Нарцисизм – це термін, що використовується для опису психологічного стану людини, одержимої власною особистістю та тілом.
Що таке НАРЦИСИЗМ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Нарцисизм – це своєрідна риса характеру людини, суть якої полягає у гіпертрофованій самозакоханості та одержимості власною персоною.
У більшості випадків, ця властивість характеру притаманна практично всім людям, тою чи іншою мірою. Так, наприклад, багато людей можуть вважати себе привабливішими ніж інші, і в цьому власне немає нічого поганого, але існують і крайні форми нарцисизму, коли дана риса характеру виходить за рамки нормальності. У психології та психіатрії, термін нарцисизм використовується для визначення деяких серйозних розладів психіки людини, таких як Нарцисичний розлад особистості й тому подібних.
На замітку: нарцисизм (у крайній формі) у чоловіків спостерігається набагато частіше ніж у жінок.
Етимологія (походження) терміну нарцисизм.
Своїм походженням, термін зобов’язаний персонажу з грецької міфології, а саме Нарцису. Згідно з міфом, Нарцис був красивим зарозумілим та самозакоханим юнаком. Одного разу він побачив власне відображення у воді та настільки закохався у себе, що не міг відірватися від зображення свого обличчя на водній гладі. У підсумку, він так і помер від голоду дивлячись на своє відображення.
У психології, цей термін почали застосовувати після його використання Зигмундом Фрейдом.
Ознаки нарцисизму. Хто такі нарциси і в чому полягає суть їх натури?
До основних ознак нарцисизму можна віднести:
- Перевага і контроль;
- Гіпертрофована потреба в увазі;
- Перфекціонізм;
- Відсутність особистої відповідальності;
- Неповага до чужого особистого простору або думки;
- Мінімум емпатії;
- Міркування на рівні емоцій;
- Почуття страху та сорому;
- Проблеми з почуттями та взаємовідносинами.
Перевага і контроль.
Світосприйняття нарцисів, не передбачає напівтонів. Є завжди тільки дві грані: добре і погано, правильно і неправильно, чудово або нікчемно. Так ось, вони завжди повинні займати домінуючу та найкращу позицію. Вони всюди повинні бути кращими, найбільш правильними, найкомпетентнішими і так далі. А ще, нарциси просто обожнюють контролювати все і вся. Почуття контролю над чимось або кимось, приносить їм відчуття переваги.
Гіпертрофована потреба в увазі.
Нарциси маніакально потребують уваги з боку інших людей, навіть якщо мова йде про найпростіші та побутові речі. Крім простої уваги до їх персони, нарциси постійно потребують похвали і не терплять навіть об’єктивну критику.
Перфекціонізм.
Нарцисам життєво необхідно, щоб все в їх оточенні було досконалим. Вони вважають, що повинні бути досконалими, і все що їх оточує, повинно відповідати їх досконалості. А оскільки світ зазвичай не відповідає очікуванням, це часто викликає щире невдоволення і навіть гнів у нарцисів.
Відсутність особистої відповідальності.
Попри те, що нарциси люблять все контролювати, вони ніколи не хочуть відповідати за наслідки, якщо щось пішло не так. Тут річ у тім, що вони вважають себе ідеальними, а «ідеальні», не можуть допускати помилок. З цього випливає, що в невдачі винен хтось інший, і саме на нього потрібно перекласти провину.
Неповага до чужого особистого простору або думку.
Нарциси схильні вважати, що оскільки вони кращі за інших, то все по праву належить їм, і їхня думка – найважливіша. По суті, вони як діти. Вони можуть з легкістю вторгатися в чужий простір, і потім щиро не розуміти, чому всі цим не задоволені.
Мінімум емпатії.
Рівень емпатії у нарцисів дуже низький. Вони зациклені на своїй персоні та просто не можуть перенестися на місце іншої людини, щоб відчути глибину її переживань.
Міркування на рівні емоцій.
Логічне міркування – не сильна сторона нарцисів. Вони більше схильні до емоційних сплесків і особистих бажань. Так, наприклад, якщо нарцис хоче купити собі новий дорогий телефон, то йому буде абсолютно байдуже, що його близькі через це будуть місяць умовно голодувати. Прямий зв’язок з найчистішим егоїзмом.
Почуття страху і сорому.
Все життя нарциса, мотивоване і підживлюється страхом. Вони постійно бояться бути висміяними, відстороненими від соціуму або стати неправильними.
Проблеми з почуттями та взаємовідносинами.
Через нездатність зрозуміти почуття інших людей, нарциси не можуть по-справжньому любити або емоційно спілкуватися з іншими людьми. По суті, вони емоційно сліпі та самотні. Це робить їх емоційно спраглими. Коли одні відносини їх більше не задовольняють, вони відразу заводять нові в надії перекрити спрагу нормальних людських взаємин. Точно така ж історія й у сфері роботи. Нарциси просто не можуть працювати в команді, оскільки, не розуміють потреб інших людей.
3 Comments
У людей-нарцисів (або краще сказати нелюдей) взагалі не є емпатії…вона відсутня в їх лімбічній системі. Вони жруть емоції людей які поруч з ними.
Чудовий опис нарцисизму. Я просто впізнала в описі деяких своїх знайомих. І багато що прояснилося. Хоч і прикро стало, зате все чітко і ясно. Дякую!
На мою скромну думку, найкращий приклад нарцисизму в Україні, це люся арістовіч. Рідко коли, навіть в нашому мас-медіа, побачиш такого егоцентричного нарциса, гібриса. Якого так легко прийняла недалека більшість, як і такого ж карлика…