Теза — це твердження або центральна ідея, яку автор висуває на початку і буде підтримувати протягом усього подальшого тексту; точка зору, яку намагається довести автор.
Що таке ТЕЗА — поняття, визначення простими словами.
Простими словами Теза — це аргумент / твердження / висловлювання, яке буде захищене (доведено) в дослідженні / творі / міркуванні. Теза також відома як претензія або аргумент.
Теза є точкою зору, яку автор вважає справжньою, і яка буде доведена за допомогою фактів або ситуацій, що підкріплюють цю центральну ідею. Тези найчастіше зустрічаються в науковій літературі та грають більш тонку, але аналогічну роль в художній літературі.
Сильна теза визначає тему для обговорення, резюмує основні аргументи та переконує вашу аудиторію продовжити читання тексту. Вона визначає різницю між вдумливим дослідницьким проєктом і простим переказом фактів.
Етимологія слова «теза».
Слово «теза» походить з грецької мови та означає «щось висунуте».
Визначення тези розвинулося з цього значення в припущення, обґрунтованість якого автор хоче довести.
Компоненти тези.
Зазвичай, хороша теза складається з двох компонентів:
- Тема: розповідає читачеві, про що ваше есе.
- Аргумент на тему: доводить, пояснює ваші логічні твердження та ідеї на тему; спростовує альтернативні твердження.
Місце тези в тексті.
Тезу зазвичай можна знайти в наступних місцях тексту:
- в останньому реченні першого абзацу;
- в кінці введення, якщо у введенні кілька абзаців;
- на початку завершальної частини, якщо тема вимагає великого обговорення або якщо оповідна організація застосовується до всього тексту.
Види тез.
Виклад тези, яку ви пишете, може варіюватися в залежності від типу статті (висловлювання, есе), що ви пишете:
Аргументована:
Представляє дискусійну тему та аргументи, які підтверджують її. У аргументованому есе письменник займає конкретну позицію по спірній темі. Ця позиція і ствердження, що підтверджують її, є аргументом. На відміну від пояснювальних тез, аргументовані тези дозволяють автору зайняти позицію по предмету (наприклад, про більш глибоке розуміння художнього тексту або про кращу політику стосовно соціальної проблеми) і переконати читачів у своїй позиції. В основній частині аргументованого есе використовуються приклади та інші докази, що підтверджують думку автора. Наприклад: В «Приборканні норовливої» Шекспір використовує гумор, маскування і соціальні ролі, щоб критикувати відсутність влади у жінок в єлизаветинській Англії.
Аналітична:
Представляє положення і пояснює, як воно підтримується. В аналітичній тезі аналізується або розбивається проблема, або ідея на різні частини. Потім автор оцінює тему і ясно представляє читачеві порядок аналізу. Наприклад: політика школи, згідно з якою навчальний день починається на годину пізніше, виявила три пов’язаних переваги: учні були більш уважними в класі, більш позитивно ставилися до школи та краще виконували домашні завдання.
Пояснювальна (роз’яснювальна):
Представляє тему і пояснює, що саме читач дізнається з вашої статті. Вживання пояснювальної тези засноване виключно на фактичній інформації. Вона не містить особистих думок чи тверджень, не підкріплених доказами. Замість цього вона точно повідомляє читачеві, яка буде тема, і зачіпає основні моменти, які будуть розглянуті в есе. Наприклад: основні компоненти здорового способу життя — це повноцінна дієта, регулярні вправи та повноцінний сон.
Ознаки хорошої тези.
Теза є основним твердженням твору. Вона повинна розкривати читачеві суть або ідею статті, або твору. Хорошу тезу буде чітко ідентифікований в статті, вона буде вузькою, цілеспрямованою і конкретною. Виклад тези завжди має бути закінченим реченням. У деяких випадках теза може розтягнутися на два речення, але її слід сформулювати коротко, а не обговорювати в цілому абзаці.
Тези можуть відрізнятися в залежності від типу статті. У аргументованому есе теза повинна чітко викладати вашу думку чи точку зору на проблему. В есе порівнянні теза повинна показати, чим два розглянутих об’єкти схожі та різні. Організація або тип есе вплинуть на побудову тезового речення. Це допомагає зобразити мету статті. У деяких випадках ваша теза буде служити дорожньою картою і навіть може бути гідом для вас і вашого читача по іншій частині есе, представляючи основні моменти розповіді та те, як вони пов’язані один з одним і як зрештою формують головну ідею.
Спробуйте ці тести, щоб дізнатися чи є у вас хороша теза:
- Чи надихає теза розумного читача на питання: «Як?» або «Чому?»
- Чи уникає теза загальних формулювань і / або загальних слів, таких як «все», «жоден» або «кожен»?
- Чи веде теза читача до тематичних речень (підтем, необхідних для доказу тези)?
- Чи можна адекватно розвинути тезу в необхідному обсязі статті або проєкту?
Якщо ви не можете відповісти позитивно на ці питання, тоді внесіть зміни у свою тезу, щоб поліпшити її.
Думайте про тезу як про коріння вашого висловлювання. Як всі частини вашого тіла пов’язані з хребтом, а без хребта ваше тіло не могло б стояти, так і в вашому есе всі частини повинні бути пов’язані з тезою, а без тези есе не витримає. Частини, які не пов’язані, повинні бути переглянуті, щоб вони дійсно з’єднувалися. Теза не обмежується одним місцем в есе; вона проходить через все ваше висловлювання, від початку до кінця.
Коли у вас є робоча теза, ви повинні подумати, які існують контраргументи проти неї. Це допоможе вам уточнити тезу, а також змусить задуматися про аргументи, які вам потрібно буде спростувати пізніше у своєму есе. При цьому важливо пам’ятати, що у кожного аргументу є контраргумент. Якщо у вас його немає, то це не аргумент: це може бути факт або думка, але не аргумент.
Хороша теза повинна бути цікавою і, можливо, навіть спірною. Вона повинна привернути читачів до вашої роботи та спонукати їх дізнатися більше.
Теза завжди повинна збігатися з іншою частиною вашої роботи, щоб передати основну думку. У міру того як ви пишете, ваші ідеї можуть змінюватися, особливо коли ви проводите дослідження. Ваша основна думка зміниться, коли ви будете більше писати та вдаватися у свої власні думки стосовно предмета. Не бійтеся змінювати тезу відповідно до ваших нових ідей і переконань.
Приклад тези.
- Тема: свобода віросповідання.
- Теза: Всім громадянам Сполучених Штатів має бути дозволено вільно сповідувати релігію за своїм вибором без втручання з боку уряду.
- Пояснення: У цій тезі автор зайняв позицію, згідно з якою всі громадяни повинні мати право сповідувати свою релігію на свій розсуд. Уряд не повинен примушувати громадян до прийняття будь-якої релігії, і не повинен переслідувати членів будь-якого релігійного співтовариства.
Важливість тези.
Тези важливі для визначення позиції автора щодо теми або ідеї. Вони допомагають представити есе і зосередити увагу читача.
Наративна теза.
Наративні тези можна знайти в оповідних есе або в літературі. Вони створюють сцену для уроку, який буде засвоєний або наданий через художній твір. У будь-якому випадку важливо, щоб теза була зрозумілою, щоб ефективно передати повідомлення автора.
У мемуарах Малали Юсуфзай «Я Малала» тезу можна знайти на перших сторінках її розповіді.
Рік тому я пішла з дому до школи та більше не повернулася. Я була поранена кулею талібів, і відлетіла з Пакистану без свідомості. Деякі люди кажуть, що я ніколи не повернуся додому, але в глибині душі я твердо вірю, що повернуся. Бути відірваним від країни, яку любиш, нікому не варто бажати.
У цій тезі Юсуфзай встановлює основу своїх мемуарів, які повинні розповісти історію про те, як вона була змушена покинути свій дім.
У «Лоліті» Володимира Набокова тезу можна побачити в рядку:
Лоліта, світло мого життя, вогонь моїх стегон.
Тут оповідач встановлює особистість молодої німфи, якою він нездорово одержимий в історії. Лоліта — маленька дитина, а він дорослий чоловік. Отже, це твердження викликає у нього неприємне почуття, яке зберігається протягом усього роману.
У «Бочці амонтильядо» Едгара Аллана По тезу можна знайти в першому рядку розповіді. Монтрезор відразу ж заявляє про свою мету:
Тисячу ран Фортунато я завдав, як міг, але коли він ризикнув нанести образу, я присягнувся помститися.
У цій заяві Монтрезор каже, що буде прагнути помститися після того, як Фортунато неправильно обійшовся з ним. Почавши текст з розповіді, теза встановлює мету решти оповідання.
Функція тези в художній літературі.
Теза в літературі встановлює мету роботи або представляє урок, який письменник спробує дати у творі (мораль). Це дозволяє зосередити читача вже на початку твору, щоб ефективно залучити його в розповідь.
Хоча тезу літературного твору може бути важче зрозуміти та витягти з основного тексту, ніж з академічного письма, вона настільки ж важлива. Письменники мають певну точку зору, з якої вони пишуть, і можуть створювати вірші та романи, щоб довести істинність певних ідей.
Відмінності між академічною і художньою тезою.
У той час як академічний письменник засновує свої аргументи на фактах і даних, літературний письменник часто використовує ситуації та емоції, які вони викликають, щоб підтвердити певні ідеї. Цей процес може зайняти більше часу, ніж у створенні академічних тез, і все ж результат часто може бути більш потужним. Коли автори віршів і прози апелюють до емоцій, а також до логіки (як до емоцій, так і до логіки), читач з більшою ймовірністю буде переконаний в певному повідомленні, а також запам’ятає його протягом більш тривалого періоду часу.