Фрустрація – це почуття, яке супроводжує переживання перешкод в досягненні цілей; акт перешкоджання чиїмось планам або зусиллям; почуття досади через перешкоди або критику.
Що таке ФРУСТРАЦІЯ – поняття, визначення простими словами.
Простими словами, Фрустрація – це психологічний та емоційний стан, що виникає в ситуаціях, коли людина не може досягти бажаних цілей.
Синоніми слова фрустрація: розчарування, тривожність, безвихідь, зрив.
Фрустрація виникає щоразу, коли очікувані результати (прагнення) не відповідають прикладеним зусиллям. У психології фрустрація – це не обов’язково негативне явище. Стан фрустрації може стати індикатором деяких проблем в житті людей і, в результаті, стати стимулом до змін, мотивом для поліпшення способу життя. Але, коли це призводить до неконтрольованого гніву, обурення, депресії, коли виникає почуття смирення, фрустрація стає руйнівною.
Джерела фрустрації.
У психології виділяють внутрішні та зовнішні джерела виникнення стану фрустрації:
Внутрішні джерела виникнення фрустрації.
Зазвичай пов’язані з розчаруванням, яке виникає, коли ми не можемо мати те, що хочемо, в результаті особистих справжніх або ж надуманих недоліків, таких як невпевненість в собі, страх перед різними типами соціальних ситуацій. Інший тип внутрішньої фрустрації виникає, коли у людини є цілі, що суперечать одна одній.
Зовнішні джерела виникнення фрустрації.
Пов’язані із зовнішніми умовами, такими як фізичні перешкоди, наприклад, інші люди та події, що заважають досягненню наших цілей. Одним з найбільших джерел фрустрації в сучасному світі є відчуття марної трати часу. Зовнішня фрустрація людини неминуча, іноді ми просто нічого не можемо з цим вдіяти. Таке життя. Прийняття її – один із секретів уникнення емоційної фрустрації.
Типи фрустрації.
Всі люди стикаються з різними типами проблем як в особистому, так і в професійному житті. Проблеми та виклики розглядаються як невід’ємна частина життя людей, адже всі ми, незалежно від касти, віросповідання, раси, етнічної приналежності, релігії, статі, вікової групи, рівня освіти, професії, категорії та походження, маємо мрії та завдання, яких необхідно досягти. У цьому процесі ми повинні розуміти, що будемо стикатися з ситуаціями та випадками, які викличуть почуття фрустрації. Ось найбільш поширені типи фрустрації, з якими ми можемо зіткнутися.
- Особиста фрустрація. Люди переживають особисту фрустрацію через особисті проблеми. Ми часто багато чого чекаємо від інших і від себе. Ми хочемо, щоб інші були досконалими, а також боїмося і власних помилок. Але досконалість – не що інше, як міф, тому очікування досконалості безумовно викличе фрустрацію.
- Конфліктна фрустрація. Цей тип фрустрації люди відчувають, коли у них виникають конфліктні ситуації та суперечки. Нині конфлікти трапляються між колегами по роботі, службовцями та керівництвом, між мандрівниками, незнайомцями і так далі. У наші дні люди живуть під таким великим тиском, що він стає причиною конфліктної фрустрації. Сьогодні навіть відбуваються конфлікти між незнайомцями, які ніколи не бачили один одного, не знають один одного, але все ж сваряться через якісь дрібниці. Йдеться про соціальні мережі. Люди сваряться через коментарі. Це теж стає причиною конфліктної фрустрації. Після суперечки люди розчаровуються і псують весь свій день, думаючи про цей конфлікт. Завжди ставитеся до свого розчарування або настрою в позитивному ключі, шукайте рішення і майте позитивний настрій, щоб уникнути цього типу фрустрації.
- Фрустрація тиску. Фрустрація тиску виникає, коли люди відчувають тиск на роботі. Тут потрібно розуміти, що існує величезна різниця між мотивацією і тиском в робочому середовищі. Нині керівництво намагається використовувати мотивацію для підвищення продуктивності своїх співробітників. Мотивація дійсно дуже позитивна і спонукає людей виконувати більше роботи, допомагає людям зрозуміти свої здібності, заряджає позитивом. Психологічний тиск і велике навантаження стають причиною фрустрації. Наприклад, надання великої кількості домашніх завдань студентам може стати фрустрацією тиску з боку викладача.
- Фрустрація через оточення. Якщо ми живемо в позитивному і радісному середовищі, тоді залишатися позитивним легко, але, все ж таки, якщо ми працюємо або залишаємося в негативному середовищі, де люди завжди брешуть або сваряться через незначні причини або завжди говорять про життя негативно, тоді розчаруватися дуже легко. Добре середовище дає нам позитивні емоції, тоді як негативне середовище може бути причиною нашого розчарування. Дуже важливо вибрати правильних людей і правильне оточення, щоб наше життя було мирним, радісним і щасливим.
- Фрустрація відповіді. Це розчарування, яке відчувають люди, коли вони не отримують відповідних і точних відповідей. Коли люди спілкуються з іншими, вони очікують, що інші скажуть їм. Спілкування відбувається як в усній, так і в письмовій формі. Усне спілкування відбувається або лицем до лиця, або через телефон. Письмове спілкування здійснюється за допомогою листів, повідомлень, електронних листів і так далі. Коли хтось спілкується через електронну пошту на важливу тему, а відповіді не вдаються постійно, це розчаровує. Коли люди спілкуються з іншими, вони прагнуть до того, щоб інші надали їм фактичну інформацію, ставилися до них з повагою і ввічливістю, були готові допомогти та співпрацювати. Коли ці риси проявляються на практиці, люди можуть не тільки добре виконувати свої службові обов’язки, завдання, досягати бажаних цілей, а й здатні ефективно справлятися з психологічною проблемою фрустрації. Таким чином, можна стверджувати, що належна реалізація комунікаційних процесів буде ефективно сприяти зменшенню фрустрації відповіді.
- Фрустрація через незнання. Вдома, в навчальних закладах та на робочих місцях вкрай важливо, щоб люди володіли достатніми знаннями про ряд факторів. Це цілі та завдання; посадові обов’язки та відповідальність; методи, підходи й процедури; закони та правила; робоча етика; методи вирішення конфліктів; управління ресурсами; способи поліпшення загальної структури організацій; способи впоратися з психологічними проблемами; використання різних типів технологій. Коли люди не обізнані про ці фактори, вони розчаровуються. Почуття фрустрації розвивається в міру того, як вони стикаються з перешкодами через необізнаність.
- Фрустрація через проблеми зі здоров’ям. Здоров’я – це багатство. Зрозуміло, що всі люди прагнуть підтримувати гарне фізичне і психологічне здоров’я. Коли люди відчувають проблеми зі здоров’ям, вони значною мірою стикаються з психологічною проблемою фрустрації. Отже, протягом усього життя люди повинні враховувати фактори, необхідні для підтримки хорошого здоров’я. Для цього їм потрібно навчитися справлятися з різними проблемами зі здоров’ям і хворобами.
- Розчарування через брак ресурсів. Людям необхідно мати достатні ресурси (фінансові, технічні та матеріальні), щоб покращувати загальні умови свого життя. Коли люди відчувають нестачу цих ресурсів, вони стикаються з перешкодами в практичному виконанні посадових обов’язків, досягненні особистих і професійних цілей. Отже, вони значною мірою відчувають психологічну проблему фрустрації.
Реакції на фрустрацію.
Деякі з типових реакцій на фрустрацію – це:
- Гнів
- Відмова від мети
- Втрата впевненості
- Стрес і депресія
- Інші реакції, наприклад, зловживання наркотиками або алкоголем.
Заходи з подолання розчарувань:
- ефективне застосування комунікаційних процесів;
- генерування інформації в термінах концепцій, факторів, методів і процедур;
- бути орієнтованим на досягнення цілей і завдань;
- підтримка хорошого фізичного і психологічного здоров’я.