Тактика — це спосіб отримання переваги або успіху, хід, коригування, використовувані в роботі для досягнення найкращого можливого результату в будь-який момент в будь-якій діяльності; мистецтво або наука по розміщенню військових або військово-морських сил для битви та маневрування ними в бою.
Що таке ТАКТИКА — поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Тактика — це методи та прийоми, які ви вибираєте для досягнення бажаного результату в конкретній ситуації.
Еволюція терміна.
Слово «тактика» походить від грецького слова «taxis», що означає порядок, розташування, включаючи вид розташування, в якому збройні формування вступали в бої та брали участь в них. Звідси грецький історик Ксенофонт вивів термін «тактика», початкове значення якого – мистецтво побудови солдатів в строю. Сьогодні цей термін використовується не тільки в мистецтві ведення війни, а й в інших сферах діяльності.
Стратегія і тактика: в чому різниця.
Стратегія — це особливий підхід, який ви будете застосовувати для досягнення поставлених вами цілей. У більш широкому сенсі, стратегічний план – це план, який описує, перш за все, високорівневий підхід з досягнення цілей, а потім може більш детально описати, які ці цілі насправді.
Що таке тактика? У наведеному вище визначенні стратегії немає згадки про те, що ми насправді будемо робити спеціально для досягнення наших цілей. Ось де в гру вступає тактика.
Тактика описує конкретні дії, які ви зробите для досягнення своїх цілей. Вони будуть сформовані виходячи зі стратегії (тобто вашого підходу і ваших реальних цілей), але вони набагато більш конкретні.
Приклади стратегії та тактики.
Щоб спростити розуміння стратегії та тактики, нумо розгляньмо приклад того, як організація може перейти від стратегії високого рівня до певного набору тактик.
Візьмемо, наприклад, компанію з виробництва велосипедів:
Стратегія: диференціація
Ми доб’ємося успіху, створюючи велосипеди з інноваційними характеристиками, з якими не зможуть зрівнятися наші конкуренти, і які дозволяють нам отримувати з клієнтів надбавку до ціни.
Мета: отримати визнання в галузі як провідного новатора в області технологій відстеження стану здоров’я на велосипеді.
- Тактика 1. Запустіть новий модуль з підтримкою Bluetooth, який прикріплюється до спиць велосипеда і відправляє дані про продуктивність в пов’язану програму для смартфона.
- Тактика 2. Розішліть безкоштовні велосипеди популярним технічним журналістам, запрошуючи їх написати огляд вашої продукції.
Як бачите, у вас, ймовірно, буде кілька тактик, пов’язаних з кожною з ваших цілей. І стратегія в цілому, ймовірно, буде містити десятки, якщо не сотні тактик.
Як пов’язані стратегія і тактика?
Очевидно, що стратегія і тактика доповнюють одна одну. Фактично, ми можемо піти ще далі й припустити, що організація не може добитися успіху, якщо ігнорує один з цих елементів.
- Стратегія необхідна для визначення напрямку діяльності організації.
- Тактика необхідна для визначення того, як ви насправді цього досягнете.
Типи та форми тактик.
У різних сферах існують свої основні тактики для досягнення цілей, визначених стратегією. Можна говорити про тактики ведення бізнесу, тактики лікування, мілітарні тактики (тактиках війни або бою), спортивні тактики, тактики маніпуляцій, тактики поведінки в різних ситуаціях, тактики проведення переговорів, тактики захисту (наприклад, для поліціянтів) і т. д. Нижче запропоновані особливості тактик і приклади тактичних дій в деяких галузях.
Тактики захисту прав людини.
- Профілактика. Тактика, спрямована на запобігання неминучих порушень, створення перешкод для зловживань або усунення можливостей для зловживань.
- Інтервенція. Тактика, спрямована на втручання в давні проблеми порушення і заперечення прав людини (наприклад, дискримінацію та маргіналізацію).
- Відновлення. Тактика, спрямована на відновлення життя жертв і спільнот після зловживань: зцілення, досягнення справедливості, примирення і відшкодування збитку жертвам і їх спільнотам.
- Просування. Тактика, спрямована на просування прав людини шляхом побудови спільнот, культур і інститутів, в яких права розуміються, зміцнюються, поважаються, захищаються, і на просування бачення вільного і справедливого суспільства.
Тактики ведення переговорів.
Більшість тактик переговорів потрапляють в одну з п’яти основних категорій:
- тиск,
- відстрочка,
- маніпуляція,
- сила (одне протистояння),
- співробітництво.
Обрана тактика дозволяє зробити будь-яку комунікативну ситуацію ефективною або ж, навпаки, не витягти з неї ніяких переваг. Кращі комунікативні тактики вивчає психологія, теорія комунікації, теорія брехні, ораторське мистецтво та інші дисципліни.
Військова тактика.
Військова стратегія і тактика необхідні для ведення війни. У широкому сенсі стратегія війни — це планування, координація та загальне керівництво військовими операціями для досягнення спільних політичних і військових цілей. Тактика реалізує стратегію шляхом прийняття короткострокових рішень по переміщенню військ і застосуванню зброї на полі бою. Великий військовий теоретик Карл фон Клаузевіц висловився інакше:
Тактика – це мистецтво використовувати війська в битві; стратегія – це мистецтво використовувати битви для перемоги у війні.
Однак стратегія і тактика розглядалися по-різному майже в кожну епоху історії. Сьогодні це поняття охоплює прийоми збройних сил для об’єднання і використання зброї та військових частин для ураження ворога в бою, мистецтво і науку ведення боїв на суші, на морі та в повітрі. Вона пов’язана з
- підходом до боротьби,
- розташуванням військ та інших особистостей;
- використанням різної зброї, кораблів або літаків;
- виконанням маневрів для атаки або захисту.
Основи тактики на війні включають сім класичних маневрів:
- проникнення в центр,
- охоплення одного флангу,
- охоплення обох флангів,
- атака в похилому порядку,
- удаваний відступ,
- атака з оборонної позиції,
- непрямий наступ.
Командир часто повинен користуватися більше ніж однієї тактикою для досягнення перемоги. Він може спробувати прорватися в центр, зазнати невдачі, симулювати відступ, а потім охопити єдиний фланг. У кожної з тактик є свої переваги та недоліки. При цьому вони можуть бути більш ефективними в одних ситуаціях і менш ефективними в інших.
Тактика в футболі.
Тактика футболу розвивалася протягом багатьох років і продовжує розвиватися сьогодні. Ранні футбольні ігри в основному ґрунтувалися на статурі, а не на стилі гри. Пас і злагодженість команди були рідкістю. Гравці отримували володіння м’ячем і рухалися вперед, а товариші по команді слідували за ними в якості резервних на випадок, якщо втрачений контроль над м’ячем. Індивідуальні навички дриблінгу були родзинкою гри. Наступні тактики назавжди змінили футбол і стиль цієї всіма улюбленої гри, зробивши її більш цікавою:
- Комбінована гра. Це альтернативна тактика, в якій вперше використовувалася передача м’яча замість індивідуального ведення. Особлива увага приділялася командній роботі та співпраці.
- Футбольна формація WM. До 1920-х років широко використовувалася формація 2-3-5. Ця система змінилася, коли за законом «поза грою» нападники повинні були мати тільки двох супротивників між собою і воротами суперника. Тодішній менеджер «Арсеналу» Герберт Чепмен популяризував схему 3-2-2-3 або WM.
- Позиціювання Угорщини у світовому чемпіонаті. Сама пам’ятна гра в історії футболу — Угорщина проти Англії 1953 року. Перемога Угорщини на «Уемблі» з рахунком 6: 3 стала шоком, оскільки Англія ніколи не програвала на своєму полі гравцям збірної. Цей футбольний матч широко відомий як «матч століття» через особливості тактики угорських гравців.
- Хибна дев’ятка. Це термін, який в основному асоціюється з Мессі епохи Гвардіоли. Однак помилкова дев’ятка — це стара ідея, яка сходить до великої австрійської команди 1930-х років. Хибна дев’ятка — це, по суті, нападник, який також може повернутися в центр поля.
- Катеначо. Катеначо в перекладі з італійської означає «дверний засув». Основна увага в цій тактиці футболу приділялася посиленню захисту. Катеначо змінив стиль захисту команд.
- Тотальний футбол. Тотальний футбол, мабуть, сама шановна тактична інновація, яка змінила футбол, оголивши обмеження техніки впізнання людини. Ця тактична теорія гри в футболі, в якій будь-який польовий гравець бере на себе роль будь-якого іншого гравця в команді. Це створює гнучку тактичну систему, в якій жоден польовий гравець не фіксується у своїй встановленої ролі, оскільки будь-який гравець може перемикнутися на гру в якості атакуючого, півзахисника або захисника. При цьому єдиний гравець, який зберігає свою позицію протягом усього матчу, є воротарем.
Індивідуальні тактики.
У спорті існує також поняття «індивідуальна тактика». Це дії одного гравця, що використовує оду або комбінацію технічних навичок, щоб створити перевагу або позбавити переваги противника.
Види індивідуальних тактик:
- наступальна,
- оборонна.