Соціалізм — це економічна і соціальна концепція, яка спрямована на захист прав населення щодо володіння суспільною власністю і природними ресурсами. У більш широкому сенсі, дана концепція передбачає систему управління державою, у якій всі громадяни матимуть рівні можливості, а ресурси будуть розподілені згідно з потребами кожного члена суспільства.
Що таке СОЦІАЛІЗМ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Соціалізм — це альтернативна капіталізму і комунізму модель економічного розвитку держави, при якій виробництво і розподіл ресурсів контролюється безпосередньо суспільством або урядом.
Іншими словами, можна сказати так: соціалізм — це варіант при якому всі люди трудяться і вкладають свою лепту в спільну справу, після чого здобуті блага розподіляються між усіма громадянами. Само собою, що ті, чия праця більш складна і значна, отримуватимуть більше благ, але це не повинно викликати класового дисбалансу в економічному плані.
Слід зазначити, що соціалізм в чистому вигляді, або так званий «Утопічний соціалізм» не існує в природі, оскільки дана концепція, як і комунізм базується на існуванні утопічного ідеального суспільства. У сучасних реаліях, безліч соціалістичних ідей дійсно ефективно працюють, але все це діє у зв’язці з вільною ринковою економікою та іншими соціальними і економічними концепціями.
What is Socialism and who are Socialists? Read this article in English.
У якості основи соціалізму як концепції, може виступати головна мантра прихильників даного соціально-економічного напрямку. Вона звучить так: «Від кожного по здібності, кожному по його праці». Це означає, що суть соціалізму полягає в припущенні про те, що всі люди за своїм характером налаштовані на кооперативну роботу, за яку вони будуть отримувати свою частку від загального блага. Також слід зазначити, що ідеологія соціалізму містити і турботу про тих, хто не здатний працювати через певні причини. Це можуть бути діти, інваліди, пенсіонери, і так далі. Фінансове навантаження щодо забезпечення даних верств населення, рівномірно розподіляється між усіма працездатними громадянами.
У підсумку можна сказати, що ідеєю соціалізму є створення суспільства, в якому буде відсутня класова нерівність, всі верстви населення будуть захищені і забезпечені всім необхідним. В ідеальному варіанті, практично всі основні потреби громадян повинні бути безкоштовними або практично безкоштовними. Це: освіта, медицина, транспорт, культурний відпочинок і так далі.
Ознайомившись із суттю концепції, можна сміливо сказати, що сама ідея створення подібного суспільства, звичайно дуже приваблива, але на жаль вона не може повноцінно та ефективно працювати в комплексі. Річ у тому, що як вже говорилося раніше, розрахунок робиться на вже існуюче ідеальне в моральному і соціальному плані суспільство. Насправді все відбувається трохи не так. Люди, за своєю природою не готові задовольнятися тим що мають, і завжди прагнуть мати більше. Вони потребують самореалізації та визнання.
Ще одним фактором не на користь чистого соціалізму, є конкурентоспроможність. Річ у тім, що саме конкуренція притаманна вільному ринку стимулює розвиток наукового прогресу.
Проте, не дивлячись неможливість побудови утопічного соціалізму, багато принципів були взяті на озброєння і успішно використовуються у розвинених країнах, і тих що розвиваються. Так, наприклад, у багатьох країнах можна отримати безкоштовно: першу медичну допомогу, початкову освіту, соціальні виплати по безробіттю, і інші послуги. Слід зазначити, що деякі благополучні країни, які торгують природними ресурсами, вводять для своїх громадян системи безумовного доходу, що передбачає постійні фінансові виплати у якості частки з продажу цих ресурсів.
Оскільки соціалізм, це досить глобальна, але недосяжна в повному вигляді концепція, то вона має масу різних форм. Серед основних можна виділити наступні:
- Демократичний соціалізм;
- Революційний соціалізм;
- Ринковий соціалізм;
- Лібертаріанський соціалізм;
- Зелений соціалізм;
- Християнський соціалізм;
- Утопічний соціалізм.
У даній моделі розвитку передбачається що основні засоби виробництва будуть знаходитися під управлінням уряду обраного демократичним шляхом. Влада розподіляє загальні стратегічні товари і послуги, такі як громадський транспорт, житло й енергетику. На вільному ринку дозволяється поширювати споживчі товари.
Ця форма передбачає повне знищення будь-яких проявів капіталізму. Всі виробництва належать працівникам (державі) і керуються за допомогою централізованого планування.
В цьому випадку, виробництва належать робітникам, які розподіляють прибуток між собою. Продукція реалізується на вільному ринку.
Суть даної концепції полягає в упевненості в тому, що з часом капіталізм еволюціонує в соціалізм на підставі прагнення суспільства до єдності та турботи про всіх.
Це соціалістична економіка, яка високо цінує підтримку природних ресурсів. За ідеєю таке може бути можливим завдяки державній власності великих корпорацій. Виробництво буде зосереджено на тому, щоб у кожного було достатньо тільки дійсно необхідних благ.
Дана концепція побудована на християнській вірі в братерство і загальні цінності, що в деякому сенсі схоже з ідеєю соціалізму.
Це скоріше мрія про рівність, ніж конкретний план. Подібні ідеї виникли ще на початку 19-го століття до епохи індустріалізації. В теорії, ідеальне суспільство мало бути створено шляхом ряду соціальних експериментів, але на жаль поки не існує втішних результатів.
Як вже неодноразово згадувалося вище, ідеального функціонуючого соціалістичного суспільства в повному розумінні цього слова, не існує. Проте, існують країни, в яких багато концепцій успішно реалізовано і приносять людям реальне благо. Так самими соціалістичними країнами є:
- Китай;
- Данія;
- Фінляндія;
- Нідерланди;
- Канада;
- Швеція;
- Норвегія;
- Ірландія;
- Нова Зеландія;
- Бельгія.
Як можна помітити, що в даному списку присутні досить розвинені в економічному плані держави, які можуть дозволити собі впроваджувати різні програми щодо соціального захисту громадян. З цього можна зробити висновок, що на цю мить, ідеальним варіантом для суспільства є симбіоз існуючого капіталізму і м’якого соціалізму.