Консенсус — це досягнення згоди між конфліктуючими учасниками в ході конструктивної дискусії. Найчастіше цей термін зустрічається в офіційно-діловій лексиці. З його допомогою висвітлюють питання зі сфери політики та соціології. Також досить часто слово «консенсус» зустрічається в юридичній термінології. Консенсус — це спосіб вирішення конфлікту, і саме він дуже часто зустрічається в практиці різних країн світу.
Що таке КОНСЕНСУС — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Консенсус — це домовленість чи досягнення угоди між людьми, чиї погляди та думку кардинально відрізняються.
Даний термін може мати два значення, які стосуються вирішення конфліктів:
- Перше значення консенсусу — процес досягнення угоди;
- Друге значення консенсусу — кінцевий результат, тобто, момент, коли учасники суперечки домовилися.
Як досягти консенсусу та вирішити конфлікт?
Як і будь-який метод, консенсус має свій інструментарій. Головним інструментом при виборі консенсусу для вирішення конфлікту є застосування конструктивного діалогу.
Конструктивний діалог — це серйозна розмова на серйозну тему, яка будується на логіці, та на «тверезих» поглядах на реальність. Такий інструмент є дуже ефективний для досягнення консенсусу. Його суть полягає в тому, що опоненти, застосовуючи конструктивний діалог, вирішують питання, яке їх хвилює, приходять до єдиної думки та підтверджують рішення конфлікту спільною згодою.
Які повинні бути умови для досягнення консенсусу?
Є дві умови, яких необхідно обов’язково досягти, щоб можна було стверджувати про досягнення консенсусу:
- Відсутність прямого заперечення;
- Можливість зайняти нейтральну позицію, яка не впливає на рішення.
Перша умова — обов’язкова. Консенсус — це відсутність прямого заперечення. Якщо хоча б один учасник діалогу висловлює думку, що суперечить бажаному, тобто «проти», значить, угоди не було досягнуто. Ця умова відрізняє консенсус від демократичного голосування, суть якого в тому, що думка приймається більшістю голосів, а меншість залишається в збитковому становищі. У разі домовленості шляхом досягнення консенсусу, людей незадоволених результатом практично немає.
Друга умова дає можливість не погоджуватися з загальноприйнятою думкою, але досягти такого результату, коли можна зайняти нейтральну позицію. Позицію, що не викликає протиріч, залишаючи пасивність у прийнятті рішення. При нейтралітеті, домовленість вважається досягнутою, розбіжностей немає, а така позиція не впливає на прийняття рішення та втілення його в життя.
У підсумку, головне завдання конструктивного діалогу — досягти згоди всіх учасників, або максимальної згоди між учасниками конфлікту, допускаючи нейтральні позиції.
Основні принципи консенсусу.
Є ряд принципів, які є обов’язковими для досягнення угоди між всіма сторонами суперечки:
- Активність. Причому активними повинні бути всі учасники конфлікту.
- Доступність. Всі питання, які вирішуються, повинні обговорюватися відкрито.
- Всебічність. Прийняті рішення повинні бути зваженими, повністю розглянутими так, щоб враховувалися інтереси кожної конфліктної сторони. Не можна допускати орієнтації на більшість, залишаючи у збитку меншу кількість учасників.
- Рівноправність. Всі сторони конфлікту рівні, немає лідируючого учасника, та кожен може внести свої пропозиції або відмовитися від чужих.
- Спрямованість на результат. В ході дискусії важливо пам’ятати, що її мета — вирішити конфлікт таким чином, який влаштує всіх.
Якщо дотримуватися всіх цих принципів, без винятків, то можна розраховувати, що через певний час, після логічних та «тверезих» роздумів, угода буде досягнута.
Організація консенсусу.
Організувати консенсус досить не складно. Потрібно призначити помічників та координаторів, людей, які будуть виконувати конкретні функції, необхідні для досягнення результату. Успіх дискусії, та в кінцевому результаті — угода між конфліктуючими сторонами, багато в чому залежить від вірної організації перемовин.
Потрібно підібрати людей, які зможуть якісно виконувати різні функції. Є чотири головних персони, які виконують ролі:
Функції помічників та координаторів:
- Функція фасилітатора повинна бути у людини з нейтральною позицією в суперечці. Завдання цієї людини — бути посередником, тобто стежити за тим, як просувається розмову. Стежити, щоб всі учасники були активними, та відповідати за те, щоб прийняте рішення було спільним та влаштовувало обидві сторони конфлікту;
- Функція таймкіпера – полягає в тому, щоб керувати регламентом перемовин, та стежити за тим, щоб усі учасники діалогу змогли висловити свої пропозиції;
- Роль емпата — одна з найважливіших. Навіть з огляду на серйозність дискусії, і те, що діють певні правила, умови та регламент, завжди є ризик виникнення конфлікту. Оскільки проблему вирішують сторони з абсолютно різними позиціями, емоції можуть взяти верх. Завдання емпата — стежити за емоційним кліматом, та заздалегідь припиняти можливе виникнення конфліктів;
- Функція секретаря – полягає в веденні офіційного протоколу ходу перемовин.
Додаткові інструменти що використовуються в процесі перемовин.
Щоб скоротити час, та швидше вирішити існуючі проблеми, можуть використовуватися кольорові картки або невербальні сигнали — жестикуляція.
Стандартне позначення карток. (У звичайній ситуації кольорів всього 3):
- Червоний;
- Жовтий;
- Зелений.
Червоний колір означає незгоду учасника в тому, як рухається сам діалог. При заклику досягти згоди, червоний означає, що це рішення не влаштовує, і сторона може запропонувати краще, яке вирішить конфлікт.
Жовтий колір — це бажання доповнити того, хто виступав або відповісти на запитання. В ході голосування — жовтий означає нейтральну позицію, тобто учасник утримався або бажає висловитися.
Зелений колір в ході обговорення означає бажання виступити, отримати слово. В ході голосування — це згода, значить, що рішення влаштовує.
Жестикуляція, це теж ефективний спосіб заощадити час і висловити свою думку. По суті, на початку обговорення, учасники можуть домовитися між собою про невербальних сигналах, які допоможуть швидше реагувати на хід дискусії.
Як досягти консенсусу: алгоритм.
Алгоритм дій складається всього з декількох пунктів та має циклічний характер. Якщо учасники не можуть домовитися, все починається спочатку до того моменту, поки згода буде досягнута. Алгоритм включає всього 4 пункти:
- Порядок денний.
- Обговорення конфлікту або конфліктів.
- Формулювання варіантів вирішення проблем.
- Заклик до консенсусу.
Якщо четвертий пункт не спрацьовує, і домовленості не сталося, то необхідно сформулювати нові пропозиції, після чого потрібна корекція рішення відповідно до нової інформації, і знову заклик до консенсусу. Так триватиме доти, поки рішення не задовольнить всіх членів групи. Вони повинні дати згоду або зайняти нейтральну позицію. В ідеальному варіанті — всі задоволені досягнутим результатом. Навіть при наявності нейтральних позицій, це один з найефективніших варіантів вирішення спірного питання.
Віртуальні збори та консенсус.
Сьогодні багато зустрічей складно провести реально. Це пов’язано з нестачею часу, відстанню та іншими факторами. Тому, часто навіть серйозні питання вирішуються в режимі онлайн, з використанням інтернету. Досягти консенсусу на віртуальних зборах так само реально. По суті, всі правила, принципи, умови та допоміжні засоби залишаються тими ж. Але є і відмінності.
Оскільки учасники в ході обговорення будуть знаходитися далеко один від одного, потрібно заздалегідь, ознайомити всіх з конфліктною ситуацією, необхідною для кожного інформацією, правилами групи і так далі. Далі йде етап розгляду пропозицій. Для цього вибирається будь-який зручний спосіб зв’язку, який можуть використовувати всі учасники дискусії. Висловлену думку потрібно згрупувати, зробити резюме. Підсумувати можна відразу, або відправити всім підсумки поштою. Кожну пропозицію необхідно розглянути, визначивши переваги та недоліки. Функції залишаються тими ж. Фасилітатор повинен підвести підсумки та закликати внести пропозиції. Ці пропозиції варто опублікувати, щоб кожен міг вносити правки. Далі необхідно перевірити згоду всіх сторін та реалізувати прийняте рішення.
У підсумку про консенсус:
Консенсус — це сучасний, популярний та ефективний спосіб вирішити конфлікт будь-якої складності.