Реституція – це термін, який означає акт відновлення справедливості шляхом приведення сторін у початковий стан (статус-кво). Даний термін застосовується в різних сферах права, і всюди має таке ж значення.
Основною метою реституції є досягнення справедливості та недопущення незаконного збагачення однієї зі сторін.
Якщо справа стосується кримінального права, то реституція є природним процесом. Якщо є можливість достовірно встановити потерпілу особу, то суддя зобов’яже відповідача відшкодувати втрачене майно.
Сусід алкоголік, на ім’я Вася, поцупив з вашого гаража бензопилу «Дружба». Васю спіймали, і будуть судити за крадіжку. На суді Васю зобов’яжуть повернути вам бензопилу або компенсувати її вартість в фінансовому еквіваленті.
У цивільному праві за допомогою реституції вирішуються суперечки з приводу виконання умов угоди. Це означає, що якщо один з учасників договору не виконав своїх зобов’язань, і з цієї причини друга сторона зазнала фінансових втрат, то вона має право на компенсацію даних збитків.
Також реституція застосовується до повернення справжнім власникам їх майна вивезеного або забраного під час воєн. Таким прикладом можуть послужити повернення цінностей які були вивезені в Німеччину під час Другої світової війни.