Скептицизм – це термін, яким заведено називати філософську течію, суть якої полягає в сумнівах щодо достовірності одержуваної інформації.
Простими словами, Скептицизм – це філософія чи життєва позиція людини, яка полягає в тому, щоб з недовірою ставитися до одержуваних знань або тверджень. Іншими словами, можна сказати, що скептицизм – це звичка «не брати все на віру», якщо цьому немає незаперечних доказів та фактів. Людей, які слідують подібному методу сприйняття інформації, заведено називати – скептиками.
В даний момент можна чітко виділити три основних напрямки скептицизму, які у свою чергу базуються на одному основному принципі: якщо чомусь немає достовірних доказів, то це не може бути фактом. З цього випливає, що до будь-якої інформації слід ставитися як до сумнівної, поки вона не буде підтверджена або спростована.
Даний напрямок скептицизму базується на сумнівах щодо різних наукових або навколо наукових тверджень. Так наприклад, наукові скептики ставлять під сумнів:
Основним завданням наукового скептицизму, є доказ або розвінчання інформації, яка подається під «науковим соусом».
Філософський скептицизм має більш абстрактний сенс, ніж науковий скептицизм. Філософські скептики утримуються від будь-яких заяв про абсолютну істину речей, вважаючи, що будь-хто може помилятися. Іноді, даний вид скептицизму заведено називати пірронізмом, оскільки його засновником заведено вважати давньогрецького філософа Піррона з Еліди.
Простими словами, суть концепції філософського скептицизму можна описати як сумнів в тому, що достовірні знання взагалі існують.
Відносно релігійного скептицизму, то тут все зовсім просто. Релігійні скептики – це люди які сумніваються в деяких релігійних твердженнях або догматах. Так наприклад, вони можуть ставити під сумнів реальність існування тих чи інших чудес, або достовірність «фактів», описаних в священних текстах. Варто зазначити, що релігійні скептики, це не завжди атеїсти. Людина може бути досить релігійною, але водночас не згодною з деякими твердженнями в концепції своєї віри.