Меркантильність – це слово, яким заведено описувати специфічну рису людського характеру, пов’язану з гіпертрофованою жагою отримання особистої вигоди, дріб’язковістю та жадібністю. Сам по собі, термін «меркантильність» прийшов до нас з французької та італійської мов – (mercantile), що буквально перекладається як: корисливий або торговий. Відповідно, людину яка володіє даною рисою характеру, заведено називати – «меркантильною людиною».
Що таке МЕРКАНТИЛЬНІСТЬ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Меркантильність – це прагнення людини отримувати з усіх ситуацій особисту вигоду, як матеріальну, так і нематеріальну. Іншими словами, можна сказати, що меркантильність – це життя за розрахунком, життя заради особистої вигоди, життя, наповнене лицемірством, егоїзмом та ханжеством. Так, наприклад, яскравим представником меркантильності, є шлюби або відносини за розрахунком, де один з партнерів імітує наявність почуттів, натомість отримуючи матеріальні блага. Погодьтеся, подібні ситуації далеко не рідкість та можуть навіть вважатися досить банальними.
Проте слід зазначити, що попри настільки непривітний опис даної риси характеру, певний рівень меркантильності притаманний практично всім людям. Вся суть полягає в тонкій грані, між патологічною меркантильністю та здоровим прагматизмом. Само собою, що в реаліях сучасного світу, всім людям доводиться виживати в умовах жорстокої конкуренції, і фінансове благополуччя є невід’ємною частиною хорошого життя. І все ж, далеко не все в цьому світі можна купити за гроші. Так, наприклад, справжню дружбу, любов, відданість та інші важливі для будь-якої соціальної істоти аспекти, просто неможливо купити. Імітацію – так, але ніяк не щирість.
З цього можна зробити висновок, що досить непогано дбати про свій добробут, але не можна перегинати палицю та будувати все своє життя виключно на фінансовій вигоді. Як правило, шлях меркантильних людей – це шлях самотності, оскільки, в гонитві за вигодою губляться дійсно важливі потреби.
На замітку: Як правило, така риса характеру, як меркантильність, більше притаманна жінкам ніж чоловікам. Скоріш за все подібна диспропорція викликана саме сучасною парадигмою сприйняття жінок, та й самим становищем жінок в історії. Хоча, з цього приводу одностайної думки не існує, а факт залишається фактом: жінки більш меркантильні ніж чоловіки. І немає тут ніякого сексизму, просто спостереження. До того ж, сучасні чоловіки – постійно скорочують дистанцію.
Ознаки меркантильності.
Як не дивно, але меркантильних людей досить складно розпізнати, на перший погляд. Вся річ у тім, що більшість їхніх планів з отримання вигоди, зав’язані саме на імітацію щирості. Хоча бувають і винятки, які відкрито заявляють про те, що нічого крім вигоди їх не цікавить. Але це рідкість. І все ж, розпізнати меркантильну людину можна за такими ознаками:
- Меркантильні люди завжди виявляють цікавість до доходів та витрат інших людей;
- Всі інтереси та мрії меркантильних людей зав’язані на фінансах та особистому добробуті;
- Меркантильні люди, завжди віддають перевагу обираючи в супутники життя або друзі, тільки забезпеченим і статусним людям;
- Матеріальні блага, як правило, завжди мають вищий пріоритет, ніж хороші відносини з оточуючими;
- Альтруїзм – це чуже поняття для меркантильних людей (вони нічого не роблять просто так);
Причини меркантильності.
Досить складно сказати, що саме стимулює розвиток даної риси характеру. Але, на цей рахунок існує кілька досить правдоподібних теорій.
Виховання.
Не секрет, що більшість якостей та моральних векторів розвитку людини, передаються від батьків до дітей. Якщо батьки виховували своє чадо, прищеплюючи йому любов тільки до тих благ, які безпосередньо пов’язані з фінансами, то результат на жаль передбачуваний. Дитина, швидше за все, виросте меркантильною людиною. Ще цікавіша ситуація з вихованням саме дівчат. Багато батьків, піклуючись про добробут своїх дочок, нав’язують їм ідею про те, що майбутній обранець повинен бути виключно фінансово заможною людиною. Так би мовити, принцом на білому коні (німецького виробництва і з шести літровим двигуном). Ну а почуття, це вже другорядне. У такій турботі з боку батьків природно є певна логіка, але практика показує, що це далеко не найкращий спосіб виховати хорошу людину. І в першу чергу, це позначається на самих дітей.
Суспільство.
Ще одним дуже важливим чинником у розвитку меркантильності, є саме суспільство, просочене прагненнями до фінансової успішності. Якщо уважно глянути на сучасне інформаційне поле, то можна помітити, що практично всі пропаговані цінності зав’язані виключно на матеріальних благах. І по-великому рахунку, це дуже природно. Прагнення до розкоші та добробуту закладені в нашій людській натурі, але далеко не всі, здатні розставляти вірні пріоритети. На жаль, але для багатьох, фінансові аспекти в рейтингу особистих пріоритетів займають більш домінантні позиції, ніж щирі взаємини.
У підсумку про меркантильність:
Меркантильність – це дуже погана та деструктивна якість, що руйнує життя людини, роблячи її самотньою, навіть якщо вона, цього ще не усвідомлює. З цією рисою характеру, дійсно потрібно боротися. (Авторське ІМХО)