Плагіат – це термін яким заведено називати акт присвоєння чужої роботи або ідеї з метою отримання власної матеріальної або нематеріальної вигоди. Так під подібне запозичення може потрапляти письмовий матеріал, усне мовлення, твори образотворчого мистецтва, музика, наукові роботи і так далі. Також можна сказати, що плагіат – це використання у своїх цілях чужого матеріалу, захищеного авторським правом (Копірайтом).
Простими словами, Плагіат – це крадіжка або кажучи м’якше «запозичення» матеріалу у справжніх авторів або правовласників. Як правило, плагіатори використовують запозичений матеріал видаючи його за свій, сподіваючись, що реальний автор не дізнається про порушення його прав. Так досить часто ми можемо:
Зазвичай, до плагіату можна віднести наступні дії:
Слід зазначити, що авторське право в більшості випадків передбачає відсутність покарання за використання запозиченого матеріалу. Як правило, якщо вказати справжнє джерело звідки було взято матеріал або його фрагмент, то правових наслідків можна уникнути. Але, існують і винятки, пов’язані з ексклюзивними авторськими правами, що не допускають абсолютно ніякого використання робіт або ідей, без попереднього узгодження з авторами. Наприклад, законодавством заборонено знімати фільми або робити ігри по всесвіту «Володаря Перснів», не маючи на це дозволу від правовласника. Порушення цієї заборони може спричинити судові позови і величезний штраф. Проте даний жорсткий критерій застосується в основному до комерційних продуктів. На різні фанфіки, що поширюються всередині фендомів, правовласники зазвичай закривають очі не пред’являючи позовів.
Отже, розібравшись в тому, що власне являє собою плагіат, перейдемо до того, яким він буває. В першу чергу слід відзначити, що плагіат ділиться на 2 основні форми, це:
Музичним плагіатом заведено називати використання музики або текстів пісень, захищених авторським правом, без згоди правовласника. Слід зазначити, що плагіатом буде вважатися не тільки повне копіювання усього твору, а й використання його окремих частин: куплетів, музичних уривків або основної мелодії.
За аналогією з музичним плагіатом, літературний, полягає в запозиченні у інших авторів різних ідей та концепції твору. Так плагіатори можуть копіювати світи, характерні риси персонажів та навіть сюжетні лінії, попередньо додавши кілька правок і змінених деталей.
До плагіату в інтернеті, відноситься незаконне використання на своєму сайті такого контенту, як: письмові матеріали, фотографії та графіка, відео і аудіо. Слід зазначити, що скоріш за все, даний вид плагіату є найпоширенішим, оскільки щодня на тисячах сайтів публікуються абсолютно не авторські і неунікальні статті без вказівки реального джерела.
До цієї категорії входить плагіат, пов’язаний з привласненням різних наукових або освітніх робіт. Так часто можна почути, що чиясь докторська дисертація є плагіатом на більш ранню роботу. Більш простим прикладом може послужити система скачування з інтернету готових рефератів школярами. Природно, що в таких випадках реальне авторство змінюється на власне, і нібито унікальна робота здається викладачеві.