Дилема (Dilemma) – це грецьке слово, яке служить для визначення ситуації, де необхідно зробити вибір між двома різними можливостями, причому обидва варіанти здаються практично неприйнятними.
Що таке ДИЛЕМА – поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Дилема — це ситуація в якій доводиться робити важкий вибір між двома або більше несприятливими, або взаємовиключними альтернативами.
Також можна сказати, що дилема – це певний момент, в якому виникає конфліктна або критична ситуація, де людині необхідно зробити складний вибір, між двома варіантами дій. Причому обидва варіанти, мають практично однакову цінність, і не один з них, не задовольняє людину. Якщо вже говорити зовсім неформально, то дилема – це ситуація надзвичайно складного вибору.
Що таке МОРАЛЬНА (Етична) ДИЛЕМА?
Моральна або Етична дилема — це ситуація або подія, яка ставить під сумнів мораль людини в певний період часу. Як правило, в майбутньому, людина може повернутися до звичних для себе моральних цінностей, але в даний період часу, вона повинна вибрати одну мораль, яка перевершує іншу. Простими словами, це означає, що перед людиною стоїть моральний вибір між: дотримуватися своїх принципів або на певний час погодиться з іншими моральними принципами.
Дилема приклад:
Як найпростіший приклад моральної дилеми, можна привести наступне запитання: «Чи вартий порятунок безлічі життів, шляхом вбивства однієї людини?». В даному випадку, протиставляється мораль вбивства, моралі порятунку. Відповідь на це запитання варіюється в залежності від особистості та культури людини.
Насправді, питання вирішення моральних дилем, це досить поширена проблема, особливо в тих областях, де від дій людини безпосередньо залежать життя інших. Так наприклад, з подібними труднощами, на регулярній основі стикаються:
- Солдати;
- Поліцейські;
- Медики;
- Пожежні;
- Політики і так далі.
Як вирішити етичну (моральну) дилему?
Найбільша проблема етичної дилеми полягає в тому, що вона не пропонує очевидного рішення, яке відповідало б моральним нормам. Протягом всієї історії людства, люди завжди стикалися з подібними дилемами, а філософи прагнули та працювали над пошуком рішень таких завдань. У слідстві подібної діяльності, були сформовані деякі рекомендації, які в багатьох випадках допомагають вирішувати моральні дилеми. Отже, в першу чергу слід:
- Спростувати парадокс (дилему): необхідно ретельно проаналізувати ситуацію. У деяких випадках існування дилеми може бути логічно спростовано;
- Визначити цінність: необхідно вибрати альтернативу, яка пропонує більше добро і менше зло;
- Спробувати знайти альтернативні рішення: в деяких випадках проблема може бути переглянута, і можуть виникнути нові альтернативні рішення.
Дилема ув’язненого — що це?
Дилема ув’язненого, є концепцією в теорії ігор, яка використовується для ілюстрації різних ситуацій. Ця концепція, використовується в таких областях, як психологія та філософія, коли існує необхідність з’ясувати, чому люди діють так чи інакше.
Класична дилема ув’язненого виглядає наступним чином. Уявіть собі ситуацію, в якій беруть участь двоє ув’язнених, «А» і «Б». Вони обидва взяті під варту за злочин. Поліція знає, що доказів проти них недостатньо, тому затриманих розділяють, та розмовляють з кожним індивідуально. Кожному ув’язненому кажуть, що якщо він здасть подільника, то його відпустять на свободу.
У підсумку, для поліції така ситуація: якщо обидва ув’язнених заговорять, вони обидва потраплять до в’язниці. Якщо заговорить один, то він теж потрапить до в’язниці, але на менший термін ніж той, хто мовчав. Якщо обидва будуть мовчати, то зможуть відбутися маленьким терміном, або взагалі будуть випущені через відсутності доказів.
З точки зору ув’язнених, ситуація виглядає наступним чином. Першою логічною реакцією є порятунок своєї шкури, шляхом здачі подільника. Якщо мовчати, то можна отримати тривалий термін, особливо в ситуації, якщо подільник мовчати не буде. Звичайно залишається надія, що подільник, теж буде мовчати, але ймовірність цього, як правило, дуже мала. У підсумку, якщо обидва ув’язнених заговорять, вони обидва отримують деякий час у в’язниці, але ризик мовчати сприймається набагато вище, ніж ризик заговорити.
Ідея цієї дилеми полягає в тому, що люди, які потрапили в складні ситуації, зазвичай намагаються вгадати, що будуть робити інші люди. У випадку дилеми ув’язненого, затримані задаються питанням: чи буде подільник співпрацювати та зберігати мовчання, або вирішить зрадити в надії вийти на свободу.
Якщо затриманий вважає, що подільник заслуговує довіри і буде мовчати, то заговорити самому – кращий вибір з точки зору самозбереження, тому як є реальна ймовірність вибратися. Ув’язнений може також припустити, що партнер прийшов до такого ж висновку. В цьому випадку заговорити, щоб уникнути ще більш тривалого тюремного ув’язнення, стає життєво важливим. У підсумку, обидва ув’язнених програють.
ТОП дилем, які змусять вас задуматися.
Дилема: Концентраційний табір.
Уявіть собі, що ви ув’язнений в концентраційному таборі. Охоронець садист збирається повісити вашого сина, який намагався втекти. Він вимагає, щоб ви особисто витягли стілець з-під ніг сина. Якщо ви цього не зробите, він уб’є не тільки вашого сина, а й іншого невинного в’язня. Ви не сумніваєтеся, що охоронець вчинить так, як говорить. Що будете робити?
Дилема: Аварія.
Уявіть собі, що ви працівник екстреної медичної допомоги, якого тільки що викликали на місце події. По прибуттю, ви бачите, що постраждала машина належить вашій дружині. Підійшовши ближче, ви бачите, що дружина застрягла у своїй машині з іншим чоловіком. Вона бачить вас і тихо, винувато промовляє слова «пробач». Ви розумієте, що чоловік поруч з нею – її коханець, з яким у неї був роман. Само собою, ви приголомшені, спустошені, ображені та навіть перебуваєте в стані люті. Проте ви на роботі. Ви бачите, що ваша дружина серйозно поранена, і їй потрібно негайно надавати термінову медичну допомогу, інакше вона помре. Також ви помічаєте, що у її коханця, сильна кровотеча з рани на шиї, і вам треба негайно зупинити потік крові. Зупинка крові займе всього близько 5 хвилин, але це буде означати, що ваша дружина швидше за все помре. Однак, якщо ви допоможете своїй дружині, чоловік стече кров’ю, попри те, що цього можна було уникнути. Що робити? Кого рятувати першим?
Дилема: Сусід.
Уявіть собі, що у вас є прекрасна дочка. Їй 8 років, і вона завжди була щасливою товариською дитиною. Але, деякий час назад, її зґвалтували. Ви абсолютно впевнені, що чоловік, який зґвалтував її, є вашим сусідом. Річ у тім, що ваша дочка настільки травмована, що перестала говорити, але змогла дати вам зрозуміти, що це був сусід. На жаль, немає достатніх доказів, щоб засудити його за законом.
Проходить деякий час, і ви намагаєтеся відновити життя дочки та своє. Ви переїжджаєте в інший будинок та намагаєтеся допомогти своїй дочці, як можете, але ясно, що цей досвід зруйнував її життя і життя вашої родини. Одного вечора, вечеряючи в ресторані, ви помічаєте колишнього сусіда. Він їсть один та виглядає нещасним. Ви швидко закінчуєте їсти, та йдете з ресторану. На наступний день ви дізнаєтеся, що минулого вечора дружина сусіда була вбита. Незабаром знайдеться достатньо доказів, щоб засудити його за вбивство. Спочатку ви дуже щасливі, нарешті, він отримає те, що заслуговує. Але, потім ви згадуєте, що бачили його в ресторані під час вбивства. Ви знаєте, що він не вбивав свою дружину. Можливо, він заплатив комусь ще, щоб зробити це, але ви цього не можете стверджувати. Ви сідаєте, щоб подумати. Якщо ви будете мовчати, він буде засуджений за вбивство, а справжній вбивця залишиться на свободі. Якщо ви дасте йому алібі, він вийде на свободу. Але, ви не можете бути впевнені, що справжній вбивця буде знайдений. Що робити?
Дилема: Вагітна жінка у вузькому проході.
Вагітна жінка, що виводить групу людей з печери на узбережжя, намертво застрягла у вузькому виході з цієї печери. Незабаром очікується приплив. Якщо вона не пролізе, всі люди потонуть, крім жінки, чия голова знаходиться вище виходу з печери. На щастя (чи, на жаль), у когось з собою є динаміт. Безумовно немає ніякого способу витягнути вагітну жінку без використання динаміту, який неминуче вб’є її. Але, якщо не використовувати динаміт, то потонуть всі інші. Що робити людям?
Дилема: Божевільний бомбіст.
Був затриманий безумець, який погрожував підірвати кілька бомб в людних місцях. На жаль, він вже заклав бомби, і вони повинні спрацювати незабаром. Можливо, що сотні людей можуть померти. Влада не може змусити його розповісти про місцеперебування бомб звичайними методами. Він відмовляється що-небудь говорити та просить адвоката. У роздратуванні деякі високопоставлені чиновники пропонують тортури. Звичайно, це було б незаконно, але чиновники вважають, що в цій безвихідній ситуації все ж потрібно поступати так. Ви згодні з такими діями? А якщо для досягнення результату буде запропоновано катувати на очах у бомбіста його родичів?