері. Так в зошит чорним чорнилом заносилися доходи магазину, а червоними – витрати. Виходячи з цього, в п’ятницю після «Дня Подяки», продажі в магазинах були величезними оскільки всі закуповувалися подарунками на Різдвяні свята. Відповідно в більшості своїй листи з доходами були заповнені чорним чорнилом (доходами). Саме з цієї причини, роздрібні торговці і прозвали цю п’ятницю – чорною.
Якщо для покупців суть Чорної П’ятниці дуже зрозуміла – здійснення покупок за найвигіднішими цінами. То який сенс так скидати ціни самим продавцям? Адже перед святами торги все одно будуть хорошими. А сенс в цьому звісно є, і про це ми зараз і поговоримо.
Роздрібні торгівці можуть витратити цілий рік на планування продажів в Чорну П’ятницю. Вони використовують цей день як можливість запропонувати низькі ціни на товар, який накопичився у величезній кількості на складах. Плюс, це відмінна можливість заманити покупців саме у свій магазин і продати їм сезонний товар. Наприклад, це можуть бути новорічні іграшки або подарункові набори. Найчастіше, найбільші знижки робляться на найбільш популярні бренди телевізорів, смарт-пристроїв та іншої електроніки. Це робиться з метою продажу товарів, які швидко втрачають свої цінові властивості через вихід новіших моделей. До того ж клієнт, який вже знаходиться в магазині, може звернути свою увагу і не на акційний товар з високою маржею.
Оскільки даний захід має суто Американське коріння, то і дати проведення зав’язані на їх календар і культуру. Це означає, що «Чорна п’ятниця» починається в наступну календарну п’ятницю після Дня подяки. Як правило це випадає на проміжок між 23 і 30-им листопада. Відповідно і у нас в Україні, Росії та Республіці Білорусь, дана акція починається в ці числа.
Природно, що розпродажі з величезними знижками, це велике благо для покупців, але завжди є одне – але. Знаючи особливість ведення бізнесу на пострадянських просторах, варто бути уважними перш ніж поспіхом купувати що-небудь по знижках. Досить часто зустрічаються випадки, коли деякі магазини, за кілька тижнів перед розпродажем спеціально завищують ціни. А потім, нібито роблять величезну знижку, насправді повертаючи ціну до її початкового значення. Також гарною ідеєю перед покупкою в офлайн магазині, перевірити ціни в інтернеті. Можливо, що там цей товар є по тій же ціні або навіть дешевше. Така вже наша реальність і хитрості маркетингу. І ось ще що, знижки знижками, але і про функцію Кешбек не варто забувати.