Нуар (Noir) – це «жанр» у літературі, коміксах або кіно, який дуже складно віднести в якісь конкретні рамки. Оскільки формальне визначення є досить розмите, то що б зрозуміти суть даного стилю необхідно розібратися у всіх його аспектах.
Що таке НУАР – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Нуар – це специфічний «жанр» творчості, що візуально характеризується темними відтінками, брутальністю та депресивною атмосферою.
What is Noir? Read this article in English.
Походження слова «НУАР».
Саме слово Нуар, прийшло до нас з французької мови, та дослівно перекладається як – «чорний». В контексті кінематографа, воно має визначення – «чорне кіно». І саме французи ввели це поняття для категорії фільмів, що відрізняються від усіх інших великою кількістю темних кадрів та цинізмом в сюжетній лінії. Насправді з приводу терміну нуар, критики не можуть дійти згоди. Ніхто не може однозначно сказати, жанр це, чи візуальний стиль який задає тон та настрій твору.
Основні ознаки нуарних фільмів:
- Фільм знятий в чорно-білому стилі (можливі відступи від правила);
- Дії відбуваються в пронизаному дощем та туманом міському середовищі зі старими будівлями;
- Неонові вивіски та мерехтливі ліхтарі, велика кількість тіней;
- У місті панує атмосфера злочинності, гріха та корупції, повна безнадія;
- Обов’язково в сюжеті присутня фатальна жінка;
- Головний герой часто має складний характер та долю, він знаходиться у конфлікті з суспільством та мораллю;
- У фільмі досить часто використовуються флешбеки;
- Перспективи головних героїв не передбачають нічого доброго.
Варто відзначити, що дані критерії, є досить умовними. Наприклад, нуарная картина може бути не чорно-білою, а кольоровою. Як і всі види мистецтва, нуар розвивається. Існує «пізній нуар» та «нео-нуар», в яких одні ознаки змінюються іншими.
Найпоширеніший сюжет нуарних фільмів приблизно такий:
Пошарпаний життям детектив, з крутою вдачею та проблемами з випивкою, працює у потопаючому в гріхах місті. До нього приходить фатальна жінка з жахливою проблемою, що загрожує смертю. Далі починається перипетія з розслідуванням, напруженими ситуаціями, великою кількістю насильства і непередбачуваними сюжетними поворотами. Найчастіше, це не закінчується хепі-ендом, і в фіналі буде драматична розв’язка. Зараз даний стиль використовується не дуже часто, але картини зняті в даному жанрі знаходять своїх фанатів і поціновувачів.
До сучасних нуарних фільмів можна віднести:
- Місто гріхів «Sin City» (2005 рік);
- Макс Пейн «Max Payne» (2008 рік);
- Темне Місто «Dark City» – неоднозначний фільм в жанрі фантастики, та знятий в нуарном стилі. Рекомендуємо до перегляду любителям трилогії «Матриця». Саме даними фільмом надихалися брати (вже сестри) Вачовскі, при створенні культової Матриці.
Класичні нуарні фільми:
- Мальтійський сокіл «The Maltese Falcon» (1941 рік);
- Подвійна страховка «Double Indemnity» (1944 рік);
- Листоноша завжди дзвонить двічі «The Postman Always Rings Twice» (1981 рік).