Стратегія – це план дій для досягнення бажаних цілей в короткостроковій, середньостроковій і довгостроковій перспективі.
Що таке СТРАТЕГІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Стратегія – це план з досягнення мети.
Синоніми: розташування, план, дизайн, план гри, наземний план, генеральний план, програма, проєкт, дорожня карта, схема.
Походження слова «стратегія».
У Стародавній Греції цей термін використовувався у військовій науці та мав на увазі план перемоги в битві / війні. Буквально слово перекладається як «мистецтво генерала». До 17-18 століть стратегія включала тою чи іншою мірою такі проблеми, як зміцнення, маневри та постачання, тобто стосувалася виключно мілітарної сфери. Однак в XIX і XX століттях значення терміна змінювалося. Сьогодні він використовується не тільки у військовому мистецтві, а й у багатьох інших областях. Наприклад, в бізнесі існує поняття стратегії розвитку, яке пов’язане з розумінням конкуренції та підготовкою плану, який допоможе перевершити потенціал конкурентів для досягнення фінансового успіху. Таким чином, сьогодні можна говорити про економічні стратегії (стратегії економічного розвитку), маркетингові стратегії, стратегії управління, соціальні стратегії (стратегії соціального розвитку), стратегії поведінки, комунікативні стратегії, стратегії конфлікту, стратегії освіти та виховання і т. д.
Основи стратегії.
Особливостями, які визначають розуміння стратегії, є наступне:
- Стратегія – це спеціалізований план з досягнення цілей (наприклад, випередження конкурентів в бізнесі або по досягненню перемоги у війні).
- Стратегія – це докладна інформація про те, як дійові особи (менеджери в бізнесі) повинні реагувати на будь-які зміни в середовищі (наприклад, в діловому середовищі).
- Стратегія визначає напрям до загальних цілей.
- Стратегія відображає прагнення ефективно мобілізувати ресурси.
- Стратегія збільшує шанси на досягнення поставлених цілей.
Завдання стратегії:
- Стратегія допомагає підготувати організацію до майбутнього. Це завдання не обов’язково має на увазі довгострокові плани або планування в цілому. Однак, воно має на увазі, що стратегія орієнтована на майбутнє і повинна допомогти організаціям зосередитися на глобальних речах, а не тільки на короткостроковій і повсякденній діяльності.
- Стратегія допомагає відрізнити організацію від інших. Стратегія допомагає організації зосередитися на своїх унікальних активах і функціях та ефективно їх використовувати. Це не означає прагнення до повної унікальності. Однак без будь-якої відмінності від конкурентів у клієнтів немає причин вибирати конкретну організацію.
- Стратегія дає організації певну стабільність. Організація, яка перебуває в постійному русі або постійній переорієнтації, буде дрейфувати та не зможе повністю реалізувати свій потенціал. Організаціям необхідно керівництво і стабільність, особливо в неспокійні часи. Саме це дає стратегія.
- Стратегія служить загальною точкою відліку. Навіть якщо обставини зміняться, стратегія пропонує організації загальну точку відліку. Завдяки цьому в разі зміни люди всередині та навколо організації можуть колективно дізнатися, від яких припущень, ідей та планів вони збираються відхилитися.
- Стратегія підтримує внутрішнє і зовнішнє узгодження. В якості всеосяжної управлінської дисципліни стратегія забезпечує комплексний огляд найбільш важливих внутрішніх і зовнішніх факторів, які повинна брати до уваги організація. Такий огляд допомагає узгодити організацію як усередині, так і з зовнішнім середовищем.
- Стратегія направляє дії організації. Стратегія створюється не заради стратегії. Вона призначена для того, щоб вказувати напрям того, що робить організація. Без такого керівництва організації просто брали б участі в нескоординованих, розрізнених і, можливо, контрпродуктивних діях.
Стратегія і тактика.
І стратегія, і тактика відповідають за те, «як» ви досягнете своєї мети, але
- стратегія – це те, як в цілому досягти мети, а
- тактика – це те, як конкретно досягти своєї мети.
Стратегія абстрактна, як лідерство або любов. Тактика більш відчутна. Використовуйте правило дотику, щоб розрізняти стратегію і тактику: якщо ви можете протягнути руку і фізично торкнутися якоїсь її частини, швидше за все, це тактика. Як писав китайський генерал і філософ Сунь Цзи:
Всі люди можуть бачити тактику, яку я використовую для перемоги, але ніхто не може бачити стратегію, з якої складається велика перемога.
Типи стратегій в бізнесі:
- Корпоративна стратегія (визначає стратегічну місію компанії в цілому, стосується спільної мети та масштабів бізнесу, щоб допомогти йому виправдати очікування зацікавлених сторін, служить керівництвом для прийняття стратегічних рішень в рамках всього бізнесу).
- Бізнес-стратегія, або стратегія бізнес-одиниці (встановлює стратегічні цілі бізнес-одиниці та включає стратегічні рішення про вибір продуктів, задоволенні потреб споживачів, отримання переваги перед конкурентами, створенні нових можливостей і т. д.).
- Функціональні (операційні) стратегії стосуються стратегічних цілей для досягнення бізнес-цілей і подальшого розвитку самої функціональної області (зосереджені на питаннях ресурсів, людей, процесів і т.д.).
Цілі важливі для організацій, щоб визначити майбутній напрямок компанії. Хороша стратегія завжди виникає з ретельного аналізу стану компанії на ринку. Тут об’єднуються сильні та слабкі сторони компанії, а також можливості та загрози (SWOT-аналіз).
Корисність ефективної стратегії (її важливість) не обмежується вказівкою керівництва і співробітників. Вона також грає важливу роль в процесі прийняття рішень. Для організацій, які добре розуміють свої сильні та слабкі сторони, стратегія допомагає менеджерам вирішити, на що найкраще направити зусилля і ресурси.
Сьогоднішній бізнес і ринки ґрунтуються на плануванні, заснованому на динамічних стратегіях. Підприємствам і організаціям необхідно виживати, зберігати свої позиції на ринку і розширюватися коштом нових продуктів і клієнтів. Існують різні інструменти для підтримки цього процесу. Наприклад, дистанційна структура CAGE використовується для виявлення значних розбіжностей між країнами, які компанії повинні враховувати при розробці стратегії. Модель McKinsey «Три горизонти зростання» допомагає компаніям уникнути розриву між тим, чого компанія хоче досягти в майбутньому, і її нинішнім становищем стосовно своєї стратегії.
Основні компоненти стратегії в бізнесі.
Стратегія визначає хід бізнесу. Успішна реалізація стратегії можлива за умови наявності комплексу таких двох компонентів в її складі:
- Розподіл ресурсів
- Унікальна система діяльності
Розподіл ресурсів.
Те, як ви використовуєте свої ресурси (час, талант і бюджет), становить вашу стратегію. Дисципліна – ключовий інгредієнт. Особливо в віддаленому робочому середовищі, безцільне інвестування декількох годин в день на завдання, які безпосередньо не сприяють досягненню цілей, може здатися продуктивним, але знищить шанси на справжній успіх.
Унікальна система діяльності.
Можливо, найбільш поширеною помилкою є прийняття операційної ефективності за стратегію. Операційна ефективність означає виконання аналогічних дій, так само як це роблять конкуренти, але трохи краще або швидше. Однак використання операційної ефективності без стратегії – все одно що брати участь в перегонах з конкурентами, тільки сподіваючись стати трохи швидше. Впровадження стратегії, елементом якої є унікальна система діяльності, означає інший курс, ніж у конкурентів, унікальний курс, спеціально розроблений для перемоги.
Теорія стратегії по Майклу Портеру.
Майкл Портер прославився своїм баченням стратегії. За його словами, стратегія спрямована на лідерство за витратами, диференціацію та фокусуванням. Ці стратегії відомі як три загальні стратегії Портера. Стратегії Портера в основному описують компроміс між стратегіями мінімізації витрат, стратегіями диференціації продуктів і орієнтацією на ринок.
По суті, він припустив, що існує тільки три стратегії, які бізнес може використовувати для досягнення успіху:
- «Лідерство у витратах» (без надмірностей)
- «Диференціація» (створення унікально бажаних продуктів і послуг)
- «Фокус» (пропозиція спеціалізованого сервісу на нішевий ринок).
Глобальна стратегія.
Глобальна стратегія – це термін, що охоплює три області: глобальні, багатонаціональні та міжнародні стратегії. По суті, ці три типи стратегій дозволяють організації досягти своєї мети міжнародної експансії. При розробці глобальної стратегії корисно розрізняти три форми міжнародної експансії, які виникають з ресурсів, можливостей і поточного стану компанії на міжнародній арені.
Якщо компанія як і раніше в основному орієнтована на свої внутрішні ринки, то її стратегії за межами внутрішніх ринків можна розглядати як міжнародні. Наприклад, молочна компанія може продавати частину своїх надлишкових запасів молока і сиру за межами своєї країни, але її основна стратегічна спрямованість як і раніше спрямована на внутрішній ринок.
Одне з основних рішень в глобальній стратегії починається з розгляду того, скільки місцевих варіацій, якщо такі є, можуть існувати для одного бренду.
Стратегії просування.
Ніхто не буде купувати продукт або послугу, про які нічого не чув. Ось чому досконала стратегія просування життєво важлива для розвитку бізнесу. Деякі компанії використовують більше одного методу, в той час, як інші можуть використовувати різні методи для різних маркетингових цілей. Незалежно від продукту або послуги компанії, надійний набір рекламних стратегій може допомогти позиціювати компанію в сприятливому світлі.
Приклади стратегій просування:
- Спонсорство конкурсів і змагань.
- Просування в соціальних мережах.
- Маркетинг поштою.
- Роздача подарунків і зразків продукції.
- Просування в точках продажів і кінцевий маркетинг.
- Програма заохочення клієнтів.
- Благодійність.
- Події вдячності клієнтів.
- Опитування клієнтів післяпродажного обслуговування.
Стратегії безпеки, їх види.
Стратегія безпеки – це загальний і систематичний підхід до розробки, застосування та координації інструментів для досягнення цілей, які сприяють
- національній безпеці,
- інформаційній безпеці,
- кібер-безпеці і т. д.
Стратегія національної безпеки – це державна стратегія, яка реалізується національною владою для забезпечення безпеки держави.
Найбільш успішними стратегіями інформаційної безпеки є:
- Цілісна, яка розглядає весь спектр інформаційної безпеки, включаючи людей, процеси і технології.
- Стратегія обізнаності про ризики, яка передбачає, що рішення з безпеки слід приймати на основі ризиків безпеки, з якими стикається організація.
- Стратегія узгодженості з бізнесом, яка демонструє розуміння цілей організації і того, як програма безпеки може підтримати бізнес.
Оскільки організації пов’язують все більше і більше своїх операційних процесів зі своєю кібер-інфраструктурою, розробка і реалізація ефективної стратегії кібер-безпеки стає ключем до їх здатності захищати свої активи, включаючи репутацію (реноме), інтелектуальну власність (ІВ, Копірайт), персонал і клієнтів .
Хоча багато хто вважає, що їх інвестиції в складні технічні рішення означають, що вони добре захищені від кібер-атак, це тільки частина ефективного захисту. Щоб протистояти новітнім кібер-загрозам, з якими сьогодні стикаються організації, керівники підприємств повинні забезпечити комплексний підхід до кібер-безпеки, адаптований до їх конкретного бізнесу і профілю ризиків, звертаючись не тільки до технічних аспектів їх захисту, але також до людей і елементам організації.