Скептицизм – це термін, яким заведено називати філософську течію, суть якої полягає в сумнівах щодо достовірності одержуваної інформації.
Що таке СКЕПТИЦИЗМ – поняття, визначення простими словами, коротко.
Простими словами, Скептицизм – це філософія чи життєва позиція людини, яка полягає в тому, щоб з недовірою ставитися до одержуваних знань або тверджень.
Іншими словами, можна сказати, що скептицизм – це звичка «не брати все на віру», якщо цьому немає незаперечних доказів та фактів. Людей, які слідують подібному методу сприйняття інформації, заведено називати – скептиками.
Види, суть та принципи скептицизму.
В даний момент можна чітко виділити три основних напрямки скептицизму, які у свою чергу базуються на одному основному принципі: якщо чомусь немає достовірних доказів, то це не може бути фактом. З цього випливає, що до будь-якої інформації слід ставитися як до сумнівної, поки вона не буде підтверджена або спростована.
Три види скептицизму:
- Науковий скептицизм;
- Філософський скептицизм;
- Релігійний скептицизм.
Що таке НАУКОВИЙ СКЕПТИЦИЗМ?
Даний напрямок скептицизму базується на сумнівах щодо різних наукових або навколо наукових тверджень. Так наприклад, наукові скептики ставлять під сумнів:
- Ефективність гомеопатії та нетрадиційних методів лікування;
- Існування телекінезу, телепатії і так далі;
- Існування різних надприродних сутностей (примар, духів, ангелів, божеств і так далі);
- Корисність криптозоології та уфології;
- Твердження популярної психології;
- Реальність псевдонаукових міфів, і багато іншого.
Основним завданням наукового скептицизму, є доказ або розвінчання інформації, яка подається під «науковим соусом».
Що таке ФІЛОСОФСЬКИЙ СКЕПТИЦИЗМ?
Філософський скептицизм має більш абстрактний сенс, ніж науковий скептицизм. Філософські скептики утримуються від будь-яких заяв про абсолютну істину речей, вважаючи, що будь-хто може помилятися. Іноді, даний вид скептицизму заведено називати пірронізмом, оскільки його засновником заведено вважати давньогрецького філософа Піррона з Еліди.
Простими словами, суть концепції філософського скептицизму можна описати як сумнів в тому, що достовірні знання взагалі існують.
Що таке РЕЛІГІЙНИЙ СКЕПТИЦИЗМ?
Відносно релігійного скептицизму, то тут все зовсім просто. Релігійні скептики – це люди які сумніваються в деяких релігійних твердженнях або догматах. Так наприклад, вони можуть ставити під сумнів реальність існування тих чи інших чудес, або достовірність «фактів», описаних в священних текстах. Варто зазначити, що релігійні скептики, це не завжди атеїсти. Людина може бути досить релігійною, але водночас не згодною з деякими твердженнями в концепції своєї віри.