Сексизм (Sexism) – це термін, яким заведено називати процес дискримінації однієї людини або соціальної групи за статевою ознакою. Саме слово «СЕКСИЗМ» походить від латинського «sexus», що буквально перекладається як — стать (статева приналежність).
Що таке СЕКСИЗМ — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Сексизм — це упереджене або вороже ставлення до людей певної статі. Іншими словами, можна сказати, що сексизм, це набір стереотипних поглядів та переконань про те, що одна стать перевершує іншу за низкою будь-яких параметрів.
Слід зазначити, що сексизм не є якимось окремим видом дискримінації, і він не виник у вакуумі. Причиною появи подібних переконань, послужили різні стародавні і вже не актуальні патріархальні (іноді матріархальні) погляди, засновані на різних релігійних або філософських течіях. Так, наприклад, можна помітити, що християнство і особливо іслам чітко розділяють ролі жінок і чоловіків. Подібні розмежування існують так чи інакше і в інших релігіях.
У сучасному розумінні, термін «сексизм», найчастіше застосовується стосовно дискримінації жінок. Таким чином, чоловіча половина населення підтримує панування патріархату, що в свою чергу принижує роль і статус жінок у суспільстві. Саме подібні стереотипні погляди та упереджене ставлення до жінок поклали початок руху феміністок, які почали боротися за рівноправність між статями. На щастя, сучасне суспільство стає все біліше світським і відходить від середньовічних традицій і переконань, що дозволяє на законодавчому рівні викорінювати більшість сексистських проявів.
What is Sexism? Read this article in English.
Що таке ЗВОРОТНИЙ СЕКСИЗМ?
Зворотний сексизм — це термін який застосовується щодо дискримінації чоловіків з боку жінок. Хоча подібні випадки не несуть масовий характер, але і таке трапляється, особливо, коли мова заходить про прийняття на роботу, де переважно працюють жінки.
Сексизм приклади. Прояви та форми сексизму.
Варто відзначити, що існує величезна безліч різних прикладів прояви сексизму по відношенню як до жінок, так і до чоловіків. Ми ж постараємося привести тільки найочевидніші і поширені, а саме ті, з якими багато людей найвірогідніше стикалися в повсякденному житті. Тож почнемо:
- Стереотип або переконання про те, що жіноча доля, це домашнє господарство і виховання дітей;
- Моральне переконання: чоловікові не соромно мати безліч сексуальних партнерів до шлюбу, жінці в свою чергу це не додає поваги;
- Переконання в тому, що саме чоловік повинен утримувати сім’ю;
- Переконання в тому, що жінки не здатні виконувати таку ж роботу, як і чоловіки;
- Переконання в тому, що армія, це не місце для жінок;
- Стереотипна впевненість в тому, що після розлучення, дитині буде краще саме з матір’ю;
- Відмінності в пенсійному віці;
- Перешкоди в просуванні кар’єрними сходами (наприклад, існують посади, які жінки не можуть займати, з необґрунтованих причин);
- Більш низька оплата праці для жінок;
- Дрес-код (заборона на носіння того або іншого одягу, особливо, це актуально в мусульманських країнах).
Крайньою формою сексизму є женоненависництво. По суті, це переконання в тому, що жінка далеко не рівня чоловікові. Так подібні прояви виливаються в жорстокість у вигляді сімейного насильства, зґвалтування, і інші знущання над жінками. Дана ідеологія передбачає, що жінка, це всього лише власність або людина другого сорту, а її індивідуальність не має значення. Як приклад жінконенависництва, можна привести варіант, де жінка, яка є жертвою зґвалтування, буде сама визнана винною, оскільки, була занадто зухвало одягнена.