Халяль (Халал, Halal) – це арабський термін, який в ісламському праві використовується для визначення дозволених з точки зору Корану продуктів або дій. Буквально слово «халяль» арабською мовою означає «дозволене» або «законне».
Простими словами, Халяль – це термін, який означає що даний продукт, напій або дія відповідає всім нормам ісламської традиції. Іншими словами, можна сказати що халяль – це те, що дозволено мусульманину і не заперечує релігійній парадигмі. Все те, що не підпадає під визначення «халяль», найчастіше є – «харам» (забороненим).
Попри те, що термін «халяль» має досить широке застосування, людям в більшості випадків звично асоціювати його саме з кухнею і дієтичними законами мусульман. Ті хто вже знайомий з правилами кошерної кухні іудаїзму можуть помітити деяку схожість. Так наприклад, мусульмани, як і євреї не вживають в їжу свинину і м’ясо хижих тварин. Проте, не всі кошерні продукти є халяльними. Наприклад, продукти що містять в собі желатин виготовлений з кісткового мозку, яловичих кісток і ті в яких є яловичий жир, можуть бути кошерними, але не халяльними. У певному сенсі, дієтичні закони мусульман є більш суворими і вони завжди базуються на релігії. За аналогією з кошерними, халяльні продукти в магазинах маркуються спеціальними знаками.
Насправді список халяльних продуктів дуже великий, але також слід розуміти, що існує маса всіляких нюансів, від яких залежить те, чи буде конкретний продукт халяль або ні.
Як можна було вже здогадатися, в списку дієтичних правил мусульман, пильна увага приділяється саме продуктам тваринництва і конкретно м’ясу. Так для того, щоб м’ясо вважалося халяльним слід дотримуватися кількох основних правил:
Говорячи про вживання халяльних продуктів, в першу чергу хочеться відзначити, що всі вони є натуральними і корисними для функціонування людського організму. Завдяки жорсткому зводу правил, халяльні продукти завжди є еталоном чистоти, свіжості і якості. Таким чином, попри релігійні уподобання і вірування, вибір на користь халяльних продуктів є досить розумним.