Кошерна їжа (продукт) – це та їжа, яка відповідає давнім єврейським дієтичним законам – Кашрут. Саме слово Кошерний можна трактувати як: правильний або відповідний. Відповідно їжу яка відповідає всім правилам Кашрута, називають «кошерною їжею» – «здоровою їжею».
Що таке Кашрут, Кошерний і Кошерна їжа – простими словами.
Як вже стало зрозуміло з першого абзацу, слово «кошерний» означає, що той чи інший продукт є хорошим і придатним для вживання євреями з точки зору їх релігійного світогляду. Але для того, щоб зрозуміти чому одні продукти вважаються кошерними, а інші ні, нам варто розібрати дану концепцію на прості складові.
Отже, ми вже знаємо, що поняття «кошерний», походить від зводу правил – Кашрут. У свою чергу, Кашрут відповідає законам прописаних в Галасі. Для повноти розуміння розглянемо, що означають ці терміни.
Що таке Галаха.
Галаха – це звід юдейських законів, які регулюють абсолютно всі аспекти життя євреїв аж до сімейного життя, релігії, соціальної поведінки і навіть харчування. Простими словами, можна сказати, що це своєрідна інструкція, де написано, що і як робити, щоб прожити життя правильно.
Що таке Кашрут.
Кашрут – це термін (список правил) з вищезгаданого зводу правил, який визначає придатність чи непридатність чого-небудь. Даний список правил є дуже великим і містить в собі безліч елементів з різних релігійних джерел. Саме тому, деякі правила є досить спірними. Що у свою чергу призводить до того, що одні єврейські громади вважають деякі продукти кошерними, а інші вважають їх не кошерними. Проте, не дивлячись на відмінності в поглядах заведено дотримуватися загальних правил.
Кашрут – основні правила. (Закони кошерності):
- Деякі тварини не можуть бути з’їдені взагалі. Це обмеження включає в себе плоть, органи, яйця і молоко заборонених тварин;
- Тварини, яких дозволено їсти, повинні бути вбитими відповідно до єврейських законів;
- Вся кров з м’яса тварин чи птиці повинна бути вилучена;
- Не всі частини дозволених тварин можна вживати в їжу;
- Фрукти і овочі дозволені, але про всяк випадок слід уточнювати чи є даний продукт в списку дозволених;
- М’ясо не можна їсти з молочними продуктами;
- Овочі, фрукти, зерно і яйця можна їсти як з м’ясом, так і з молоком;
- Риба – продукт спірний. Залежно від громади її дозволено або заборонено їсти з м’ясом або молоком;
- Посуд, який вступає в контакт з м’ясом, не може використовуватися з молочними продуктами і навпаки;
- Посуд, який вступив в контакт з не кошерною їжею, не може використовуватися з кошерної їжею. (2 останніх правила застосовні тільки до області де відбувався контакт поки їжа була гарячою);
- Виноградна продукція, вироблена не євреєм, не може бути з’їдена або випита.
- Кошерні і некошерні (заборонені) тварини.
Відносно того, яких тварин можна вживати в їжу, а яких не можна, існує маса правил. Наприклад, найвідомішим з подібних законів, є заборона на вживання свинини. Свиня вважається «нечистою» твариною, відповідно все що з нею пов’язано – їсти не можна. Список всіх тварин, дозволених і заборонених до вживання звичайно ж великий, але ми наведемо основних представників:
Кошерні тварини – це:
- Корова;
- Олень;
- Вівця;
- Коза;
- Курка;
- Качка;
- Гуска;
- Індичка;
- Риба, яка має луску і плавники (тунець, короп і оселедець і тд.).
Не кошерно – це:
- Свиня;
- Кролик;
- Молюски;
- Омари;
- Раки;
- Креветки.
Підводячи підсумки даної невеликої ознайомчої статті, хотілося б все-таки відповісти на питання: «Чому одні продукти стали кошерними, а інші ні?». Точної та однозначної відповіді на дане питання, скоріш за все не існує в природі, оскільки тематика занадто велика. Але, якщо подумати логічно, то можна прийти до наступних висновків. Дані правила були написані дуже давно і в основному вони враховували, як можливості, так і потреби людей того часу з урахуванням регіону проживання. Більшість правил містять в собі елементарні норми санітарної безпеки при харчуванні. З урахуванням того, що клімат Ізраїлю дуже жаркий, здається логічним не вживати в їжу м’ясо тих тварин, яке містить в собі паразитів або швидко псується. Наприклад, та ж свинина може містити в собі величезну кількість паразитів, що обумовлено раціоном її харчування. З цієї аналогії, можна навести аргументи на користь або проти інших продуктів.
Використання терміну «Кошерний» в інших областях.
Термін «кошерно», досить часто можна почути в областях далеких від кухні, харчування, та й від євреїв власне. Річ у тім, що дане слово стало дуже популярним в побутовому мовленні та набуло схвального або осудливого значення того чи іншого предмету розмови. Наприклад, якщо хтось під час розмови скаже фразу типу: «Це зовсім некошерно.», Це буде значити, що йому не подобається обговорювана ідея чи щось таке. За аналогією з цим, вираз: «Це кошерно!», буде значити схвалення.