
«Зелена картка» — це міжнародний страховий поліс автоцивільної відповідальності, який покриває збитки потерпілій стороні у разі ДТП за кордоном. Він працює за тим же принципом, що й «Автоцивілка» та допомагає уникнути штрафів і значних фінансових витрат у непередбачених ситуаціях.
Що таке ЗЕЛЕНА КАРТКА — поняття та визначення простими словами.
Простими словами, Зелена картка — це спеціальна міжнародна автостраховка, яка захищає вас у разі ДТП за кордоном.
Якщо ви керуєте автомобілем за межами України і, не дай Боже, потрапите в аварію, саме цей поліс покриє витрати на відшкодування збитків постраждалим — хай то буде пошкоджене авто, майно чи здоров’я іншої особи. Це щось на кшталт «автоцивілки», але з розширеною географією — вона діє в понад 40 країнах, серед яких Польща, Німеччина, Італія, Франція та багато інших.
Перетинати кордон без цього страхового поліса заборонено. У разі відсутності документа доведеться сплатити чималий штраф і покривати витрати (в разі ДТП) на ремонт автомобіля самостійно, що за кордоном може обійтися дуже дорого.
Оформити такий поліс можна у страховій VUSO. Це надійна фірма, якій довіряють тисячі клієнтів. Підписати договір страхування «Зелена картка» на машину у компанії ВУСО можна легко та швидко в форматі онлайн. Менеджери детально розкажуть вам про особливості такого поліса та допоможуть за потреби розв’язати будь-які питання.
Що таке «Зелена картка» у страхуванні і в чому її особливості.
Міжнародний страховий сертифікат отримав свою назву завдяки зеленому бланку, на якому оформлюється поліс.
«Зелена картка» покриває цивільну відповідальність водія у разі ДТП, відшкодовуючи збитки третім особам за шкоду майну, здоров’ю чи життю. При цьому страхова компанія компенсує витрати потерпілим, але не самому винуватцю аварії. Ця система забезпечує захист як водіїв-іноземців, так і місцевих жителів, зменшуючи фінансові ризики у разі непередбачених ситуацій на дорозі.
Оскільки «Зелена картка» є частиною міжнародної системи страхування, вона діє у країнах-членах цієї угоди. Для українських водіїв поліс є обов’язковим при виїзді за кордон, адже всі сусідні країни (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова) підтримують цю систему. Раніше він був необхідний і для поїздок до росії та білорусі, проте після початку повномасштабної війни Україна припинила продаж таких страховок для країн-агресорів.
«Зелена картка» також потрібна для подорожей до популярних туристичних регіонів і країн : Хорватії, Іспанії, Франції, Італії, Сербії, Чорногорії, Словенії, Туреччини та Кіпру.
Виплати здійснюються відповідно до законодавства країни, де сталася аварія. У країнах ЄС страхові ліміти можуть сягати мільйонів євро, що гарантує високий рівень фінансового захисту.
Що дає таке страхування та як працює поліс.
Головні моменти, які необхідно знати про страховку для виїзду за кордон:
- Страховка покриває відповідальність водія, який легально керує транспортом під час ДТП. Якщо у вас немає страховки, доведеться самостійно сплачувати за ремонт автомобіля постраждалих за європейським тарифом, а також покрити витрати на лікування водія та пасажирів.
- Актуальний поліс — гарантія того, що на вас не накладуть штраф. Наявність страховки обов’язкова для виїзду за кордон, і хоча деякі водії оформляють поліс на коротший термін, ніж фактично перебувають в іншій країні, це може призвести до штрафу, необхідності сплати збитків потерпілим, ризику вилучення водійського посвідчення, а в деяких випадках — до депортації та заборони на в’їзд на певний час.
Зазначимо, що «Зелена картка» покриває лише збитки потерпілих в аварії, що сталася з вашої вини. Для компенсації за ремонт вашого автомобіля потрібен інший поліс — КАСКО, який має розширену територію дії в ЄС.
Як виглядає страхування.
Поліс «Зелена картка» — документ, що підтверджує наявність страхування у водіїв, які виїжджають за межі України. Страхові компанії, які пропонують цей поліс в Україні, повинні бути членами Моторного (транспортного) страхового бюро України. Наприклад, СК ВУСО, у якій можна без проблем оформити страхування за кілька хвилин.
До 2025 року «Зелену картку» потрібно було обов’язково друкувати, навіть якщо вона оформлювалася онлайн. Однак з 2025 року дозволено використовувати її в електронному вигляді. Кожен поліс має унікальний номер і QR-код, за допомогою яких можна перевірити його дійсність.
FAQ (Поширені питання):
Це міжнародний страховий сертифікат, який покриває відповідальність водія в разі ДТП за кордоном. Без неї перетин кордону на авто неможливий.
Усі країни ЄС, Туреччина, Швейцарія, Велика Британія, Балканські країни (окрім Косова), а також деякі інші. РФ та Білорусь — виключені з системи з 2022 року.
Так, обов’язково. Це єдина форма автострахування, яку визнають на міжнародному рівні. Її перевіряють при виїзді з України та в’їзді до країни призначення.
ОСЦПВ діє лише на території України, а «Зелена картка» — за її межами, в країнах-учасницях міжнародної угоди Green Card.
Через сайти ліцензованих страхових компаній або через сервіси з електронною ідентифікацією (BankID, Дія). У 2025 році електронна форма документа — повністю легальна.
Ні, з 1 січня 2025 року достатньо мати поліс у цифровому вигляді — PDF з QR-кодом або серійним номером, який можна перевірити онлайн.
Ні. Вона покриває лише збитки третім особам. Для захисту власного авто потрібен окремий поліс КАСКО з міжнародним покриттям.
Вас можуть не впустити через кордон, а в разі ДТП — накладуть штраф, зобов’яжуть відшкодовувати збитки з власної кишені або навіть анулюють візу.
Через офіційний сайт МТСБУ або сканування QR-коду на полісі. Також інформацію можна отримати у вашого страховика.